14.– 21.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[17][26]
KilpailuaSuomalaista

Pikakysymykset (sticky)

Etusivu Foorumit Säännöt Pikakysymykset (sticky)

Esillä 25 viestiä, 226 - 250 (kaikkiaan 262)
  • Julkaisija
    Viestit
  • Hei,

    Kertokaapa viisaampina mitä seuraavassa tilanteessa olisi hyvä tehdä. Par4 väylä ja tiiboksista avauslyönti erittäin pitkänä ja keskelle väylää. Kaikki näkivät, että suora pitkä lyönti osui jossain kaukana keskelle väylää.

    Muut avasivat oman pelin ja osa ryhmästä löi toisenkin kerran ennen kuin peli eteni paikkaan jossa minun palloni pitäisi olla. Etsimme porukalla palloani ja kaikki hämmästelivät miten pallo voi kadota, vaikka pallo putosi keskelle väylää ja tasaiselle väylälle. Etsinnöistä huolimatta palloani ei löytynyt.

    Sääntöjen mukaan voisin lyödä uuden lyönnin edellisestä paikasta, eli tiiboksista. Olimme kuitenkin jo lähellä greeniä ja etsintöjen jälkeen seuraava ryhmä availee peliään saman väylän tiiboksissa. En oikein näe vaihtoehtona sitä, että palaisin takaisin tiiboksiin avaamaan uudelleen. Joten onko tässä tilanteessa muita vaihtoehtoja?

    TT

    MOD Q8
    Moderaattori

    Sääntöjen mukaisesti vaihtoehtoja on pari, joko viiva tai takaisin tiille. Ainut muu mahdollisuus voisi olla jos ulkopuolinen tekijä olisi pihistänyt pallon, mutta siihen vaaditaan KVC.

    Kysymys: Saako referenssipistettä muuttaa ennen droppia jos tulee katumapäälle?

    Vastaus: Totta kai saa. Ja saa vielä sen ensimmäisen uusittavan dropinkin jälkeen.

    Jotkut väittävät, että ensimmäisen uusittavan dropin jälkeen ei saa. Pitäisi olla maininta paikallissäännöissä, jos saa.

    Väittää voi kaikenlaista 🙂

    Interpretation 14.5b(3)/1 (linkki):
    Player May Change Relief Areas When Dropping Again for Back-On-the-Line Relief

    Ovatko Suomen Golfliiton paikallissäännöt ja kilpailumääräykset 2019 voimassa myös klubikilpailuissa? Esimerkiksi 3c) Maahan painunut pallo. ” Sääntöä 16.3 muokataan seuraavasti: Vapautuminen ilman rangaistusta ei ole sallittu pallon ollessa maahan painunut bunkkerin maa- tai ruohoseinämään.” ( Vai saako klubikilpailuissa vapaan dropin?)

    KL1

    Viitannet viestissäsi kaikissa liiton järjestämissä kilpailuissa voimassa olevaan Hard Cardiin. Vastaus on, ettei ole voimassa klubikilpailuissa, ellei sitä erikseen ole otettu ko. kilpailuissa käyttöön. Asia selviää kunkin klubin kunkin kilpailun paikallissäännöistä.

    KL: Asia selviää kunkin klubin kunkin kilpailun paikallissäännöistä.

    Kun golfsäännöt muuttuivat 2019, oli muutettava myös paikallissääntöjä ainakin jossain määrin. Sen vuoksi kannattaa lukea huolella kunkin kentän voimassa olevat paikallissäännöt. Lisäksi kilpailuihin osallistuvan on tutustuttava Kilpailumääräyksiin, jotka saattavat poiketa paikallissäännöistä, useimmiten siten, että antavat lisähelpotuksia. Tänä vuonna ei siis kannata luottaa vanhaan muistiin tai vanhojen tuloskorttien paikallissääntöihin.

    Kaikkia Suomen kenttiä koskevat paikallissäännöt poistettiin jo vuonna 2016, lukuun ottamatta sähkölinjoihin osumaa. Ilmeisesti sekin poistui tämän vuoden alusta (tai en ainakaan löytänyt yleistä määräystä asiasta). Ilmeisesti siis vapautusta ei saa pallon osuessa sähkölinjaan, ellei sitä ole nimenomaan kentän paikallisäännöissä määritelty. (Tosin sähkölinjoja kaivetaan maahan sitä tahtia, että tämä ongelma poistuu kenttä toisensa jälkeen). Onko jollain parempaa tietoa näistä ”kaikkia kenttiä koskevista paikallissäännöistä”?

    Viitannet viestissäsi kaikissa liiton järjestämissä kilpailuissa voimassa olevaan Hard Cardiin. Vastaus on, ettei ole voimassa klubikilpailuissa, ellei sitä erikseen ole otettu ko. kilpailuissa käyttöön. Asia selviää kunkin klubin kunkin kilpailun paikallissäännöistä.

    Tämän niinsanotun Hard Cardin virallinen otsikko on ”SUOMEN GOLFLIITTO PAIKALLISSÄÄNNÖT JA KILPAILUMÄÄRÄYKSET 2019”. Terminologia kuntoon. ( ja referenssipiste on vertailupiste )

    Saako klubikilpailussa vapaan dropin em. tilanteessa, jos liiton paikallissännöt eivät ole voimassa?

    KL1

    Kaikkia Suomen kenttiä koskevat paikallissäännöt poistettiin jo vuonna 2016, lukuun ottamatta sähkölinjoihin osumaa. Ilmeisesti sekin poistui tämän vuoden alusta (tai en ainakaan löytänyt yleistä määräystä asiasta). Ilmeisesti siis vapautusta ei saa pallon osuessa sähkölinjaan, ellei sitä ole nimenomaan kentän paikallisäännöissä määritelty. (Tosin sähkölinjoja kaivetaan maahan sitä tahtia, että tämä ongelma poistuu kenttä toisensa jälkeen). Onko jollain parempaa tietoa näistä ”kaikkia kenttiä koskevista paikallissäännöistä”?

    Vuonna 2016 Golfliitto luopui ns. kaikkia kenttiä koskevista paikallissäännöistä, myös sähkölinjoihin osuvan pallon sellaisesta. Nykyisin jokainen kenttä päättää omista paikallissäännöistään, toki mallipaikallissäännöissä pysytellen.

    Ilmassa roikkuviin johtoihin osunut pallo pelataan paikaltaan, ellei kentän paikallissäännöissä toisin mainita.

    KL1

    1) Tämän niinsanotun Hard Cardin virallinen otsikko on ”SUOMEN GOLFLIITTO PAIKALLISSÄÄNNÖT JA KILPAILUMÄÄRÄYKSET 2019”. Terminologia kuntoon. ( ja referenssipiste on vertailupiste )

    2) Saako klubikilpailussa vapaan dropin em. tilanteessa, jos liiton paikallissännöt eivät ole voimassa?

    1) Otsikko on aivan oikea. Nuo paikallissäännöt ja kilpailumääräykset ovat voimasssa kaikissa Suomen Golfliiton järjestämissä kilpailuissa. Hard Cardilla ei siis sellaisenaan ole mitään tekemistä kenttien omien paikallissääntöjen kanssa.

    2) Kaikissa kilpailuissa (myls klubien järjestämisssä) noudatetaan golfin sääntöjä ja niiden mukaan mennään, ellei kentän paikallissäännöissä muuta mainita. Elikkä kyllä saa vapaan dropin, tietyin säännöissä mainituin rajoituksin (Clarification 12/2018).

    Saako pelaajaryhmä tiillä lyöntivuoroa odotellessaan siirtää paikallissäännöissä kiinteäksi haitaksi määriteltyä penkkiä auringosta varjoon.

    KL1

    Saako pelaajaryhmä tiillä lyöntivuoroa odotellessaan siirtää paikallissäännöissä kiinteäksi haitaksi määriteltyä penkkiä auringosta varjoon.

    Mielestäni ei saa.

    Toimikunnalla on ollut jokin syy määritellä ko. penkki kiinteäksi haitaksi, joten sen siirtäminen ei sen vuoksi ole sallittua. Mallipaikallissääntö F-18 ei tosin suoraan määrittele rangaistusta moisesta teosta, koska ryhmä ei ole vapautumassa ko. haitasta.

    #1288945 Ilmoita asiaton viesti

    Mielestäni ei saa.

    Toimikunnalla on ollut jokin syy määritellä ko. penkki kiinteäksi haitaksi, joten sen siirtäminen ei sen vuoksi ole sallittua. Mallipaikallissääntö F-18 ei tosin suoraan määrittele rangaistusta moisesta teosta, koska ryhmä ei ole vapautumassa ko. haitasta.

    Olen samaa mieltä, mutta säännön sanamuoto antaa mahdollisuuden myös toisenlaiseen tulkintaan. Kukahan tietäisi asian varmasti? (Teittinen?)

    #1288946 Ilmoita asiaton viesti

    Saako pelaajaryhmä tiillä lyöntivuoroa odotellessaan siirtää paikallissäännöissä kiinteäksi haitaksi määriteltyä penkkiä auringosta varjoon.

    Muutama vuosi sitten Roope Kakko kysyi Quiet-virkailijalta, saako mainoskylttiä siirtää tiiboxissa – ja sitten siirsi sen syrjään. Kilpailumääräyksissä kyseinen kyltti oli määritelty kiinteäksi haitaksi, eikä sitä saanut siirtää (eikä Quiet-hemmolla ollut valtuuksia antaa tällaista ohjetta). Siksi Kakolle 2 penaa ja väärä allekirjoitettu kortti -> DQ. Eli käsitykseni mukaan kiinteitä haittoja ei saa siirtää, eikä selittelyksi auta, ettei se oikeasti vaikuta lyöntiin.

    #1288961 Ilmoita asiaton viesti
    KL1

    Muistan Roopen tapauksen. Emme kuitenkaan tiedä millainen sanamuoto on kisamääräyksissä ollut. Jos, kuten uskon, siellä oli tarkasti kuvattu seuraamukset erilaisten määräysten rikkomisesta, niin tapauksessa ei ole ollut mitään epäselvää.

    Nyt ovat säännöt kuitenkin muuttuneet siinä määrin, että pelkkä kiinteän haitan siirtäminen ei vielä aiheuta pelaajalle rangaistusta. Vasta sitten tulee rangaistus, jos pelaaja ei siirrä haittaa takaisin paikoilleen ennen kuin pelaa palloaan. Niinpä alkuperäiseen kysymykseen palaten penkin siirtäminen auringosta varjoon ja sitten takaisin ei tuon periaatteen mukaisesti aiheuttaisi pelaajille rangaistuksia, ellei penkkiä ole siirretty vapautumisen vuoksi ja sitten palloa pelattu.

    #1288999 Ilmoita asiaton viesti

    Nyt ovat säännöt kuitenkin muuttuneet siinä määrin, että pelkkä kiinteän haitan siirtäminen ei vielä aiheuta pelaajalle rangaistusta. Vasta sitten tulee rangaistus, jos pelaaja ei siirrä haittaa takaisin paikoilleen ennen kuin pelaa palloaan. Niinpä alkuperäiseen kysymykseen palaten penkin siirtäminen auringosta varjoon ja sitten takaisin ei tuon periaatteen mukaisesti aiheuttaisi pelaajille rangaistuksia, ellei penkkiä ole siirretty vapautumisen vuoksi ja sitten palloa pelattu.

    Mutta jos he eivät siirrä penkkiä takaisin? Tuleeko rangaistuksia?

    #1289000 Ilmoita asiaton viesti
    KL1

    Mitä siellä paikallissäännöissä lukee asiasta? Sieltähän se selviää.

    #1289013 Ilmoita asiaton viesti

    Siellä lukee mallipaikallissääntöjen mukaisesti näin:
    ”Kaikki kentällä olevat opasteet, väylätaulut ja penkit ovat kiinteitä haittoja, joista vapautuminen ilman rangaistusta on mahdollista Säännön 16.1 mukaisesti. Vapautumista ei sallita Säännön 15.2 mukaisesti.”

    Tuleeko rankkuja, jos he eivät siirrä penkkiä takaisin?

    Tässä vielä eräs aikaisemmista vastauksista:

    Mielestäni ei saa.

    Toimikunnalla on ollut jokin syy määritellä ko. penkki kiinteäksi haitaksi, joten sen siirtäminen ei sen vuoksi ole sallittua. Mallipaikallissääntö F-18 ei tosin suoraan määrittele rangaistusta moisesta teosta, koska ryhmä ei ole vapautumassa ko. haitasta.

    #1289052 Ilmoita asiaton viesti

    Tarkkaa vastausta penkkiongelmaan odotellessa esitän uuden kysymyksen.

    Pelaaja lyö avauslyönnin tiiltä. Osuma on huono ja pallo vierii noin 10 metriä etuvasemmalle puun lähelle. Siitä hän yrittää lyödä väylälle, mutta pallo osuu puuhun ja rullaa takaisin tiiausalueelle tiimerkin viereen. Pelaaja vapautuu tiimerkistä tiiausalueelle. Sen jälkeen hän nostaa pallon ja tiiaa sen tiitikun päälle ja lyö väylälle. Sitten hän toteaa merkkaajalleen, että kolmas lyönti lähti. Menikö oikein?

    #1289076 Ilmoita asiaton viesti
    KL1

    Jos tuommoinen tulisi minulle vastaan, niin vastaukseni olisi, että oikein meni. Joku muu voisi päätyä toisenlaiseenkin tulkintaan.

    #1289078 Ilmoita asiaton viesti
    KL1

    Siellä lukee mallipaikallissääntöjen mukaisesti näin:
    ”Kaikki kentällä olevat opasteet, väylätaulut ja penkit ovat kiinteitä haittoja, joista vapautuminen ilman rangaistusta on mahdollista Säännön 16.1 mukaisesti. Vapautumista ei sallita Säännön 15.2 mukaisesti.”

    Tuleeko rankkuja, jos he eivät siirrä penkkiä takaisin?

    Yritin löytää jotakin nykyistä tai vanhaa sääntökohtaa tahi tulkintaa tähän liityen siinä onnistumatta, joten asia täytyy päätellä itse.

    Minun nähdäkseni pelaajat eivät penkkiä siirtäessään riko tuota paikallissääntöä (F-18), koska eivät ole vapautumassa ko. penkistä. Niinpä penkin siirtäminen ihan muuten vain ei nähdäkseni johda rangaistukseen, ellei sellaista katsota syväksi paheksunnaksi kenttätoimikunnan tai -henkilökunnan taholta.

    #1289087 Ilmoita asiaton viesti

    Pelaaja lyö avauslyönnin tiiltä. Osuma on huono ja pallo vierii noin 10 metriä etuvasemmalle puun lähelle. Siitä hän yrittää lyödä väylälle, mutta pallo osuu puuhun ja rullaa takaisin tiiausalueelle tiimerkin viereen. Pelaaja vapautuu tiimerkistä tiiausalueelle. Sen jälkeen hän nostaa pallon ja tiiaa sen tiitikun päälle ja lyö väylälle. Sitten hän toteaa merkkaajalleen, että kolmas lyönti lähti. Menikö oikein?

    Jos tuommoinen tulisi minulle vastaan, niin vastaukseni olisi, että oikein meni. Joku muu voisi päätyä toisenlaiseenkin tulkintaan.

    Näihän se sääntökirjan mukaan näyttäisi menevän. Eikä sitä vapautumistakaan tarvita, koska omalla tiiausalueella olevan pallon saa ilmeisesti aina siirtää ja tiiata. Monet väittävät tosiaankin muuta, mutta eivät ole osanneet perustella säännöillä tulkintaansa.

    #1289246 Ilmoita asiaton viesti

    Onkohan mallipaikallissäännössä E-5 kirjoitusvirheitä. Siinä sanotaan ensiksi

    Jos arvioidaan, että pallo on kadonnut kentälle tai viimeksi ylittänyt kentän ulkorajan ennen väylän alkua, voi väylän vertailupiste olla ruohopolku tai tiiausalue, joka on leikattu väyläkorkeuteen tai lyhyemmäksi .

    ja sitten

    Rajoitukset vapautumisalueen sijainnille: • Täytyy olla yleisellä pelialueella

    Tiiausaluehan ei ole yleistä pelialuetta. Pitäisiköhän tuossa ”tiiausalueen” paikalla olla tiialue? Mitenkähän koko ruohopolku voi olla vertailupiste?

    #1289255 Ilmoita asiaton viesti
    KL1

    Ongelma tuon kohdan kääntämisessä on ollut, etteivät säännöt tunne käsitettä ’teeing ground’ ja tuota nimenomaista käsitettä on käytetty alkukielisessä tekstissä (’teeing ground of the hole being played’). Se on käännetty tiiausalueeksi, koska sitä tuo teksti tarkoittaa. Mielestäni käännös on kaikilta osin hyvin tarkka ja vastaa alkukielistä aika lailla pilkulleen, tosin tuo alkukielinen teksti olisi mielestäni voinut olla hieman toisenlainen. Epäselvyyttä tuossa ei kuitenkaan pääse syntymään.

    #1289256 Ilmoita asiaton viesti

    Epäselvyyttä tuossa ei kuitenkaan pääse syntymään.

    Tiiausalue on vertailupiste, mutta sinne ei saa vapautua, no joo. Mutta miten koko ruohopolku voi olla vertailupiste? Pitäisi kai olla: vertailupiste voi olla ruohopolulla. Englanninkieltä kun kääntää pilkuntarkasti voi ajatus kadota niin kuin tässä on tapahtunut.

Esillä 25 viestiä, 226 - 250 (kaikkiaan 262)

Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.

Etusivu Foorumit Säännöt Pikakysymykset (sticky)