Sami Välimäen resepti Playersiin on selvä: ”Par-viitoset on pakko hyödyntää” - Golfpiste.com

10.3.–17.3. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][4]
KilpailuaSuomalaista

10.3.–17.3. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][4]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - PGA Tour

Sami Välimäen resepti Playersiin on selvä: "Par-viitoset on pakko hyödyntää"

Sami Välimäki pelaa tällä viikolla uransa kolmannen Players Championshipin. Kuva: Getty Images

Sami Välimäki lähtee kiertueen lippulaivakisaan toiveikkaana. Sen jälkeen on tiedossa kotimatka Tampereelle.

Sami Välimäki osallistuu tällä viikolla Jacksonvillen seudulla Floridassa uransa kolmanteen Players Championshipiin. Suomalainen oli turnauksessa debyyttikaudellaan 54:s ja viime vuonna tuli 69. sija. Torstaina alkavassa huipputurnauksessa tavoite on yltää selvästi korkeammalle.

Välimäen mielestä hyvä tulos rakentuu TPC Sawgrassin Stadium-kentällä pitkien väylien ympärille.

”Par-viitoset pitää pystyä hyödyntämään. Par-nelosillakin tulee birdiepaikkoja jonkin verran, mutta monet niistä ovat pitkiä ja vaativia väyliä. Jos par-viitosilla onnistuu ja muut väylät pelaa pääosin par-tahdissa, tulos on suotuisa”, hän sanoi.

Välimäki on huomannut harjoituskierroksilla, että TPC Sawgrass on selvästi kireämpi kuin edellisillä kausilla. Sawgrassissa ei ole viime aikoina satanut. Viheriöt ovat kovia, mutta karheikot tuuheita.

Hänen mielestään asetelma muistuttaa lähes U.S. Openin kaltaista kenttäviritystä. Samalla Välimäki korostaa, että kenttä on erinomaisessa kunnossa ja viimeisen päälle valmisteltu.

”Viime vuonna homma kaatui lauantain vaikeaan kierrokseen. Jos kilpailu lähtee hyvin liikkeelle, siitä voi rakentaa neljä hyvää päivää.”

Sää saattaa vaikuttaa kilpailuun merkittävästi. Viime vuonna kolmannen kierroksen kova tuuli teki olosuhteista hankalan. Tämän viikon ennusteissa on povattu sadetta torstaille ja sunnuntaille.

Välimäki arvioi voittotuloksen asettuvan noin 10–15 lyöntiä alle parin. Jos sateet pehmentävät kenttää, lukemat voivat muuttua. Viime vuonna J.J. Spaun ja tämän uusinnassa päihittänyt Rory McIlroy pelasivat tuloksen 276 (-12).

Välimäen alkukausi PGA Tourilla on ollut kaksijakoinen. Kolmen mukavasti sujuneen kisan ohella hän on kokenut kolme karsiutumista. Toisinaan yksi heikompi päivä on sotkenut kilpailua.  Useimmat kierrokset ovat sujuneet alle parin, mutta huippukierroksia häneltä ei ole vielä nähty.

Pallonlyönti on ollut hänen mielestään pelin paras osa-alue. Puttaaminen on sen sijaan jättänyt toivomisen varaa.

”Lyöntejä jää yksinkertaisesti kentälle, kun putit eivät uppoa. Se syö helposti mieltä ja johtaa yliyrittämiseen. Lähipeli on kuitenkin mennyt parempaan suuntaan, vaikka ei sekään vielä mikään vahvuus ole.”

Valmentaja juuttui Dubaihin

Tällä viikolla Välimäki ja monet muut kiertuepelaajat joutuvat pärjäämään ilman valmentajaansa Liam Jamesia. Englantilaisen piti matkustaa TPC Sawgrassiin, mutta hän on jumittunut lento-ongelmien takia Dubaihin.

Valmistautuminen on silti sujunut normaalisti. Tiistaina Välimäki kävi kentällä läpi kaikki pelin osa-alueet ja pelasi Sawgrassin etuysin. Päivä päättyi saliharjoitukseen.

Players Championshipin jälkeen Välimäki pitää tauon ja matkustaa pariksi viikoksi kotiin Tampereelle. Edellinen kilpailujakso venyi hänen mielestään liian pitkäksi.

”Kuusi viikkoa putkeen oli liikaa, joten hengähdystauko tulee tarpeeseen”, viime torstaista lähtien Sawgrassissa harjoitellut pelaaja sanoi.

Caddie on pelaajan tuki ja turva kentällä. Hän osaa myös tulkita, milloin pelaajan on hyvä pitää taukoa kilpailuista. Kuva: Getty Images

Seuraava kilpailu odottaa huhtikuun alussa San Antoniossa Valero Texas Openissa. Sen jälkeen ohjelmassa on uran ensimmäinen Masters Augusta Nationalissa.

Caddien näkökulma tärkeä

Välimäki tekee itsenäisesti päätökset kilpailukalenteristaan, mutta kuuntelee tarkasti myös caddiensa Dominic Bottin mielipidettä. Caddie katsoo pelaajaa ulkopuolelta, mutta riittävän läheltä. Hän tarkkailee, miltä jaksaminen näyttää ja miten pelaaja reagoi eri tilanteisiin.

”Kenttien sopivuus vaikuttaa myös päätöksiin. Silti tärkeintä on se, että jaksaa lähteä kilpailuun freesillä mielellä.”

Välimäki on miettinyt viime aikoina välinemuutoksia. Hän vaihtoi pari viikkoa sitten putteria, mutta päätyi ottamaan vanhan kulmaraudan takaisin käyttöön. Tällä viikolla hän on testannut myös TaylorMaden puuysiä. Hän ei kuitenkaan usko vielä ottavansa pikkupuuta bägiinsä.

Playersin kahdella ensimmäisellä kierroksella Välimäki pelaa yhdessä Lucas Gloverin ja Matt Fitzpatrickin kanssa. Hänen mukaansa peliryhmällä on merkitystä, koska kentällä ollaan pitkään yhdessä. Välimäki viihtyy parhaiten rentojen pelikavereiden kanssa. Erityisen mielellään hän pelaa niiden kanssa, joiden seurassa oma peli on aiemmin kulkenut hyvin.

”Toisten kanssa juttu luistaa paremmin kuin toisten. Ja etenkin kokeneilta pelaajilta voi oppia paljon. Varsinkin vieraalla kentällä toisen pelaajan erilainen lyöntilinja voi tarjota arvokasta tietoa seuraaville kierroksille.”

Pro am -kisoista kritiikkiä

Tällä viikolla Playersissa ei pelata pro am -kilpailuja. Välimäki on niihin tottunut, mutta suhtautuu kriittisesti PGA Tourin suunnitelmiin järjestää pro am -kisoja kahtena päivänä – tiistaina ja keskiviikkona.

”Se tukkii kentän ja jättää pelaajille liian vähän aikaa harjoitella rauhassa. En ole kuullut yhdeltäkään pelaajalta positiivista palautetta ideasta.”

Hän uskoo, että päätös on jo tehty, koska raha ratkaisee.

Players Championshipia kutsutaan usein epävirallisesti viidenneksi majoriksi. Viime aikoina on yhä enemmän keskusteltu siitä, pitäisikö siitä tehdä virallisesti major-turnaus. Välimäki ei näe muutokselle tarvetta.

”Neljä majoria ovat toimineet pitkään samalla systeemillä. Players on PGA Tourin oma lippulaivakisa, ja sellaisena se riittää hyvin”, hän sanoi.

Lue seuraavaksi: Sami Välimäki sai hengen päälle, mutta takaysi juotti taas katkeraa kalkkia

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (16 kpl)