25.6.–2.7. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[14][24]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Lahden Golf haluaa jatkossakin olla myös urheiluseura

Näppis Leinosella on ollut työlästä Pohjois-Suomen viheriöillä. Kuva Rukalta

Mikko Ilonen ja Näppis paiskasivat kättä Takkulan kentän kympin tiiauspaikalla.Näppis aloitti keskiviikkona päivänsä Takkulan kentällä Lahdessa. Yhdeksän reiän pelin jälkeen häntä tuli tervehtimään seuran kasvatti Mikko Ilonen jota Näppis ei ole aiemmin tavannut. MIkolla on taukoa kilpailemisesta, harjoittelukin käynnistyy vasta pienen tauon jälkeen. Seuraavat neljä viikonloppua ovat vapaita kisaamisesta, sitten onkin vuorossa yksi kauden päätapahtumista, Skandinavian Masters jonka Ilonen sensaatiomaisesti voitti edellisvuonna. -En ole vielä ehtinyt sitä kisaa ehtiä miettiä, luonnollisesti siinä on oma jännitteensä kun on ”defending champion” Lataus löytyy varmasti, Ilonen lupaa. Mikko pelaa harvakseltaan myös Tukholman kisan jälkeen, on oletettavaa, että hän jättää myös Skotlannin ja Hollannin kisat väliin, Sveitsin kisa syyskuun alussa on varmasti ohjelmassa. -Pidän junnuleirin Vanajanlinnassa British Openin jälkeen, se on aina mukavaa vaihtaa ajatuksia nuorten kanssa ja päästä opastamaan heitä. Ilonen ja Timo Rauhala pitävät myös Golf Digestin Akatemialle harjoitukset Kytäjällä 21:s heinäkuuta. Näppiksenkin Ilonen ehtii vielä kohdata, hän on lupautunut mukaan Golfpisteen kutsuvierastapahtuman palkintojenjakoon 31:s heinäkuuta. -Tsemppiä Näppis, pidä lippu korkealla loppuun asti, Ilonen toivotteli miehelle joka oli todella iloisen oloinen Suomen golfin ykkösmiehen tapaamisesta. Lahden Golf viettää kaudella 2009 50-vuotisjuhliaan työn merkeissä. Seura on kasvattanut suomalaiseen golfiin ennätysmäärän huippupelaajia ja voittanut myös seurajoukkueiden EM-kultaa. Ilosen lisäksi mm. Erkki Välimaa, Veli-Matti Välimaa, Timo Rauhala, Anssi Kankkonen, Kalle VäinöläMikael Mustonen ovat saavuttaneet paljon kotimaassa sekä kansainvälisillä kentillä. Lahden Golfia voidaan pitää perustellusti miesten kilpagolfin saralla maamme kaikkien aikojen parhaana. Olisi suuri vääryys olla nostamatta tässä yhteydessä esiin seuran pioneerejä joista osa edelleen pelaa ja kisaa menestyksekkäästi. He ovat omalla urheilullisella esimerkillään antaneet nuoremmille tekemisen mallia. Veikko Kankkonen, Juhani Kärkinen ja Aki Pyykkönen ovat edelleen aktivisia pelaajia: Kärkinen voitti vastikään 65-vuotiaiden mestaruuden, Kankkonen oli kolmas. Tapio Lehto teki mittavan pioneerityön Golfliiton valmennuspäällikönä. -Meillä on hyvä henki ja meininki päällä. Täällä on perinteitä joista halutaan pitää kiinni, yksi niistä on urheilullinen menestys. On hienoa seurata kuinka seuramme seniorit pelaavat myös talvella. Panostamme junioreihin ja tulevaisuuteen. Mikael Mustonen vetää junnutoimintaa, muutaman vuoden kuluttua uskomme saavamme taas eturivin pelaajia, kertoo toiminnanjohtaja Juha Ruponen.

Kanava Golfissa juhlittiin Majlis Halosen hole-in-onea

Raija Lindfors ja Näppis juhlivat Majlis Halosen holaria Asikkalassa.Näppis Leinosella oli vauhdikas ja värikäs piipahdus Asikkalassa, Kanava Golfin kentällä. Iltapäivällä heti parkkipaikalle saavuttuaan seuran pro Juha Skyttä nappasi miehen junioreidensa kanssa valokuvattavaksi. Näppis lahjoitti lapsille palloja ja tiitä, matka jatkui tästä lähes suoraan neljäreikäiselle par-kolme kentälle. Varsinainen kierros käynnistyi yhden lehtihaastattelun jälkeen. Reilun neljän tunnin pelaamisen jälkeen Näppis kävi pikaisesti suihkussa ja sai proshoppia pitävältä Marko Avikaiselta päälleen lahjoituksena Kanava Golfin logolla varustetun paidan, shortsit sekä sukat. Urakka ei loppunut tähän, sillä seuran lady captain Majlis Halonen oli tehnyt aiemmin illalla hole-in-onen kentän 16:lla. Melkoinen sattuma, sillä 17 vuotta golfia pelannut Halonen oli onnistunut samassa tempussa, samalla reiällä toukokuun lopulla. -Elämäni ensimmäiset holarit. Rakastan golfia, tämä on hieno peli. Erityisen upeaa kun tämä toinen osui vielä samana päivänä kun Näppis on täällä, Halonen iloitsi. Halosen seurueen juhlat kuuluivat ja näkyivät klubilla pitkälle iltaan, lisää pontta hauskanpidolle antoi se, että ko. reiällä vakuutusyhtiö Fennia maksaa holarintekijän juhlinnasta aiheutuneita ravintolakuluja melkoisen summan. Kuohujuomaa kaatui kurkuista alas klubilla melkoinen määrä, ”ydinporukka” olikin erittäin hilpeällä tuulella Näppiksen liittyessä mukaan juhlintaan. Paltamon kiertolainen ei kuohujuomalasiin koske, hän on absolutisti eikä periaatteestaan luopunut tälläkään kertaa. – Kyllä minä sujuvasti katselen toisten juhlimista, arvaa vaan kuinka usein olen kotipuolessa ollut kuskina, Näppis arvuutteli. Näppis Leinonen on holarien varsinainen asiantuntija. Hän on tehnyt niitä oikeilla kentillä yhteensä yhdeksän, lisäksi kuusi omalla talvikentällään Paltamossa. Näppiksen päivä oli taas varsin pitkä.Ensimmäisen kierroksen peli käynnistyi Lahdessa kello kahdeksan, Asikkalasta hän starttasi 22.40 kohden Hartolaa jossa seuraava peli käynnistyi torstaina kello seitsemän.

Vierum&#228,en viheri&#246,t N&#228,ppiksen ihastelun kohteena

Kapteeni Pekka Aalto ja Näppis korjasivat kierroksen aikana molemmat useita kymmeniä alastulojälkiä.Näppis Leinonen pelasi tiistaina Vierumäellä molemmat isot kentät, välipalana myös par-kolmoskentän. Yhteensä siis 45 reikää. Kolmen viimeisen päivän reikämäärä on ollut yhteenlaskettuna171, yhdeksän ja puoli kenttää joista 1,5 on par-kolmosia. Pelkästään pelaamiseen kului Vierumäellä aikaa 10 h 30 minuuttia. Vähäinen unen määrä ei voi olla näkymättä, öisin torkut ovat jääneet järjestään alle viiden tunnin.Matkamiestä väsytti ennen Cooke kentän pelaamista niin paljon, että hän otti pienet torkut Touring Carsin autossaan. -Hyvä päivä vaikka aamulla kastuimme Classic Coursen avausreiíllä. Vettä tuli kuin aisaa. Valitettavasti score meni perseelleen heti kahden ensimmäisen reiän tuplabogeyilla. Loppuun sain puristettua, sisääntulon 38 ei ole minulle huono, eihän, Näppis kertoi ennen Cookelle lähtöä. Vierumäen par-kolme kenttä oli Näppikselle positiivinen yllätys. -Haastava kuin mikä, kyllä tuolla oppii ymmärtämään pelin vaikeudesta paljon. Siellä joutui kuitenkin lyöntien välillä odottamaan usein jopa kymmenen minuuttia, väsymystäni olin nukahtaa nurmikolle istuessani, Näppis myöntää. Ei sinällään mikään ihme kun ynnäilee sitä, miten vähällä unella mies kulkee, 4-6 h vuorokautta kohden on kovin vähän, mutta Näppikselle muutenkin normaaliannos. Cooken klubitalon ulko-ovella Näppis ilahtui silminnähden törmättyään itseään lähes 40 senttiä pidempään ex-maajoukkuekoripalloilija Antti Zittingiin joka on niinikään Kainuusta, Kajaanista. -Hieno juttu tämä sinun Tourisi. Kyllä kainuulaiset pärjäävät ja tekevät homman loppuun asti jos niin on sovittu. Pidät vain itsesi kunnossa ja terveenä, Zitting evästi käytyään katsomassa Näppiksen avauksen ykkösellä. Näppis Leinonen ihastui Cooke Coursen muotoiluun ja viheriöihin.Cooke Coursen kierrokselle Näppis sai pelikaverikseen seuran kapteenin Pekka Aallon. -Vierumäellä on mielestäni useimmat asiat oikein hyvin golfillisesti. Kentät ovat olleet kunnossa ja väkeä riittää. Etäseurahan tämä meidänkin klubi on, uskoisin, että yli 70 prosenttia jäsenistä tulee Lahti-Heinola talousalueen ulkopuolelta. Näppis ja Aalto ihastelivat kilvan Cooke Coursen muotoja sekä viheriöiden kuntoa. -Edelliseen kenttään verrattuna ihan erilaiset, nopeita ovat, erilainen nurmiseos. On siinä vähän aikaa huulet pyöreinä ihmettelemässä. Mutta on nämä vaan mahtavan hyvät riinit putata. Menee sinne minne laitat menemään, mitään ei silti saa ilmaiseksi, Näppis mietti. Huomiota herättävän paljon griineillä oli kuitenkin alastulojälkiä, sopivasssa iltavalossa esimerkiksi seitsemännen viheriö muistutti taistelutannerta. Pallon jälkiä oli todellakin paljon. -En voi ymmärtää, miten ihmiset ovat näin välinpitämättömiä. Saattaa olla niin, että laitamme joku kaunis päivä yllättäen viheriön kiinni ja pelutamme talviviheriölle, Aalto kertoi radikaalista, mutta ajatuksia herättävästä ideasta. Näppis sai tuloksekseen Cookella 84, kun sen yhdistää aamun tulokseen 85, voi ymmärtää sankarin tunnetilat. Harmitti kovasti. -Pelasin huonosti tänään. Varsinkin lähestymiset ovat olleet epätarkkoja, ei pääse paikkoihin. Keskiviikkona Näppiksella on luvassa Mikko Ilosen kohtaaminen tämän ensimmäisellä kotikentällä Lahden Takkulassa. Ilonen tulee kannustamaan Näppistä, mutta kiireittensä johdosta ei ehdi kentälle. -Voisin minä haastaa sen yhden käden sippiotteluun, lähtisköhän se, Näppis pyöritteli ajatusta päässään sukeltaessaan Vierumäen Mammuttilinnan saunasta suihkun kautta porealtaaseen.

Kainuun j&#228,ttil&#228,iset taputtamassa toisiaan olalle

Antti Zitting ja Näppis Leinonen ovat pelikavereita jo 90-luvun alkupuolelta.

Sankarin vastaanotto Porvoo Golfissa

Katariina Björkell ja Ismo Köykkä olivat Näppiksen peliseurana VirvikissaNäppis starttaa ykköseltä Porvoossa ja väkeä riittääNäppiksen sunnuntain viimeinen kohde oli Porvoo Golf, jo 90-luvun alkupuolella puoliksi rakennettu kenttä joka sai lopullisen muotonsa vuonna 2003. Nyt alueen yhteyteen on rakentumassa myös pienimuotoinen asuinalue. Porvoo Golf on varsin keskeisellä paikalla, moottoritien liittymät osuvat Helsinki-Kouvola tieltä varsin hyvin. Helsinkiin, kehäykköselle on maltillisestikin ajaen puolen tunnin matka. Kentän on suunnitellut Kosti Kuronen, jälkimmäiselle yhdeksikölle lähdettäessa aukenee upeat maisemat jo kympiltä. Näppiksen kertoman mukaan haasteita ja pituutta riittää, muutama sokkolyöntikin. Kokeilemisen arvoinen pelikenttä varmasti eikä greenfee päätä huimaa, arkisin 30 euroa. Harhaanajon seurauksena Näppis oli puoli tuntia laadittua aikataulua jäljessä, mutta tämä ei tahtia haitannut, pelikaverit odottivat maltillisesti ja juhlakansaa oli paikalla runsaslukuisesti. Syömään ei Näppis kerinnyt, ennen ja jälkeen kierroksen hän nautti sämpylöitä ja virvokkeita, koko päivä meni valitettavasti ilman lämmintä ruokaa. Ykköstiille oli siis kerääntyyt reilusti väkeä ihmemiestä matkalle saattelemaan, osa seurasi hänen kulkuaan myös kierroksen aikana. Aplodit olivat taas raikuvat, kannustusta ja onnentoivotuksia tuli tutuilta sekä tuntemattomilta. -Ei väsytä, mutta jos saunaan pääsisi kierroksen jälkeen, niin olisi mukavaa, Näppis kertoi tunnoistaan avauksen lyötyään. Tämä järjestyi, Porvoo Golfin henkilökunta odotti sankarin porukkaa saapuvaksi kentältä kello 22.30. Puhdistautumisen ja sämpylätankkauksen jälkeen Näppis ajoi vielä Kotojärvelle josta päiväraportin purku puhelimitse päättyi vasta maanantain puolella kello 01.10. Ensimmäinen maanantain kolmesta kierroksesta käynnistyi Kotojärvellä jo kello seitsemän, joten uni jäi taas varsin lyhyeksi.

N&#228,ppis Leinosen yhden k&#228,den sippi toimi Virvikiss&#228,

Pian putoaa! Näppis taituroi yleisön mieliksi Virvikin 10:lla sipin sisään.Näppis On Tourin toinen osio käynnistyi kesäkuun lopulla maan pohjoisosissa jossa sankari pelasi mm Oulussa, Torniossa, Rovaniemellä ja Kittilässä. Heinäkuun edetessä Näppis on palannut etelään Itä-Suomen kautta. Näppis Leinonen pelasi sunnuntaina peräti sunnuntaina 63 reikää Rönnäsissä, Virvikissä sekä Porvoo Golfissa. Ensimmäisestä avauksesta viimeiseen puttiin aikaa kului yli 16 tuntia. Päivän huippuhetki oli sisäänmennyt yhden käden sippi Virvikin kymmenennellä reiällä. Näppis on ylittänyt Tourillaan jo sadan kentän rajan, jäljellä on vielä reilut 40 vajaan kolmen viikon aikana. On hyvä muistaa myös se, että suomalaista golfhistoriaa tekevä paltamolainen kiertää näiden lisäksi kaikki normaalien kenttien yhteydessä olevat par-kolme kentät. Näppis nautti sunnuntaina aamiaista Rönnäsissä jo ennen aamukuutta, pelasi 27 täytttä reikää 5,5 tunnissa ja jatkoi sämpylä suussaaan matkaa kartan kanssa kohden Virvikiä. Usko loppui kesken etapin, matkan varrella paikallinen asukasa ohjasi Näppiksen harhaan ja puolen tunnin matka venyi reilun tunnin mittaiseksi. Virvikiin selvittyään Näppis osallistui seuran järjestämään hole-in-one tapahtumaan ja suuntasi kentälle. Huomionarvoista oli se, että juhlakansa jota oli useita kymmeniä henkilöitä osoitti Tourin kiertäjälle avoimesti suosiota aplodein sekä holaripaikalla, kuin myös ykköstiillä. Näppis on nousemassa käsitteeksi suomalaisessa golfissa, aivan aiheesta. Kierrostulokseksi tuli 80. Birdiet olivat tiukassa, päivän ensimmäinen tuli sitäkin näyttävämmällä tavalla, yhden käden sipillä kentän kymmenennellä reilun kymmenenen metrin matkalta ”Yes” karjaisi Näppis erittäin äänekkkäästi, molemmat kädet ylös ilmaan nostaen. Ilo oli valitettavan lyhytaikainen. Seuravaavalla, osuvasti ”Tuulitaival” nimen saaneellä 11:lla Näppis laski kolmannessa tuulen väärin, hyvä lyönti jäi etubunkkeriiin. ”Tähän meni tulos, harmittaa todella”, Näppis manaili tehtyään sekoilujen jälkeen triplan. Ei kaatunut, jo seuraavalla hän teki toisen birdiensä joka jäi päivän viimeiseksi. Bogeja tuli kuitenkin vielä muutama lisää , kierrostulokseksi siis 80. Virvikissä jo tuhat jäsentä. Katariina Björkell ja Ismo Köykkä olivat Näppiksen peliseurana VirvikissaVirvikisssä on pelattu jo 80-luvulta, alkuaikoina pitkälti talkoovoimin toiminut seura toimii nykyään vireästi, pelikierroksi on vuosittain noin 25.000, näistä vieraspelaajien osuus on 3000. Sannäsin kartano toimii klubitalona, koko miljöö on varsin kotoisa ja toimiva, range hyvässä paikassa ykköstiin vieressä. Kenttä kuuluu sarjaan leppoisa klubikenttä jossa on pari kolme hieman kulmikasta ratkaisua. Ei mikään championships areena, mutta kelpo kenttä harrrastajalle. Kunto on erinomainen. Suuri haaste on sijainti, Porvoosta ajaa vielä pikkuteitä pitkin 15-20 minuuttia kohteeseen -Meillä on rento meininki ja hyvä palvelu Rönnäsissa. Tavoitteena on aktivoida omia ja saada toisaalta myös uusiakin jäseniä. Kenttien välinen kilpailu täällä Porvoon alueella on varsin kovaa, se pitää meidät kaikki virkeinä. Tännekin mahtuu lisää greenfeepelaajia jotka toivotamme lämpimästi tervetulleiksi, linjasi seuran puheenjohtaja Olavi Kallari. Sunnuntaina toimintaa olivat virkistämässä laulajaVirve ”Vicki” Rosti sekä koomikko, imitaattori Juha Laitila jotka osallistuiva hole-in-one tapahtumaan ja innostivat ihmisiä puttaamaan. -Olen todella innoissani lajista, kierroksia on takana jo lähes 30, pyrin usein yhdistämään golfin myös keikkamatkoihin, kertoi muutaman vuoden pelannut, ja kovasti kehittynyt Vicki joka lähti heti oman ”shownsa” jälkeen kentälle.

N&#228,ppis Leinosella birdiet piukassa Pohjois-Suomessa

Levin kenttä Kittilässä oli Näppis Leinosen kohteena perjantaina. Ajomatkaa edelliseltä kentältä Rovaniemeltä on noin 150 kilometriä, autossa istumiseen on Suomen kaikki kentät kiertävä Näppis saanut Pohjois-Suomen reissullaan saanut tottua. Toisen jakson avauspäivänä reitillä Paltamo-Kuusamo-Pudasjärvi-Oulu kilometrejä oli silloinkin yli 500. -Kyllä sen kestää kun on tuttu ja turvallinen kuljettaja tuo Pertti Pyykkönen. Enemmän harmittaa nyt tuo birdien vähyys. Olen pelannut huonosti, mutta nimenomaan ollut tehoton putterin kanssa, Näppis raportoi puhelimitse ollessaan matkalla Kittilästä Paltamoon jossa aikoi yöpyä. Seuraavan kerran hän pääsee kotikuntaansa vasta Kytäjälle 31. heinäkuuta päättyvän urakan jälkeen.Kierrettyjä 18 ja yhdeksänreikäisiä kenttiä on takana 87, edessä vielä 61. Suomessa ja luultavasti myös maailmassa ainutlaatuisen Näppis on Tourin aikana 48-vuotias paltamolainen pelaa siis 148 kenttää, sekä arviolta 25 par-kolmerataa joita ei lasketa virallisiin tuloksiin tai birdiekilpailuun ( päättyy 7.7.klo 16.00). -Uskon että birdejä alkaa taas tulla enemmän kun suuntaan kohden etelää. Siellä viheriöt ovat paremmassa kunnossa. Vaan en minä tätä pelillistä alavirettä olosuhteiden syyksi ole laittamasa, hän tarkentaa. Näppiksen urakka alkoi 20.5 Suomen vanhimmalta kentältä Talistä.Pääkaupungin kenttiä hän kiersi 36-72 reiän tahtia kymmenen päivän ajan, suuntasi kohden länttä ja Varsinais-Suomea josta matka jatkui Tampereen seudun kenttien kautta Keski-Suomeen, Savoon ja kotikonnuille Kainuuseen. Toinen osio käynnistyi Rukalta, Oulun, Rovaniemen ja Kittilän kautta kenttiä tulee seuraavaksi vastaan Itä-Suomessa, Etelä-Savossa, Kymessä ja Karjalassa. Heinäkuun puolivälissä alkavat Näppiksen kiireet, Porvoonseudulla, Lahden alueella ja Suomen ”Tiilaaksossa”, Hämeenlinnan alueella on kenttiä hyvin tiukassa. Näppis valloittaa tämän jälkeen vielä Pohjanmaan, käväisee kolmen kentän pikavisiitillä Ahvenanmaalla, josta pikkuhiljaa Touring Carsin matkailuautollaan suuntaa kohden Hyvinkäätä ja Nurmijärveä. Tourin päätöspäivä pelataan Kytäjällä, Näppis on mukana yhteistyökumppaninsa Golf Digestin kilpailussa. -Mukavaa tämä on. Täytyy pitää pelamisesta jotta jaksaa. En minä ehdi väsyä, niin paljon energiaa tämä pelaaminen antaa, hän perustelee uskomatonta tahtiaan. Pelkästään käveltäviä kilometrejä Näppikselle kertyy noin 1150, askelia lähes kaksi miljoonaa. -Ei sitten mitään juhlia Tourin päätteeksi, minä olen huono niissä. Jos saan viimeisen kierroksen jälkeen käydä saunassa, syödä wieninleikkeen ja pari lasi colajuomaa niin nukahdan varmasti hyvin onnellisena, Näppis muistuttaa sarkastiseen tyyliinsä . Selvää on, että Näppis Leinoselle järjestetään viimeisen kierroksen yhteydessä ”pieni muistaminen”, sen hän on monestakin syystä ansainnut. Näppis Leinosen tyyli golfkentällä on jäljittelemätön. Kuva Vierumäeltä ,testipäivältä ennen marathonin alkua.Oheisen linkin kautta pääset Näppiksen kilpailuun johon osallistumisaika päättyy 7.7. kello 16.00 Näppis on tehnyt 87 pelaamansa kierroksen aikana yhteensä 77 birdietä. Kun kierroksia on jäljellä vielä 61, tasaisen tahdin taulukolla kysytty kokonaismäärä voisi olla haarukassa 125-135 birdietä ja eaglea ( kaksi alle ) yhteensä. -Jaa, minä en ossoo antaa hyviä vinkkejä. Mutta uskon että kykenen loppumatkan pelaamaan yli yhden birdien tahdilla kierrosta kohden, niinhän se nytkin pitkään meni, vaan sitten tuli tuo sukellus pelissä, Näppis lopettaa

Golf Coat,uutiset. Videoklippejä Näppiksestä

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje