Kolminkertaisella major-voittajalla oli sähäkkä avaus Belekin ET-turnauksessa.
Padraig Harrington saavuttaa 3,5 vuoden kuluttua Senior Tour -kelpoisuuden, mutta varttuminen ei hänen tahtiaan hidasta. Irlantilainen pelaa edelleen aktiivisesti pääkiertueella, ja toisinaan varsin mallikkaasti.
Tuorein esimerkki Harringtonin laadukkaasta pelipäivästä saatiin torstaina, kun Euroopan kiertueen Rolex-sarjaan kuuluva Turkish Airlines Open polkaistiin käyntiin. Hän iski kisan ensimmäisellä kierroksella tuloksen 65, ja on saman tuloksen pelanneen Andres Romeron kanssa kärkipaikkaa jakavia Haydn Porteousta, Nicolas Colsaertsia ja Joost Luitenia lyönnin jäljessä.
Harringtonin tasapainoinen ja virheetön kierros sisälsi kuusi birdieä, joista kaksi tuli par-viitosilla, kaksi par-nelosilla ja kaksi par-kolmosilla. Birdiet jakautuivat tasaisesti (3/3) myös molemmille kenttäpuoliskoille.
Harrington ei ole monen muun kokeneen huippupelaajan tavoin välttynyt loukkaantumisilta pitkällä urallaan. Hän kävi viimeksi tämän vuoden maaliskuussa niskaoperaatiossa, mutta pelkäsi kesällä koko uransa päättyvän erään yllättävän tilanteen seurauksena.
”Paddy” opasti erästä amatöörigolfaria kesäkuussa Washington D.C:ssä, kun tämä epähuomiossa svingasi mailalla tutoriaan kyynärpäähän.
”Ensimmäinen ajatukseni oli, että kyynärpää on poikki, ja että ura päättyi siihen. Vältyin onneksi murtumilta, mutta syvä haava vaati kuitenkin kuusi tikkiä”, hän sanoi tuolloin.
Harrington, 46, on voittanut 18 pääkiertuetason turnausta, joista kolme on majoreita. Hänen uransa on ollut viime vuosina laskusuhdanteinen, sillä voitoton jakso ehti venyä pahimmillaan noin 6,5 vuoden pituiseksi. Kuiva kausi katkesi lopulta Honda Classicissa maaliskuussa 2015. Seuraava ja toistaiseksi viimeisin ykköstila tuli vuodentakaisesta Portugal Mastersista.
Dublinissa asuvan Harringtonin maailmanlistasijoitus on ollut edellisen kerran kaksinumeroinen vuonna 2013. Vuoden 2014 päätteksi hän ehti valahtaa sijalle 265, mutta on sen jälkeen hieman kohennellut asemiaan. Harringtonin tuorein OWGR-sijoitus on 170.
Vain kymmenen kilpailua ET:llä tällä kaudella pelaanneen Harringtonin ainoa top 10 -sijoitus on peräisin heinäkuussa pelatusta Scottish Openista, jossa hän oli neljäs.
Turkish Airlines Openissa pohjoismaalaisista ainoana kymmenen joukkoon mahtuu Tanskan Søren Kjeldsen (67). Ruotsin Henrik Stenson aloitti tahmeasti, eikä mahdu 73 lyönnin tuloksellaan 50:n joukkoon. Myös Race to Dubai -listan ykkönen, Englannin Tommy Fleetwood odotti varmasti itseltään parempaa (71) starttia.

