27.2.–5.3. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][14]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Nöyrä Woods pyysi maailman golfväeltä anteeksi

Tiger Woodsilla on edessään elämänsä haastavin tiedotustilaisuus © Getty Images

<a href=Tiger Woods oli perjantaina elämänsä kovimman paikan edessä. &copy Getty Images">Tunnelma PGA Tourin päämajassa Ponte Vedra Beachilla pidetyssä tilaisuudessa oli hyvin vakava. Ennalta paikalle kutsutut henkilöt, joiden joukossa oli muutaman toimittajan lisäksi lähinnä Tiger Woodsin omaisia sekä tärkeitä yhteistyökumppaneita, kuuntelivat totisen näköisinä, mitä täsmälleen klo 18 Suomen aikaa estradille ilmestyneellä tähdellä oli kerrottavaa. Sinänsä Woodsilla ei ollut paljon sellaista sanottavaa, joka ei olisi jo ennestään ollut julkisuuden tiedossa. Astuessaan mikrofonien eteen monenlaisissa mediahöykytyksissä ollut Woods oli erittäin jännittyneen tuntuinen, mutta kaiken tarvittavan perillemenon varmistamiseksi puhetta oli selvästi pitkään valmisteltu. Ensimmäiseksi hän esitti syvimmät anteeksipyyntönsä kaikkein läheisimmille ihmisilleen, yhteistyökumppaneilleen, kanssapelaajilleen ja kannattajilleen, tässä järjestyksessä. Woods sanoi ymmärtävänsä, että monilla olisi paljon kysyttävää häneltä, mutta totesi kaiken uskottomuuteen liittyvän olevan kaikesta huolimatta miehen ja vaimon välinen yksityisasia. Hän sanoi tekevänsä lujasti töitä itsensä kanssa saadakseen tilanteen tasaantumaan. Tähän liittyen Woods sanoi saaneensa terapia-apua yli kuukauden ajan, tiettävästi seksiriippuvuudesta kärsivien klinikalla. Woods myös kiisti hänen vaimonsa missään vaiheessa lyöneen tai pahoinpidelleen häntä millään tavalla. Hän sanoi Elinin (vaimo) joutuneen kestämään sietämättömän paljon ikäviä asioita ja pyysi ihmisiä jättämään hänen puolisonsa ja lapsensa rauhaan. Paluupäivästä ei tietoaTällaiset kuvat antavat Woodsin kannattajille mielenrauhan. Otos on Tigerin harjoituksista 18.2. Orlandossa, jossa paikalla oli myös valmentaja Hank Haney.  &copy Getty Images Tiger selitti uskottomuuteensa johtuneita syitä sillä, että hän on tehnyt rankasti töitä toistakymmentä vuotta lajin huipulla. Vastapainoksi hän sanoi antaneensa itselleen luvan ”nauttia” elämästä, johon ajan kuluessa karttuneet maine ja varallisuus olivat antaneet hänelle tilaisuuden langeta helposti. Woods sanoi työn itsensä raiteilleen saamiseksi jatkuvan edelleen ja vastauksia ihmisenä muuttumiseen ja toisenlaisen minäkuvan löytymiseen on haettu myös uskonnon parista. Ehkä kaikkein odotetuin kommentti kilpakentille palaamisen ajankohdasta tuotti monille pettymyksen, sillä maailman ykkönen ei esittänyt sille tilaisuudessa minkäänlaista määrettä – mutta mahdollisesti vielä tämän vuoden puolella kuitenkin. Selväksi siis kävi, että ura jatkuu, mutta vasta silloin kun suhtautuminen menneeseen ja tulevaisuuteen ovat riittävästi balanssissa. Vaikka Woodsin oma toiminta ammattimaisen golfin parissa on tällä hetkellä tauolla, korosti tähti kuitenkin nimeään kantavan säätiön tekevän jatkuvasti tärkeätä työtään lasten ja nuorten parissa. Lopuksi Woods esitti kanssapelaajilleen kiitoksensa heiltä saamastaan ymmärryksestä ja pyysi kaikkia kannattajiaan varaamaan hänelle vielä pienen paikan sydämistään. Tilaisuus päättyi muutamiin halauksiin, kunnes Woods poistui 15 minuuttia kestäneen session jälkeen takaisin sinisten verhojen taakse. Marko Kuivasaari

Tiger Woodsin yksinpuhelu suorana l&#228,hetyksen&#228, Viasat Golf-kanavalla

Idylli joka särkyi. Perjantaina Tiger pitää puheen jota seurataan jokapuolella maailmaa &copy Getty ImagesTiger Woodsin paluusta julkisuuteen on kehkeytymässä ennennäkemätön ja tarkasti ohjattu näytelmä. PGA Tourin päämajassa on alkupuheiden jälkeen äänessä vain mestari itse, samaan huoneeseen pääsevillä median edustajila ei ole oikeutta tehdä kysymyksiä. Tapahtumaa olisi irvokasta kutsua lehdistötilaisuudeksi, kyseessä on etukäteen kerrotun mukaan täydellinen yksinpuhelu jonka sisältöä voi vain arvailla. Vertaukset Pohjois-Korean tiedotustoimiston järjestämiin tilaisuuksiin eivät ole täysin vailla pohjaa. USA:n golftoimittajien yhdistyksen hallitus on päättänyt boikotoida tilaisuuteen osallistumista. Järjestössä on yhteensä 950 henkilöjäsentä. -Hallituksemme ehdoton kanta oli se, että tämän tilaisuuden olisi pitänyt olla avoin kaikille median edustajille. Se, että journalistien oikeutta olla paikalla, kuulla, nähdä ja esittää kysymyksiä tilaisuudessa rajoitetaan on kaikkia arvojamme vastaan, julisti yhdistyksen puheenjohtaja Vartan Kupelian. Boikotilla on vain vähän suoranaisia vaikutuksia. Media ja yleisö saavat saman infon livenä sekä television kautta kuin myös PGA:n nettisivujen kautta. Jatkon kannalta tilanne on Woodsin osalta haastavampi. Hän on nyt astunut varsin pahasti median edustajien varpaille ja tulee varmasti löytämään tästä syntyvän aiheellisen tai aiheettoman kaunan edestään. Asialla on merkitystä myös Woodsin julkisen imagon kanssa, kun media on kääntänyt ainakin hetkellisesti peukalonsa alaspäin nimen Woods kuullessaan, tullaan kriittisiä kirjoituksia ja raportteja konfliktin jälkimainingeissa tuomaan julkisuuteen seuraavien viikkojen aikana melkoisen paljon. Toivottavaa tietysti olisi, että Woods ilmoittaisi anteeksipyyyntöjen ja uuden elämän aloittamislupausten jälkeen palaavansa kilpakentille. Vahvistamattomat huhut valtameren takaa kertovat, että Woods järjestäisi maaliskuun toisella puoliskolla hyväntekeväisyystapahtuman Orlandossa ja pelaisi ensimmäisen kisansa PGA Tourilla Bay Hillissa Arnold Palmerin isännöimänä. Tiger Woodsin elämän varmasti vaikein hetki / mediatilaisuus on nähtävissä suorana lähetyksenä Viasat Golf kanavalla perjantaina kello 18.00. PGA Tourin sivuilla www.pgatour.com on myös mahdollista seurata livekuvaa tapahtumasta.

Tiger Woods palaa julkisuuteen perjantaina

Enteileekö tiedotustilaisuuden pitäminen Tiger Woodsin paluuta kentille jo ennen Mastersia? Näin voisi veikata, mutta PGA Tourin päämajassa pidettävän tilaisuuden sisältö on ainakin virallisesti epäselvä myös Tourin pomolle Tim Finchemille joka lentää Arizonassa pidettävistä reikäpelimestaruuskisoista toimistoonsa Woodsin sanomaa kuulemaan. Ajankohta ulostulolle on varmasti huolella mietitty. Tiger tukijoukkoineen haluaa luonnollisesti rajata mediaväen määrän ja ”laadun” sopivaksi. Ponte Vedra Beachilla sijaitseva PGA Tourin toimisto on tässä tapauksessa Woodsin kotikenttää. Hälinää ja huomiotoa vähentävät hieman myös meneillään olevat reikäpelimestaruuskisat sekä olympialaiset. Suuri osa golftoimitusten raskassarjalaisista kuitenkin pakkaa Finchemin tavoin tavaransa Arizonassa nähdäkseen Tigerin. Vain osalle se onnistuu ”livenä”, sillä pressitilaisuuteen pääsee vain rajallinen joukko etukäteen valittuja median edustajia. Muut saavat seurata tilaisuutta toisaalla Tourin päämajassa. Hyvin mielenkiintoista on se, kuinka paljon Woods suostuu avautumaan ja vastaamaan kysymyksiiin joita medialla olisi perjantainakin kymmenittäin. Tiedotustilaisuuden pitäminen muualla kuin PGA Tourin kisan yhteydessä on varmasti monin puolin perusteltu veto jota ovat toivoneet monet Woodsin kilpakumppanitkin, mm. Geoff Ogilvy. Mikäli Tiger Woods palaa piakkoin kilpakentille ja pelaa edes kohtuullisen kauden, hän tullee ohittamaan Jack Nicklauksen PGA Tourin voittojen määrässä. Nicklauksella on ykköstiloja 73, Woodsilla 71. Teemu Tyry

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje