16.4.–23.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][17]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Hattula Golfilla yli 4000 jäsentä

Hattula Golfin kausi on ollut ennätyspitkä, kierroksia tulee yli 24.000.

”Tiilaaksossa” Hämeenlinnassa ja sen lähikunnissa pelataan varsin ahkerasti. Maineikkain alueen kentistä on Vanajanlinna, pisimmät perinteet ovat Aulangon yhdeksänreikäisellä. Aulangon Eversti ( 18 r) on noussut varsin arvostetuksi uudeksi kentäksi, 1980-luvun lopulla avattiin Tawast Golf&Country Club. Lepaalla on yhdeksän reikää, suurin jäsenmäärältään, samalla Suomen suurin on kuitenkin Hattula Golf ry. Kentän syntyhistoria on mielenkiintoinen, paikallinen liikemies Reijo Riihimäki rakensi sen kotimaisemiinsa, kenttää alettiin pian markkinoida nimellä Hattula Business Golf. Liiketoiminnan ajatus pistettiin yrityskaupan myötä kuitenkin päälaelleen. Kun Riihimäestä tuli yksi Linna Golfin suuromistajista, konserniin sulautetusta Hattulasta tuli markkinoiden kaipaama, syöttölä, ”karvalakkimalli” lähinnä aloittelijoille ja vähemmän pelaaville. Raha vaihtaa omistajaa Hattulassa edelleen, pelaaminen on vilkasta, liiketoiminnan kärki on kuitenkin aktiivisesssa jäsenmäärän kasvattamisessa joka ruokkii myös golfosakeyhtiötä tehokkaalla tavalla. Hattula Golf ry on kasvanut viimeisen vuoden aikana suurimmaksi, jäseniä on 4044 (31.8), näistä yli 3500 on valinnut pelioikeudettoman vaihtoehdon joka maksaa 75 euroa. Maksu ei ole edes Suomen halvin, jäsenmäärän voimakas kasvu kertoo paitsi aggressiivisesta markkinoinnista, myös tuotteen hyvästä hinta-laatusuhteesta. Vielä viimevuonna suurin seura maassamme oli Eerikkala jolla on nyt noin 3800 jäsentä. Hattulassa kenttä avattiin keväällä jälleen ensimmäisenä Hämeenlinnan alueella jo maaliskuun puolella. Hyväkuntoisella kentällä pelataan kuluvalla kaudella yli 24.000 kierrosta, mikä tekee kentästä yhden suosituimmista yhdeksän reikäisistä koko maassa. -Asetimme kauden alussa tavoitteiksemme nostaa jäsenmäärämme yli 4.000 ja siinä samalla saavuttaa Suomen suurimman seuran asema. Olemme ylpeitä noiden tavoitteiden saavuttamisesta ja jäseniltä ja pelaajiltamme saamastamme luottamuksesta, iloitsee Hattula Golfin toimitusjohtaja Petri Peltoniemi jonka vastuulla on ensisijaisesti Linna Golfin johtaminen. -Paitsi, että Hattula Golf ry mahdollistaa monelle golfin aloittavalle jäsenyyden seurassa, niin sijaintimme keskellä Etelä-Suomea mahdollistaa aidosti ulkopaikkakuntalaisten jäsentemme pelaamisen kotiklubillaan. Teemme kauden mittaan useita erilaisia tarjouksia jäsenten pelaamiseen niin Hattulassa kuin emoyhtiön Linna Golfinkin kentillä. -Pelimahdollisuuksien lisäksi jäsenillemme tarjotaan kauden mittaan myös monia muita etuisuuksia. Näin suuressa golfyhteisössä olemme lisäksi panostaneet tiedottamiseen – jäsenille menee sähköpostina tiedotteita 2-3 kuukaudessa, valottaa Peltoniemi taustoja seuran menestyksestä. Vanajanlinnan markkinointijohtaja Mika Walkamo ja golfpuolen toimitusjohtaja Petri Peltoniemi ovat onnistuneet tuotteistamisessaan.Linna Golf omistaa kokonaisuudesaan Hattulan osakekannan, jäsenille ei osakkeita myydä, vain pelioikeuksia, greenfeetä sekä muita palveluita. Yhteistyö emoyhtiön kanssa on saumatonta, ry ei pyrikään tuottamaan voittoa, useimmista muista kentistä poiketen ry:lla on varaa maksaa kentän henkilökunnan palkat joka helpottaa Oy:n budjetin laatimista. Hattula on omistajilleen rahasampo toteavat monet alan ihmiset, mutta moralisointiin on harvalla varaa, kenttä on melkoinen syöttölä isommille kentille. -Tiedostamme sen, että tämä palvelu kohdistuu enimmäkseen aloittelijoihin sekä vähemmän pelaajiin. Ruokimme toiminnallamme välillisesti monia muita kenttiä jotka saavat vuosittain meiltä siirtyviä jäseniä, kaikki voittavat, Petri Peltoniemi ynnää plussapuolet. Kilpailu uusien jäsenten sieluista kiristyy tulevaisuudessa vielä melkoisesti ja hintojen odotetaan laskevan nykyisestään. Keräämästään jäsenmaksusta seurat tilittävät Golfliitolle lehtimaksua noin 17 euroa sekä jäsenmaksua 14 euroa. Lopuilla tuotetaan palveluja. Hattulassa markkinoinnissa ja tuotteistamisessa on onnistuttu erinomaisesti.

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje