16.7.–23.7. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[13][18]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Suomen Golfhistoriallinen seura perustetaan 19. helmikuuta GolfSatamassa

Golfhistorian harrastajat perustavat oman yhdistyksen helmikuussa.

Golfin pelaaminen käynnistyi maassamme virallisesti 75 vuotta sitten, 1932 jolloin Helsingin Golfklubi perustettiin. Seuroja ja erilaisia virallisia sekä epävirallisia yhdistyksiä lajin ympärillä on sadoittain, helmikuussa saadaan yksi lisää kun työnimellä Suomen Golfhistoriallinen Seura pitää perustamiskokouksensa. Maailmalla on lukuisia golfin historiaan ja keräilyyn keskittyneitä seuroja. Lähin näistä on Ruotsissa, Svenska Golfhistoriska Sällskapet. Yhdistysten toimintamuotona ovat golfin historian ja keräilyn harrastamisen edistäminen sekä pelaaminen vanhoilla välineillä ns, hikkorigolf. Suomessa on muutamia golfin keräilijöitä ja henkilöitä jotka harrastavat golfin historiaa. Ajatus suomalaisen golfhistoriallisen seuran perustamisesta on syntynyt Antti Paatolan, Lassi Tilanderin ja Mika Hjoirthin yhteistyönä. He ovat luoneet sääntöluonnoksen perustettavalle yhdistykselle. Seuran päällimmäisiksi tavoitteiksi on kirjattu golfin historian tutkimuksen edistäminen, golfkeräilijöiden yhdistäminen Suomessa sekä hikkoripelaamisen levittäminen. Yhdistys pitää yhteyttä muihin vastaaviin seuroihin maailmalla, myös kotimaisen golfmuseon perustaminen on listattu yhdeksi tavoitteista. Yhdistyksen perustava kokous pidetään 19.2.2007 kello 17.30 GolfSataman neuvottelutiloissa Helsingin Hernesaaressa osoitteessa Hernematalankantu 3, 00150 Helsinki Kokouksessa päätetään yhdistyksen perustamisesta ja sen säännöistä, valitaan puheenjohtaja ja hallitus sekä päätetään liittymis- ja jäsenmaksuista. Jokainen golfin historiasta, golfin keräilystä tai hikkorigolfista kiinnostunut on tervetullut tähän kokoukseen.Ennakkoilmoittautumiset sähköpostilla, tekstiviestillä tai puhelimitse Antti Paatolalle. Antti Paatola antti.paatola@golfantiikki.fi 0400-458 520

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje