14.5.–21.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[14][18]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Aulangon Golfklubilla oli viikonvaihteessa juhlatunnelmat

Pienestä Aulangon Golfklubista on tullut vähitellen iso viisikymppinen. Kuva Everstin yhdeksänneltä reiältä.

Golfin asettuminen Aulangolle juontaa kuitenkin juurensa paljon pidemmälle kuin vuoteen 1959. Alun perin pontta kentän suunnittelulle sai Helsinkiin vuonna 1940 tulossa olleet olympialaiset. Taustalla oli joukko helsinkiläisiä vaikuttajia, jotka katsoivat Talin tarvinneen ”varakentän”, jonne tärkeitä kisavieraita olisi kyyditetty pelaamaan maaseutukierroksen nimissä. Kentän suunnittelusta vastasivat vuonna 1938 skotlantilainen golfkenttäarkkitehti Fred Smith ja Talin kenttämestarin vakanssia hoitanut Lauri Arkkola. Kenttätyöt saatiin sen verran vauhdikkaasti päätökseen, että Aulangolla pelattiin golfia ensimmäisen kerran jo vuoden 1939 puolella. Kentän 15. syyskuuta 1940 pelatun tasoituksellisen debyyttikilpailun voitti Ch.Jensen. Aulangon kentän rakentamisen ajoitus osoittautui kuitenkin huonoksi. Sotavuosien johdosta kentän maa-alue määrättiin ravitsemuskäyttöön, sivu suun menivät suomalaisilta vielä tuossa vaiheessa myös olympialaiset. Vuonna 1955, kymmenen vuotta sodan päättymisestä, yhdeksän reikäistä kenttää ryhdyttiin kunnostamaan uudelleen ja perihämäläiseen tyyliin, pienen hidastelun jälkeen, myös seuran perustaminen saatiin aikaiseksi virallisesti 15.4.1959. Aulangon hotellilla vietettyjen juhlallisuuksien kutsuvieraskaartiin kuulunut Lassi Tilander muistutti puheessaan, että Aulangon vanha golfkenttä on Suomen vanhin alkuperäisessä kuosissaan oleva kenttä. Suomalaisen golfin grand old man sai ensimmäisen kosketukseen lajiin nimenomaan Aulangolla vuonna 1961. Vuosien kuluessa Aulanko tuli tunnetuksi paitsi samettisista ja kaltevista griineistään, myös menestyneistä pelaajistaan. Aulankolaiset kilpagolfarit olivat 70-80 -luvuilla siihen saakka lähes mielin määrin mestaruustason kisoja hallinneiden Helsingin Golfklubin pelaajien jatkuvana kiusana. Kun Hämeenlinnaan avattiin 80-luvun lopulla täysimittainen Tawast Golf, hajosi samalla paikallinen pelaajisto kahden kentän kesken. Tietyllä tavalla tästä murroksesta ei kantahämäläinen kilpagolf ole vieläkään kunnolla toipunut, vaikkakin Juha Selin voitti ensimmäisenä ja toistaiseksi ainoana hämeenlinnalaisena miesten Suomen mestaruuden vuonna 1992. Aulangon Golfklubin historian yhdeksi merkittävimmäksi vuosiluvuksi piirtyy 2006, jolloin Aulangon Heikkiläntien varteen, entiseen Luhtialan kylään valmistui uusi 18-reikäinen kenttä. Kun Lassipekka Tilanderin suunnittelema kenttä sai nimekseen Aulangon puistoalueen perustajan Hugo Standertskjöldin sotilasarvon (eversti), alettiin vanhaa 9-reikäistä kenttää kutsua Hugoksi. Samalla molempien kenttien toiminnasta siirtyi vastaamaan perustettu kenttäyhtiö, Aulanko Golf Oy. Kun vanha kenttä toimi viimeistä vuotta Aulangon Golfklubin ainoana peliareenana vuonna 2005, oli seuran jäsenmäärä 830. Kolme ja puoli vuotta myöhemmin seuran jäsenistö on kasvanut lisääntyneen pelitilan kirvoittamana n. 500 henkilöllä. Juhlakilpailujen jälkeen parisensataa AGK:n jäsentä kunnioitti lauantai-iltana klubin virallista 50-vuotisjuhlaa läsnäolollaan Aulangon hotellilla. Varsinainen juhlallinen osuus koostui seuran puheenjohtajan Risto Salon katsauksesta klubin menneisiin vuosiin kymmenen vuoden välein aina perustamisvuodesta lähtien. Omat tervehdyksensä Aulangon Golfklubille toivat lisäksi Suomen Golfliiton puheenjohtaja Antti Peltoniemi ja toiminnanjohtaja Risto Korpela. Petri Keskitalon juontaman tilaisuuden kohokohtia olivat myös seuran historiaan nojanneet sketsit, Lassi Tilanderin lämminhenkinen puhe sekä Pertti Koivusen kirjoittaman AGK:n 50-vuotisjuhlakirjan julkistaminen. Koska Aulangon alue on viime vuosien aikana kokenut muutoksia esim. hotellin kylkeen rakennetun kylpylän ja tänä syksynä Aulangonniemeen valmistuvan lomakylän vuoksi, ovat aulankolaiset jännittäneet katkolla olleen vanhan kentän vuokrasopimuksensa kohtaloa. Tilanpuute mm. autojen pysäköinnin suhteen on käymässä hotellin ja lomakylän välisellä alueella ilmeiseksi, mutta pitkä jatkosopimus kentän maa-alueen vuokrasta Hämeenlinnan kaupungin kanssa antaa Aulangon Golfklubille ja kaikille vanhan kentän ystäville mahdollisuuden rauhallisiin yöuniin jatkossakin. Marko Kuivasaari

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje