11.6.–18.6 - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][23]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Mallia Messilä Golfin senioreista

Messilän senioreita talkoohommissa.

Seniorit ovat yleensäkin seurojen aktiivisempia pelaajia ja jäseniä. Messilä Golfissa, Hollolassa tehtiin tänä kesänä jonkinlainen Suomen ennätys, kun senioreiden viikkokilpailussa oli mukana 112 seuran senioria! Aktiivinen yhteistoiminta pyörii monipuolisena ympäri vuoden. Jukka Torstila, Messilä Golfin entinen kapteeni ja nykyinen senioritoimikunnan kilpailuvastaava kertoo tyytyväisenä seuransa senioreiden aktiivisuudesta – syystäkin. Kymmenisen vuotta sitten Messilässä pelattiin senioriviikkokisaa maanantaista sunnuntaihin siten, että jokainen sai käydä pelaamassa kierroksen valitsemanaan ajankohtana. Osallistujia oli tuolloin vajaa 20 viikossa, eikä Torstilan mukaan kukaan oikein oppinut tuntemaan toisiaan. Idea muutokseen lähti Torstilalta sekä hänen vaimoltaan Annelilta. ”Asuimme talvet Espanjassa ja siellä järjestimme suomalaisille, tutuille senioreille kolme kertaa viikossa kilpailun, alusta loppuun ryhmäjakoineen ja tuloslistoineen. Sitten meitä pyydettiin järjestämään Messilässäkin seniorikisoja”, Jukka Torstila kertoo. Torstila asetti ehdoksi sen, että kilpailutoimintaa pitää muuttaa ja porukka pitää saada yhtenäiseksi. ”Ehdotin, että järjestetään yksi kilpailu viikossa, jossa kilpailijoista pidetään kunnolla huolta. Arvotaan lähdöt, pidetään palkintojen jako jne. Monen mielestä se oli tuhoon tuomittu ajatus. Mutta idea toteutettiin ja nykyään meillä on säännöllisesti noin 70 pelaajaa joka kisassa.” Kolme vuotta sitten Torstila sai aktiivisten seniorikumppaneidensa innoittamana ajatuksen siitä, että yhdessä viikkokilpailussa pitää saada 100 pelaajan raja rikki. Parina edellisenä kesänäkin yritettiin, mutta ei onnistuttu. Tämän kauden elokuussa Messilässä järjestettiin senioreiden viikkokisa nimeltä ”100 rikki”, ja tavoite onnistui. Kilpailuun osallistui 112 seuran omaa senioria! ”Moni kyllä sanoi, että tulivat koska ”käskettiin”. Mutta on patistamisella saavutettukin paljon. Nyt me seniorit tunnemme toisemme ja toiminta on muuttunut vuosien myötä pelkästä pelaamisesta sosiaaliseksi yhteistoiminnaksi”, Jukka Torstila kertoo.

Kahviringiss&#228, p&#228,ivitet&#228,&#228,n kuulumiset

Messilässä on Torstilan mukaan nyt 550 senioria, ensi vuonna menee 600 seniorin raja rikki, mikä tarkoittaa noin 50 prosenttia jäsenistä. Samoissa luvuissa ollaan monessa muussakin seurassa. Yli 50-vuotiaat täyttävät golfkentät yhä enemmän, kun suuret ikäluokat siirtyvät eläkkeelle. Senioreiden aktiivisuus on heidän itsensä kannalta erinomainen asia. Golfseurasta löytyy ystäviä, tekemistä, monelle yhteistoiminnasta tulee jopa henkireikä. ”Kokoonnumme talvellakin viikoittain, meillä on aina torstaisin kahvirinki. Kuulemme toistemme kuulumiset, matkakokemukset, uutiset, ja joskus surulliset sellaisetkin. Kun yhdessä olo jatkuu läpi talven, on keväällä helppo saada talkoisiin heti 40 senioria mukaan”, Torstila kertoo. Toiminta ei rajoitu vain oman kentän tapahtumiin. Porukka reissaa ja käy muillakin kentillä pelaamassa, joka kesä käydään yhdessä kesäteatterissa. ”Uskoisin, että tärkeintä tässä on se, että kaikki tuntevat, että heistä pidetään huolta. Yritämme houkutella uusia senioreita mukaan toimintaan ja tehdä kynnyksen matalaksi. Esimerkiksi viikkokisoissa saa pelata 54 tasoituksellakin. Ensikertalaiset saavat ryhmäänsä aina kokeneemman pelaajan kertomaan säännöistä ym.” Jukka Torstila on itse ollut aikanaan pitkään Messilä Golfin kapteeni. Nykyään hän on senioreiden kilpailuvastaava, myös aluetourilla. Käytännön järjestelyt tapahtuvat hänen johdollaan, yhteyttä 200 aktiiviseen senioriin hän pitää sähköpostitse. Senioritoimikunnan puheenjohtaja Olli Lehtonen taas vastaa esimerkiksi palkinnoista ja ystävyysotteluista. Ensi kesänä Torstilalla ja Messilän muilla senioreilla on järjestettävänään 55-vuotiaiden SM-kilpailut sekä aluetourin ensimmäinen osakilpailu. Viikkokisat jatkavat tuttuun tyyliin ja uusia pelaajia houkutellaan yhä enemmän mukaan. ”Meillä Messilässä on se hyvä puoli, että suurin osa jäsenistä asuu noin 20 kilometrin säteellä kentästä. Mutta toivon, että meidän toiminnastamme moni muu seura voisi ottaa mallia. Senioreilla on kyllä innostusta pelaamiseen, mutta toiminta pitää olla hyvin organisoitua, jotta mukaan on kiva tulla.”, Jukka Torstila lopettaa. – Laura Grönqvist

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje