Ilosella hyvä venyminen sisääntulossa - Golfpiste.com

20.5.–27.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista

20.5.–27.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][20]
KilpailuaSuomalaista
European Tour - Kilpagolf

Ilosella hyvä venyminen sisääntulossa

Mikko Ilonen pelasi Shanghaissa toistamiseen hyvän kierroksen. Kuva: All Over Press

Mikko Ilosen peli näytti ulosmenon lopussa kääntyvän väärään suuntaan. Kahdeksalla parilla aloittanut Ilonen teki yhdeksännellä tuplabogin, ja sijoitus oli kääntymässä tuntuvasti alaspäin. Takaysillä homma alkoi kuitenkin toimia.

Hän teki kolme peräkkäistä birdietä rei’illä 10-12, eikä seuraavalla tullut bogi hidastanut löytynyttä virettä. Ilonen tehtaili jatkossa vielä kaksi birdietä, ja päätyi toisen kierroksen tapaan tulokseen 70.

Ilonen on BMW Mastersissa jaetulla 36. sijalla ennen päätöskierrosta. Samassa +4-kokonaistilanteessa hänen kanssaan ovat mm. Jamie Donaldson, Graeme McDowell sekä JohnDaly.

Tilastollisesti Ilonen ei päässyt väyläosumien suhteen toisen kierroksen tasolle, mutta griiniosumat myötäilivät aikaisempien päivien linjaa. Puttipeli oli lauantaina tilastojen valossa tähän asti parasta.

”Ensimmäiset reiät roikuin mukana, pareja täytyi pelastella hankalista paikoista. Kun sain lyöntiä linjaan, tuli harmittava tupla yhdeksännellä. Sitä paikkailin kolmen birdien putkella, vire säilyi loppuun asti”, Ilonen sanoi. ”

”Kierros sujui lyömisen osalta varsin nousujohteisesti. Minulle tämän radan pelaaminen alle parin on hyvä tulos. Sunnuntaille on luvattu tyynempää, odotettavissa on siis alhaisempia tuloksia.”

Lahtelainen on tässä vaiheessa kärkeä 12 lyöntiä jäljessä, matkaa kymmenen joukkoon on viisi lyöntiä vähemmän.

Rafael Cabrera-Bello on löytänyt vahvan pelivireen. Kuva: All Over Press

Rafael Cabrera-Bello on löytänyt vahvan pelivireen. Kuva: All Over Press

Shanghain turnausta alusta saakka johtanut Luke Guthrieei antanut vieläkään kärjessä periksi. Tosin lauantaina hänelle teki paalupaikalle seuraa Rafael Cabrera Bello. He ovat 54 reiän jälkeen lukemissa 208 (-8).

”Olen todella onnellinen, että pelini sujui taas hyvin, ja että pääsin onnistuneen kierroksen ansiosta hyviin asemiin”, Cabrera-Bello sanoi. ”Aloitin kahdella birdiellä, ja sain siitä itseluottamusta. Sitten pysyttelin rauhallisena lyönti kerrallaan – tänään se toimi.”

Guthrie ei ollut yhtä tyytyväinen päivän antiin.

”Tehtyäni pari birdietä, tunnuin astuvani omille varpaille muutaman kerran. Kaiken kaikkiaan löin ja puttasin hyvin, vaikka hukkasin lopussa joitakin lyöntejä. Mutta jaan kisan kärkipaikkaa, ja olen siitä innoissani.”

Kisa on voittotaistelun kannalta täysin auki, sillä seuraavina olevat Gonzalo Fernandez-Castano ja Gregory Bourdy ovat kärkikaksikkoa 1-2 lyöntiä perässä.

Marko Kuivasaari

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje