Taistelu jatkuu – Sami Välimäki esitti vahvan nousun tuloslistalla - Golfpiste.com

3.2.–10.2. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][3]
KilpailuaSuomalaista

3.2.–10.2. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][3]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - PGA Tour

Taistelu jatkuu – Sami Välimäki esitti vahvan nousun tuloslistalla

Sami Välimäki löi erinomaisesti palloa Wyndham Championshipin toisella kierroksella. Kuva: Getty Images

Välimäki kampesi itsensä komeasti jatkokierroksille.

Sami Välimäellä oli toisenlainen peli-ilme Greensborossa Sedgefield Country Clubin kentällä jatkuneessa PGA Tourin kilpailussa. Hän löi Wyndham Championshipin toisella kierroksella tuloksen 66 ja on noussut ukkosen keskeyttämässä kilpailussa jaetulle 33. sijalle.

Välimäki aloitti aamukierroksensa bogilla, mutta kuittasi tämän heti kakkosella tulleella birdiellä. Hän teki etuysillä vielä kaksi birdieä lisää, ja lento jatkui toisella kenttäpuoliskolla. Välimäki viimeisteli 15. reiällä jo päivän seitsemännen birdiensä ja kapusi tuloslistalla hetkellisesti top 10:een. Lopussa tulleet kaksi bogia kuitenkin heikensivät asemia.

Hän löi perjantaina tarkkoja lähestymisiä ja sai näihin tukea selvästi kohentuneista avauksista. Hieman paremmalla puttipelillä Välimäellä olisi ollut aineksia muutaman lyönnin kovempaan tulokseen.

”Vuoden parasta tiiltä griinille, mutta ei oikein toiminut ilman putteria. Vasen käsi pitäisi saada putissa kroppaan kiinni paremmin”, Välimäki sanoi.

Välimäki on tehnyt tuntuvan loikan tuloslistalla, sillä hän lähti perjantaihin jaetulta 89. sijalta. Iso osa ryhmistä ei ole vielä aloittanut kierrostaan, joten hän menettänee jonkin verran sijoitustaan päivän pelitapahtumien edetessä.

Suomalainen on Pohjois-Carolinassa tiukan paikan edessä, sillä hän tarvitsee runkosarjan päätöskisassa top 3 -sijoituksen päästäkseen mukaan ensi viikolla pelattavaan PGA Tourin ensimmäiseen playoff-turnaukseen. Eroa tällä hetkellä kolmantena olevaan pelaajaan on seitsemän lyöntiä, joten hänen laitettava viikonloppuna uransa parasta säilyttääkseen toiveet pudotuspeleistä.

Wyndham Championshipiä johtaa USA:n Cameron Young (-14). Eroa Englannin Aaron Raihin (-13) on yksi lyönti. Molempien toinen kierros on kesken.

Päivitetty uutista 2.8.2025 klo 02.07, Sami Välimäen sijoituksen ja kärjen tilanteen osalta. 

Lue seuraavaksi: Sami Välimäen tilanne kiristyi: ”Hyvä alku ja sitten taas kunnolla lunta tupaan”

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (6 kpl)