Osakkeenomistajilla pysyvä honour Hirsalassa - Golfpiste.com

30.5.–6.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[10][19]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Osakkeenomistajilla pysyvä honour Hirsalassa

Hirsala Golfin osakkeeseen yritetään puhaltaa arvoa uusin konstein.

Hirsalan kenttä on nostanut vahvasti profiiliaan kolmen viimeisen vuoden aikana. Golf Digestin raati valitsi kentän caddiemasterpalvelut maan parhaiksi vuonna 2007. Edellissyksynä raadin pisteytyksessä Hirsala oli noussut kentistä neljänneksi maassamme.Tulevalla kaudella Hirsala isännöi Challenge Tourin kisaa. Hallituksen puheenjohtajaksi toimitusjohtajan pallilta vetäytyneen Pauli Pesosen kanssa suurimman osan kentän osakkeista myynyt Henrik Lindfors toimii seuran toiminnanjohtajana. Pauli Pesosen kuningasajatuksia hänen piirrellessään Hirsalan toimintamalleja oli se, että päätöksenteko on yksinkertaista ja juohevaa, seuraan ei ole tästä johtuen tarkoitus perustaa yhtään toimikuntaa jotka monasti ainakin välillisesti ottavat valtaa ja sitovat toimivan johdon toimintamahdolllisuuksia.Lindforsin toimenkuvaan tämän strategian pohjalta piirrettiin se tavoite , että Hirsala Golf ry:lla ei ole käytännössä mitään toimintaa. Päätöksessä on pysytty sataprosenttisesti joka tekee seurasta varsin ainutlaatuisen Suomessa. Lindfors toimii läheisessä yhteistyössä Oy:n hallituksen kanssa ja pyrkii kehittämään tapoja joilla osakkaiden etuisuuksia voitaisiin parantaa ja arvoaan menettäneen osakkeen substanssia taas nostaa. -Pienetkin asiat ovat merkityksellisiä. Olemme saaneet osakastkyselyssä paljon palautetta ja toiveita joista osaa lähdemme nyt toteuttamaan. Hirsalassa otetaan käytäntö jonka mukaan osakas lyö aina vieraspelaajaa ennen avauksensa riippumatta edellisreiän tuloksesta. Kun tämä tuli ideana eräältä tasoituksella 12 pelaavalta osakkaaltamme joka ei kauden aikana kertaakaan alittanut 100 lyönnin rajaa, innostui myös OY:n hallitus asiasta ja kokeilemme uudistusta ainakin juhannukseen asti. -Mikäli kaikki peliryhmän jäsenet ovat osakkaita, honour on sillä on joka on maksanut siitä eniten. Jos summa on sama, ratkaisee ostopäivä, aiemmin hankkinut myös lyö aiemmin. Lindfors selittää silmät innostuksesta kiiluen. Jotta ikäviltä riitatilanteilta vältyttäisiin, osakkaat kuittaavat kentälle lähtiessään caddiemasterin tiskiltä mukaansa kopion omasta osakekirjastaan sekä certifikaation kauppahinnasta. -Asiakirjat tarkistetaan ykköstiillä, tämän jälkeen ei kenenkään tarvitse miettiä lyöntijärjestystä. Uskomme myyvämme muutaman osakkeen hyvään hintaan tämän uudistuksen myötä. Jos kauppa käy , käytäntö varmasti jatkuu läpi koko kauden, Lindfors uskoo. Lahden Golfin mestaruus ratkaistaan uudella mailatasoituksella Varsin monessa seurassa on havaittu se, että omiin kilpailuihin ei saada toivottua määrää osallistujia. Suomen perinteikkäisimpiin seuroihin kuuluvassa Lahden Golfissa omat mestaruuskilpailut tullaan tästä johtuen järjestämään aivan uudenlaisella konseptilla. -Kaikilla on mahdollisuus voittaa. Kilpailu on tasoitukseton siten, että tasoituksella 30 ja yli pelaavat saavat käyttää kaikkia mailojaan.HCP-luvun 10-30 pelaajat saavat kiertävät kenttää 3-10 mailaa mukanaan, singeleillä on 1-2 mailaa mukaanlukien putteri. Mikäli pelaajan tasoitus on nolla tai parempi, hän joutuu kiertämään valintansa mukaan joko pelkästään draiveriin tai hiekkamailaansa turvautuen. Finaliseeraamme vielä seuramme kasvatin Mikko Ilosen kanssa ideaa, lopullliset säännöt tulevat seuran sivuille toukokuun aikana,kertoo toiminnanjohtaja Juha RuponenCostantino Rocca on lupautunut pelaaman hiekkamailallaan Lahden Golfin mestaruuskisoissa.Lahden Golfin mestaruuskilpailut pelataan avoimina. Mikko Ilosen kontaktien kautta kisaan on lupautunut mukaan nykyään Senior Touria kiertävä Costantino Rocca joka kukisti 1997 Tigerin Ryder Cupin kaksinpelissä ja oli voittaa paria vuotta aiemmin British Openin. -Suomi on fantastisen kaunis maa. Olen vieraillut Peuramaalla näytöspelissä sekä viettänyt viikon Rovaniemella talviaikaan. Lahden Golfin lanseeraama kilpailumuoto on erinomaisen mielenkiintoinen. Minun mailavalintani on ehdottomasti sandwedge, draiverilla en osu kuin lentokenttään, rautayhdeksikössäkin on jo oireellisesti fadea, loistavan itseironian mestari Costantino Rocca kertoi Golfpisteen puhelinhaastattelussa. Edelliskaudella 50-vuotisjuhliaan viettänyt Lahden Golf pyrkii saamaan mukaan tapahtumaan myös kasvattamansa kirkkaat tähdet Mikko Ilosen, Kalle Väinölän, Anssi Kankkosen ja Timo Rauhalan. -He kaikki ovat lupautuneet mukaan mikäli muilta kiireiltään ehtivät, Juha Ruponen myhäilee.

Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Artikkeli jatkuu
Artikkeli jatkuu mainoksen jälkeen
Artikkeli jatkuu

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje