Sami Välimäki teki Madridin DPWT-kisan toisella kierroksella tuloksen 71 (par). Hän jakaa oman kierroksensa jälkeen 19. sijaa yhteistuloksella -2.
Kilpailutauolta paluuta tekevä suomalainen nakutteli lupauksia herättävästi viisi birdieä, mutta korttiin lipsahti yhtä monta bogia. Välimäen mukaan osa menee pelituntuman puutteen piikkiin.
”Varmaan toi pehmeys tekee haasteita ja vaikea päästä lähelle. Aika monta ruostebogia tuli tänään, mutta paljon oli positiivista myös! Koitetaan saada hyvä viikonloppu”, suomalainen kommentoi.
Real Club de Campo Villan kentällä on kolme par-viitosta. Ne Välimäki käytti hyödykseen hyvin viimeistellen jokaiselle birdien. Kahden kierroksen jälkeen Välimäki on pelannut par-viitoset kuusi alle.
Bogeista neljä tuli par-nelosilla, yksi par-kolmosella.
Kisan kärjessä jatkaa Grant Forrest -9. Lyönnin päässä skotista ovat Joel Girbach ja Connor Syme.
Lue seuraavaksi: Oliver Lindellin lähipeli oli Madridissa kultaa ja kaksi chippiä upposi suoraan reikään


Täytyy nostaa hattua! Kaveri tulee noin puolenvuoden tauon jälkeen ja varmasti ruostetta on. Perustaso on vaan niin kova. Samalla täytyy kyllä nostaan taas tämän tourin nykytaso. Ei hyvä!
Karsiutuneiden joukossa on jälleen kerran kovia nimiä kuten Justin Rose, Patrick Reed, Tyrrel Hatton, Nicolai Højgaard, Adrian Meronk. Millä perusteella DPWT:n taso on ”ei hyvä!”?
Varsinkin näissä viimeisissä kisoissa kuten tässäkin kisassa taso on ollut hyvä. Hienoa että molemmat pelaajat selviävät viikonlopun peleihin. Voimme hyvin sanoa, että meillä on kaksi hyvää ammattilaista, jotka kisaavat hienosti maailman huippujen joukossa. Tapsa palaa nyt kolmanneksi tähän joukkoon.
Ongelma on se, että meillä on vain kolme ammattilaista, jotka ovat riittävän hyviä ansaitakseen vähän leveämmän leivän kilpailemalla.