Rauha Kastelholmissa – palkittu ravintoloitsija aloittaa Ålands Golfklubbilla - Golfpiste.com

21.–28.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[19][33]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Rauha Kastelholmissa – palkittu ravintoloitsija aloittaa Ålands Golfklubbilla

Ålands Golfklubbin uudella ravintoloitsijalla on tavoitteena käynnistää tarjoilupalvelut Kastelholmissa helatorstaihin mennessä. Kuva: ÅGK

Entinen ravintolayrittäjä ja ÅGK saivat sovittua kiistansa ilman oikeuskäsittelyä.

Haastehakemuksiin edennyt klubiravintolan yrittäjän ja Ålands Golfklubbin välinen kiista on päättynyt osapuolten väliseen sopuun.

Uutisoimme helmikuussa tulehtuneesta tilanteesta Kastelholmissa, mikä johti ravintolatoimintaa seurassa harjoittaneen Brassie Kök och Bar -nimisen yrityksen Ahvenanmaan käräjäoikeudelle esittämiin vaatimuksiin vuokrasopimuksen purkamisesta ja 150 000 euron korvauksista.

Myöhemmässä käsittelyssä Ålands Golfklubb puolestaan haastoi ravintolayrityksen oikeuteen voimassaolleen sopimuksen purkamisesta, kunnes osapuolet saivat sovittua vääntönsä ilman oikeuskäsittelyä. (Lue aiheeseen liittyvä artikkeli jutun lopussa olevasta linkistä.)

”Brassien ja seuran yhteistyö jäi lyhyeksi, koska ravintolan toiminta ei täyttänyt klubin johdon mielestä sille etukäteen asetettuja toiveita ja odotuksia”, Ålands Golfklubbin puheenjohtaja Mikael Mörn kertoi.

Kanteiden ollessa sisällä, ÅGK:lla oli Mörnin mukaan hyvää aikaa kartoittaa klubille uutta ravintoloitsijaa ennen kevätkiireiden alkua. Valinta osui ahvenanmaalaiseen Michael Björklundiin, joka aloittaa puolisonsa Jenny Björklundin kanssa ravintolatoiminnan toukokuun lopussa.

”Michael Björklund on valittu vuoden kokiksi sekä Suomessa että Ruotsissa. Heillä on ollut Kastelholmissa ravintola jo vuodesta 2012 lähtien ja kesäkuussa he avaavat seudulle myös kahvilan. Olemme iloisia, että Björklundit tulevat mukaan toimintaamme.”

”Yrittäjät hyppäsivät pikakomennuksella kelkan kyytiin, joten ravintolan valikoimat ja aukioloajat muuttuvat vähitellen kattavammaksi.”

ÅGK:n klubiravintola valittiin Golflehden Kenttärankingissa vuonna 2017 ravintola-kategorian voittajaksi. Tuolloin seuran ravintolatoiminnasta vastasivat Hasse Laaksonen ja Bitte Westerlund.

Kastelholmissa pelataan tällä kaudella ainoastaan Kungsbanan-kentällä, sillä ÅGK:n toinen kenttä, Slottsbanan, on parhaillaan isojen muutostöiden alla. Se avataan uudistuneena toukokuussa 2020.

Lue seuraavaksi: Ravintoloitsija vaatii Ålands Golfklubbilta hurjia 150 000 euron korvauksia

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje