Flinkkilän Jounin perhepiirissä on retkeilyvarustettu iso pakettiauto. Siinä riittävä koukku vetäisemään neljä kaverusta reissuun.
On kahdenlaisia golfareita. Normaali golfari tykkää valmismatkoista. He jatkavat pelikauttaan joko oman järjestönsä puuhaamilla reissuilla tai tarttuvat matkatoimistojen tarjouksiin. Sitten on meitä epänormaaleja golfareita, joita ohjaa Harald Hirmuisen viisaus: ”Tietämättömyys on kaikkien seikkailujen äiti.”
Karttaan piirrettiin kiekura Suomi–Viro–Latvia–Liettua–Puola–Tšekki–Slovakia–Tšekki–Puola–Liettua–Latvia–Viro–Suomi. Jos oli reitti rukkaskädellä vedelty, niin oli aikataulukin. Se oli noin kolme viikkoa ja tarkentuisi sitä mukaa kun auto liikkuu.
Autossa oli istuinpaikat vain neljälle, joten matkalle valikoituivat Jounin lisäksi aiemmista älyttömistä retkistä kokemusta omaavat Pertti ja Pekka sekä myöhästyneelle 70-vuotissyntymäpäivämatkalle Risto.
Risto on porukan nuorin ja juniorille annettiin eniten ajovastuuta, koska hän oli ainoa, jolla ei tiettävästi ollut taipumusta tai kokemusta rattiin nukahtamisesta.
Jurmala Golf valikoitui ensimmäiseksi pelikohteeksi, koska se oli reitin varrella ensimmäinen kenttä, jota kukaan ei ollut pelannut.

Linkstyyppisen Jurmalan tasaisia väyliä.
Nappivalinta. Aamulla Helsingistä lauttaan noussut joukko kaipasi perille päästyään jo iltapalaa ja sänkyä. Modernilla klubilla oli sekä ravintola että hotelli, muutaman askeleen päässä caddiemasterin tiskiltä.
Aamiaisravintolan ikkunoista avautui uskomattoman vihreä kenttä, vaikka oli vasta huhtikuun loppu. Jack Nicklauksen toimiston suunnittelema kenttä on avattu vasta vuonna 2018. Puut ovat vielä keskenkasvuisia, mikä lisää avaruuden tuntua. Totuus on hieman toisenlainen.
Vaikka pallot eivät puihin kolisekaan, on paras pysyä väylillä. Varsinaisia raffeja ei juurikaan ole vaan talven jäljiltä hivenen harhailevat pallot päätyvät helposti pitkään heinikkoon. Löytyvät pallot on usein kaivettava peliin lyhyillä mailoilla.
Augustowin kautta Krakovaan
Pelin jälkeen 430 kilometrin painallus Puolan Augustowiin. Aamulla intomielin 570 kilometrin ajoon Krakovan liepeille perhevoimin ylläpidettävään hotelli Kochanowiin.
Vappuaaton illallinen nautittiin hotellin suojaisalla terassilla. Jouni ja Risto olivat luvanneet musisoida siihen saakka kunnes Jounin kitara riistetään receptioniin talteen. Sinne asti ei päästy. Muusikot kyllästyivät ennen kuin henkilökunta ja harvalukuinen yleisö.
Vappupäivä oli varattu Krakovaan tutustumiseen, tai matkalaiset olivat tutustuneet jo aiemmin. Nyt oli liikaa tungosta. Kuninkaan linnaan ei pyrittykään. Kirkko oli suljettu, mutta se tornista tasatunnein töräyttävä torvensoittaja töissä.

Kokonainen talo vain 25 euroa yö per henkilö.
Vaimean Vapun vieton ansiosta papat olivat jälleen aikaisin liikkeellä. Hyväkuntoisella Krakow Valley Golfissa mailat heiluivat jo ennen kentän virallista avaamista.
Matkalla Ostravaan oli tarkoitus vierailla Auschwitzin keskitysleirimuseossa. Paikka oli kuitenkin suljettu, koska sisällä oli väkeä liikaa.
Siispä vaihdetaan maata, vaikka tien päällä päällä ei huomaa, missä kohtaa. Meitä odottaa Tšekin Ostravassa talo, Villa Paradise. Neljä yötä maksoi neljältä mieheltä 400 euroa eli 25 euroa/äijä/yö rauhallisessa ympäristössä.
Koska olemme tehneet Golfpiste.comin juttuja ja Youtubeen videoita Ostravan kentistä, jatketaan tässä kirjoituksessa suoraan Slovakiaan Golfresort Penatiin.
Ostravaa ei kuitenkaan kannata missään tapauksessa jättää väliin: Golf&Ski Resort Ostravice, Park Golf Club Silherovice, Prosper Golf Club Celanda ja Ropice ovat aivan huippuluokan kenttiä.
Jarruvika vie korjaamolle
Neljän pelipävän jälkeen meidän automme nokka kääntyi kohti Slovakian Senicaa, josta kierrämme maan ykköskohteen Penatin molemmat kentät.
Vähän ennen määränpäätä auton takapäästä alkoi kuulua jarrutettaessa pelottavaa rahinaa. Sellaista ei synny silloin, kun jarrulevyt ja -palat normaalisti kohtaavat. Niinköhän jäämme tien päälle ennen reissumme odotettua kohokohtaa Penati Golfia?
Siistin kerrotaloasuntomme pihalle tullessa rahiseva ratas oli vielä paikoillaan ja jarrutkin pelasivat, tosin vähän töksähdellen. Asuntomme ystävällinen emäntä auttoi meitä korjaamon löytämisessä.
Asentaja tuli pihalle vilkaisemaan tapaustamme. Kohta oli tunkki alla, rengas irti ja jarrusatula kädessä.
Asentaja Zelenko Dobrucily tuli pihalle vilkaisemaan tapaustamme. Kohta oli tunkki alla, rengas irti ja jarrusatula kädessä. Hän näytti kohtaa, josta tämä jarrupalat sisälleen kätkevä osa, joka oli ulkopuoleltaan kulunut kirkkaaksi vanteeseen hangattuaan. Oli siis irronnut paikaltaan.
Meniköhän uusiksi, säikähdimme. Mielessämme jo pohdimme, miten pärjäämme ne päivät, jotka odotamme varaosia jostain toisessa maassa sijaitsevasta keskusvarastosta.
Mutta ”nix problem”, sanoi asentaja ja marssi yhden pultin kanssa halliin ja tuli kirkaskierteisen pultin kanssa takaisin. Homma oli hoidettu armeijan kivääri pura ja kokoa -tyyliin.
Omistaja oli ehtinyt huomata autokunnan vakaviksi venähtäneet naamat ja toi ilmeiden kirkastamiseksi tölkit energiajuomaa. Omat kämmenensä hän käänsi alaspäin kun niihin yritti työpalkkiota työntää: ”Apu on ilmaista, huolto maksaa!”
Tämän hän sanoi saksaksi, yhdellä niistä kahdestatoista kielestä, joita hän sanoi puhuvansa. Jostain päin Balkania hän oli kotoisin.
Emme menettäneet Penatia. Lähtöaikamme siirtyi aamuisten korjaamokiemuroiden vuoksi vain kello kahdeksasta kymmeneen. Slovakian ykköskentälläkin tällainen muutos oli mahdollista.
Kahden huippukentän Penati
Golfin ammattilaiset ovat ihmetelleet miten Slovakiassa voi olla Penatin kaltainen golfkeskus. Vastaavia ei ole monta koko Euroopassa. Nyt sellainen löytyy maasta, jota ei ole golfin yhteydessä juurikaan mainittu.

Penatin molemmat kentät päättyvät klubitalon eteen veden ääreen.
Nicklauksen toimisto on suunnitellut Penatin Legend-kentän hiekkaiseen ja kumpuilevaan mäntymetsään. Tiiltä katsottuna on tilan tuntua, mutta laajat hiekka-alueet syövät sitä.
Kummankin ysin loppupäässä voi kuulua myös lumpsahduksia. Lammet tulevat peliin mukaan.
Kentän erikoisuus on takatiiltä 712 ja keltaisilta 635 metriä pitkä par 6, jota pätkivät hiekkaiset waste-alueet panevat miettimään mailavalintoja.

Yli vain että heilahtaa… Penatin Legend-väylä.
Penati voi olla ylpeä myös toisesta kentästään Heritagesta. Sen lammet olivat ensikertalaiselle kuitenkin laajempia kuin miltä ne näyttivät. Sillekin on selitys, miksi tuollainen golfkohde ei ole kovin suuressa matkanjärjestäjien suosiossa Suomessa; se on hankalasti järjestettävä majoitus yksityisomisteisissa mökeissä pallosyöppöjen lampien rannoilla.
Omatoimimatkaajalle oivallinen kohde esimerkiksi Wienin kautta lentäen. Automatkaa lentoasemalta on alle 150 kilometriä.
Oaks PGA National vai Panorama?
Me suuntaamme takaisin Tšekkeihin, kuudeksi yöksi pieneen Benesovin kaupunkiin, 45 kilometriä Prahasta kaakkoon. Taas meillä oli talo Booking.comin kautta vuokralla edulliseen hintaan. Ensimmäinen pelikenttämme on viime vuoden Eurooppa Tour -näyttämö Oaks PGA National, jota on hehkutettu ehkä Penatiakin enemmän.
Kenttä on alunperin avattu vuonna 1986, mutta saneerattu täydellisesti vuonna 2016. Upea linnamainen klubitalo on käytännössä rakennettu uudelleen. Palvelu on huippua, tunnelma hienostunutta ja maisemat komeita.

OAKS Nationalin koppava klubitalo.
Näkee, että kaikessa on yritetty rakentaa priimaa, mutta silti meille jäi tunne, onko paikka kuitenkin ylimainostettu ja -hinnoiteltu. Green fee on 150 euroa, kun se on naapurimaan Penatissa 100 euroa.
Panorama Golf on tuttu kahdeksan vuoden takaa. Jo tuolloin uutukainen 27 reiän kenttä hurmasi. Sen veikattiin ottavan paikkansa Tšekin huippukenttien joukosta.
Jokaisella kentän ysillä on omat mieleenpainuvat väylänsä, eritoten par-kolmoset sävähdyttävät.
Panoramassa vierailevat muistavat kuitenkin paikan parhaiten klubista. Rinteeseen sijoitettu rakennus on silmiä hivelevän kaunis yhdistelmä luonnonkiveä, puuta ja lasia. Etenkin yläkerran hotellihuoneiden parvekkeilta avautuvat upeat näkymät golfkentälle.
On sunnuntai ja äitienpäivä. Pojat hyppäävät junaan, joka vie 40 minuutissa Prahaan. Vastikään 70 vuotta täyttänyt kuopuksemme Risto on saanut kunnian tarjota syntymä- ja äitienpäivälounaan.

Loma-asunnot reunustavat Nationalin alkupään väyliä.
Lounaspaikaksi vanhemmat jäsenet valitsevat Café Slavian, Prahan tiettävästi toiseksi vanhimman ravintolan. Sillä on historiaa aina vuodesta 1881 saakka.
Hieno yhdistelmä arvokkuutta, boheemisuutta, hyvää suuhun pantavaa ja hyvää palvelua. Kaiken kruununa perinteisin tavoin tarjoiltu yrittilikööri absintti, joka oli aikoinaan taitelijoiden suosiossa huumaavan ominaisuuden vuoksi.
Praha oli katseltu aiemmin, joten jätimme jalkoja säästääksemme nähtävyydet väliin.
Loppukiri kotiin ja reissun opetus
Golf & Spa Konopistesta porukalla on kokemusta kolmelta aiemmalta kerralta.
18-reikäiset kentät, Radecky ja d’Este, ovat vaihtelevia ja kauniisti luontoon sijoitettuja. Pihapiiri kauniine vanhoine rakennuksineen on erityisen tunnelmallinen ja niistä löytyy kohtuuhinnalla hyvätasoista majoitustakin. Lisäksi alueella on 9 reiän par 3 -kenttä.
Seurueemme yksi jäsen on kärsinyt lähes koko matkan ajan pahankuuloisesta röhästä ja pienestä kuumeesta. Suomalainen etälääkäri neuvoo lepoon ja lääkärin vastaanotolle. Siksi lyhennämme reissua parilla päivällä.
Hurautamme suoraan Puolan puolelle yöpymään moottoritien varrella olevaan motelliin. Wrocklaw Golfissa teemme pikaisen yhdeksän reiän kierroksen ja jatkamme yhden pysähdyksen taktiikalla kohti Tallinnaa.

Konopisteen 18. viheriö. Terassilla odottaa palkinto peliurakasta.
Liettuan Kaunasista löytyi houkutteleva Very Bad Hotel. Jokainen huone oli oma elämyksensä seinämaalauksineen ja rekvisiittoineen. Väriä ei oltu säästelty yleisissä tiloissakaan. Valitettavasti tutustuminen jäi lyhyeksi, kun auto käynnistyi aamulla jo kello kuusi. Satamassa piti olla kello 15 ja matkaa oli lähes 600 kilometriä.
Auton lasit olivat aamulla kuurassa ja matkalla satamaan vettä tuli useampaan otteeseen. Oli hyvä aika päättää 17 päivän reissu, jonka aikana ei ollut satanut tippaakaan ja päivälämpötila oli vaihdellut 13 ja 28 asteen välillä
Matkan aikana pelasimme 11 kenttää. Trippimittariin kertyi 4 300 kilometriä.
Paperilla matkaohjelma näytti hyvältä ja tiiviiltä. Käytännössä ahnehdimme liikaa kenttiä ja muutama välipäivä olisi ollut enemmän kuin paikallaan. Ongelmana oli vain se, että kaikki kentät olivat huippukenttiä ja yhtään ei raskinut jättää väliin.
Katso YouTubesta video 11 kentän reissusta.
Pelatut kentät
Jurmala Golf, Latvia
https://jurmalagolf.com/#/customer/940/schedule
Krakow Valley Golf, Puola
https://golf.krakow.pl/
Golf&Ski Ostravice, Tšekki
https://www.ostravice-golf.cz/
Park Golf Silherovice, Tšekki
https://golf-ostrava.cz/
Prosper Golf Celanda, Tšekki
https://www.prosper-golf.cz/
Ropice Golf Resort (katsottu droonilla), Tšekki
https://www.beskydgolf.com/en/
Penati Golf Resort (kaksi kenttää), Slovakia
https://www.penatigolfresort.sk/en/
Oaks National Golf Club, Tšekki
https://www.oaksnationalgolfclub.com/
Panorama Golf, Tšekki
https://www.panoramagolf.cz/en/
Konopiste Golf, Tšekki
https://www.golf-konopiste.cz/index.php
Wroclaw Golf, Puola
https://wroclaw.golf/


Kyllä nämä jutut mahtuu muiden vakavampien juttujen joukkoon. Kaikki me olemme ennemmin tai myöhemmin seniorigolfareita ja tämänkaltainen toiminta elämän ehtoopuolella ei vain ole mukavaa ajanvietettä, se voi olla hengissä pysymisen edellytys.
Mukava ja sympaattinen video. ”Pojat” oikealla asenteella liikkeellä. Itse juuri pakkailen reissua varten…