11.6.–18.6 - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][23]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

HGK:n ja Talin historia, lyhyt oppimäärä

Piccadillyn alue sai uuden ilmeen ja komean kivetyksen. Viheriöt ovat jälleen loistokunnossa.

Mikko ja Helena Aro, Pirkko sekä Matti Salimäki ovat HGK:n pitkäaikaisia ja aktiivisia jäseniä.HGK juhli ja juhlii työn merkeissä koko viikon 75 vuotista olemassaoloaan. Juhlakisa ja illallinen pidetttiin sunnuntaina, virallinen vastaanotto ja historiikin julkistaminen olivat ohjelmassa maanantaina. Seniorit pelasiva oman kisansa maanantaina, junioreilla on ohjelmaa koko viikon ajan. Seuraavassa lyhyt kooste HGK:n historiasta. 75-vuotiaan Helsingin Golfklubin tarina alkoi nykyisen Pallokentän Saharan alueellajossa suoritettiin ensimmäiset ”koeammunnat” vuonna 1930.Kenttä perustettiiin kuitenkin Taliin. – Suomalaisella golfilla on tänä vuonna juhlavuosi. Helsingin Golfklubi täyttää 75 vuotta ja Suomen Golfliitto 50 vuotta. Seuramme historia on samalla Suomen golfin historia ajalta, jolloin HGK oli sama kuin Suomen golf, sanoi seuran puheenjohtaja Leif Ekström maanantaina Talin kartanossa. Osana seuran juhlavuotta julkistettiin tunnetun golfvaikuttajan ja seuran jäsenen Lassi Tilanderin kirjoittama historiikki. Ekström sanoi, että Talissa ollaan ylpeitä siitä, että perustajien palava innostus juurrutti hienon pelin Suomeen. – Samalla me kuitenkin tiedostamme, että perinteet velvoittavat. Varsinkin kun talilaiset kiersivät ”golfin lähettiläinä” ympäri maata kertomassa uudesta pelistä ja neuvomassa miten golfin pelaaminen voitaisiin aloittaa. Osoituksena viime vuosien onnistuneesta junioritoiminnasta Ekström kertoi HGK:n saaneen nimityksen Nuori Suomi-sinettiseuraksi. Sinetti luovutettiin HGK:lle maanantaina. Leif Ekström ja asuntoministeri Jan Vapaavuori Kalastajatorpan juhlaillallisellaHelsingin Golfklubin perustava kokous pidettiin pörssin Malakiittisalissa 2.6.1932. Sitä ennen oli golfpalloa lyöty Pallokentän Saharassa jo 1930 ja 1931. Tulevan kaupunginjohtajan Erik von Frenckellin alainen kiinteistövirasto hyväksyi huhtikuussa 1932 esityksen Talin kartanon ja sen lähialueiden vuokraamisesta perustettavan seuran nimiin. Palloa lyötiin Talissa ensimmäistä kertaa kesällä 1933. Vuoden 1946 alueliitoksessa Talin kylästä tuli osa Helsinkiä myös maantieteellisesti. Sitä ennen se kuului maalaiskuntaan. Seuraavan päivän Helsingin Sanomissa oli pieni ilmoitus ja sihteerin puhelinnumero, johon golfista kiinnostuneita pyydettiin soittamaan. Vuonna 1933 seurassa oli 144 jäsentä, joista naisia 42. Kauden 2007 käynnistyessä huhtikuussa jäseniä oli 1415, heistä naisia 495. Talissa ryhdyttiin kirjaamaan pelatut kierrokset vuonna 1959, kauden lopussa koossa oli 7496 kierrosta. Sunnuntaihin mennessä Talissa oli pelattu huhtikuun puolivälistä vajaat 5300 kierrosta.

Saksalaisten radioasema ja ven&#228,l&#228,isi&#228, sotavankeja

Kenneth Wreden asu herätti paljon ihailua HGK:n juhlakilpailussa.Sotavuodet eivät kokonaan keskeyttäneet pelaamista Talissa, mutta näkyivät ja tuntuivat muuten. Päärakennuksessa oli mm. saksalaisten radioasema ja tornista valvottiin kaupungin ilmatilaa. Jonkin aikaa maneesissa säilytettiin venäläisiä sotavankeja ja muihin rakennuksiin majoitettiin siirtolaisia. Sotien jälkeen maan urheilutoiminta elpyi ja golfkierroksiakin karttui yhä enemmän. Vuoden 1952 olympiakisoihin mennessä Talissa pelattiin jo 18-reikäisellä kentällä. Laivastovierailut elävöittivät klubin elämää 1930-luvulta lähtien. Laivastoupseerien joukossa oli paljon golffareita ja HGK järjesti heille mielellään otteluita. Niistä saatiin muistoksi vieläkin klubin seiniä koristavia laivankuvia. Ensimmäinen vierailu tapahtui vuonna 1933 ja toistaiseksi viimeinen vuonna 1971. Talissa vieraili myös U.S.S. Minneapolisin golffareita vuonna 1934. Myöhemmin aluksen nimi näkyi usein sotauutisissa. Milloin se oli Pearl Harborissa, milloin Midwayn saarten suurissa meritaisteluissa. HGK:n perinteisiin kuuluu myös pitkäaikainen pohjoismainen yhteistyö, joka lienee ainutlaatuinen golfin maailmassa. Ensimmäinen pohjolan neljän pääkaupungin välinen ottelu pelattiin Tukholmassa kesällä 1938. Kiertopalkinnon lahjoitti kruununprinssi Kustaa Adolf. Sotavuosien aiheuttamaa katkosta ja muutamaa peruutettua kilpailua lukuun ottamatta kaupunkiottelu on pelattu vuosittain vuodesta 1953 lähtien. Ruotsin, Tanskan ja Norjan kuninkaalliset ovat vuorollaan lahjoittaneet kiertopalkinnon. Presidentti Urho Kekkosen pokaalista pelattiin vuosina 1973–1979, jolloin HGK voitti pokaalin omakseen. Viime kesänä ottelu pelattiin Talissa. Seuraottelulla HGK-Stockholms Golfklubb on vielä pitemmät perinteet. Se pelattiin ensimmäisen kerran Tukholmassa kesäkuussa vuonna 1935. Jäsenillä on myös vapaa pelioikeus toistensa kentillä.. Talissa pelattiin 1980-luvulle asti Suomen mestaruuksista ja HGK:n jäsenet olivat Suomen mestareita poikkeuksetta vuoteen 1981. Erkko Trophy, eli Suomen avoimet mestaruuskilpailut on pelattu Talissa vuodesta 1966. Ensimmäinen ulkomaalainen voittaja oli Ruotsin Mikael Finn vuonna 1984. Tänä kesänä Talissa pelataan kolmannen kerran naisten Euroopan Tourin kilpailu Finnair Masters syyskuun alussa. Vuosien varrella Erkko Trophyssä on pelannut useita nuoria amatöörejä, jotka ovat myöhemmin kunnostautuneet kovilla ammattilaiskiertueilla. Esimerkiksi viime viikonvaihteessa kolmen kierroksen jälkeen Wentworthissä voitosta kisannut Paul Broadhurst oli toinen vuonna 1987. Heinäkuussa 1987 golfin suurista toistaiseksi suurin, Jack Nicklaus teki ”valtiovierailun” Taliin hän laskeutui kentän kuudennelle väylälle helikopterilla, piti golfklinikan, lehdistötilaisuuden ja lensi pois. Talissa amatööreinä pelanneita ja sittemmin mm. Ryder Cup-pelaajiksi kehittyneitä ovat Jose-Maria Olazabalin lisäksi mm, Peter Baker, Paul Broadhurst, Nicklas Fasth, Padraig Harrington, Robert Karlsson, Per-Ulrik Johansson ja David Howell. Eri kansainvälisten yritysten asiakastilaisuuksissa ovat Talissa pelanneet mm. Retief Goosen, Paul Lawrie, Bernhard Langer ja Mark O’ Meara sekä Ryder Cup-pelaajat Colin Montgomerie, Thomas Björn ja Robert Karlsson. Talin menneiden vuosien mestarien Jalo Grönlundin, Harri Safon, Jusa Hämäläisen, Kari Salosen, Timo Sipposen ja Markku Louhion jälkeen tämän hetken tunnetuimmat HGK:n jäsenet ovat Euroopan haastajakiertueella pelaavat Tuomas Tuovinen ja Roope Kakko. Safo oli vuonna 1975 ensimmäinen suomalainen Euroopan Tourilla. Seuraavana vuonna Kari Salonen kutsuttiin samaan Bokskogenin kisaan Ruotsissa. Myös HGK:n naiset hallitsivat mestaruuskisoja oikeastaan vuoteen 1975. Vain vuonna 1967 voitto lipesi Talin naisten käsistä. Talin valtakauden vahvoja nimiä olivat Ebba Hirn, Anna Kristiina Broman, myöhemmin Brändströmja Helena Grönlund. Myöhempiä mestareita mm. Elina Schuurman, Marika Soravuo sekä Taina Sipponen.

HGK vietti arvokkaasti 75-vuotisjuhliaan

Helsingin Golfklubilla on varsin moninainen ja värikäs historia mutta vain yksi kenttä jota se on isännöinyt koko 75 vuotisen olemassaolonsa ajan. Seuran perustamiskokous pidettiin 1932, virallisia juhlia vietettiin viikonloppuna. Sunnuntaina jäsenet ja ulkomaiset kutsuvieraat pelasivat neljän hengen joukkuekisan. Kalastajatorpan juhlaillallistilaisuudessa sunnuntaina esiintyivät mm. Raimo Sirkiä, Fredi sekä taikurit Martti Vannas ja Kim Wist. Juhlapuheen piti ministeri Jan Vapaavuori joka on HGK:n tuore jäsen. -Maanantaina oliLassi Tilanderin tekemän 75-vuotishistoriikin julkistamistilaisuus, silloin palkittiin myös seuran ansioituneita jäseniä seuran ja Golfliiton ansiomerkein, kertoi toiminnanjohtaja Ilkka Ulander. Viikonloppuna avattiin myös täysin uusittu Talin ns. Piccadillyn alue jonka ympärillä sijaitsee kolme tiiauspaikkaa ( 10,13,16) sekä kolme viheriötä (9,12,15). -Lyöntipaikat uusittiin nykyajan tarpeita vastaaviksi, lisäksi saimme selkeämmän tilan kisoja seuraavalle yleisölle. Kosti Kurosen suunnittelema alue ja sen kivimuurit ovat saaneet hyvin paljon huomiota, alue antaa koko kentälle uutta ilmettä, Ulander jatkaa. Täysin soraäänittä ei Piccadillyn rakentaminen edennyt. Työt jouduttiin keskeyttämään hetkeksi kun museovirasto sai nimettömän kantelun HGK:n jäseneltä joka kyseenalaisti projektin luvat. Seuran johdolle kantelu tuli täytenä yllätyksenä, aktiivisen jäsenen jalkakamppi ei tyylipisteitä seuran kevätkokouksessa saanut. Asia selvisi varsin nopeasti, mutta seuralle keskeytys aiheutti tuhansien eurojen ylimääräiset kulut. Talin kenttä avattiin keväällä ennätysaikaisin , kesäviheriöille jo 13:s huhtikuuta. Kolmen vuoden aikana tehty viheriöremontti osoittautui todella tarpeelliseksi ja hyödylliseksi, pelikaus piteni ja viheriöiden kunto on ollut täysin toisella tasolla kuin ennen sitä. Minea Blomqvist ja Nikki Garrett ovat elokuisen Finnair Mastersin suurimpia vetonauloja.Kuva Otto Peltomaa-HGK on nuorekas 75-vuotias. Taliin toivotamme lämpimästi tervetulleeksi vieraspelaajat, kenttä on hyvässä kunnossa ja klubitalon alakerta huokuu uudisten jälkeen suomalaisen golfin historiaa johon kannattaa muutenkin, esim. lounaan yhteydessä käydä tutustumassa. HGK on viimeisten vuosien aikana panostanut varsin paljon junioritoimintaansa. Vaikka kaikkia toiminnassa mukana olevia ei ole kyettykään ottamaan jäseniksi, HGK on kantanut vastuutaan tulevien sukupolvien kasvattamiseksi. Seuran järjestämät suurkilpailut ovat jälleen amatöörien Erkko Trophy elokuussa, sekä naisten Euroopan Tourin Finnair Masters elo-syyskuun vaihteessa. -Molemmat kisat ovat suomalaisen huippugolfin lippulaivoja. Finnair Mastersin osalta voimme lisäksi varsin perustellusti puhua yhteisestä projektista, vapaaehtoisia on taas tulossa mukaan noin 300 ympäri maan, Ilkka Ulander muistuttaa.

HGK, kotisivut

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje