Tapio Pulkkanen lähtee viikonloppuun kärjen tuntumasta.
Tapio Pulkkanen (-9) jatkoi vahvoja otteitaan Bahrainissa meneillään olevassa DP World Tourin kilpailussa. Hän pelasi turnauksen toisella kierroksella tuloksen 69, ja lähtee lauantaihin hienosti viidenneltä sijalta.
Pulkkanen teki etuysin loppupuolella kaksi peräkkäistä bogia. Tämän jälkeen muuttui ääni kellossa, ja hän iski viimeiseen kymmeneen reikään hyvän puttipelin siivittämänä viisi birdieä.
”Vähän haastava etulenkki, ei oikeastaan ollut birdiepaikkoja ysiä lukuun ottamatta. Toki tänään oli vähän tuulisempaa iltapäivällä kuin eilen aamulla. Pysyin kärsivällisenä ja tein hyvät birdiet par-viitosilla. Loppuun tuli vielä pari bonusta. Puttaaminen oli erityisen vahvaa”, Pulkkanen sanoi.
Pulkkasella on monesti ollut vaikeuksia saada kisaviikoilla ehjiä kokonaisuuksia. Usein hyvää avauskierrosta on seurannut heikompi suoritus, ja tämä on johtanut toisinaan jopa karsiutumiseen. Nyt pelistä on huokunut tasapainoisuus, ja parhaalla osaamisellaan neljä lyöntiä kärjestä oleva Pulkkanen on viikonvaihteessa mukana voittotaistelussa.
Vakuuttavasti DP World Tourille tullut Oliver Lindell (+3) joutui kokemaan nyt ensimmäisen karsiutumisensa pääkiertueen kilpailuissa. Top 10:ssä avauspäivän jälkeen ollut Lindell käytti perjantain kierrokseen 79 lyöntiä, eikä häntä nähdä viikonlopun peleissä. Jatkopaikka karkasi viiden lyönnin päähän.
Siellä tapahtui vähän kaikenlaista. Kaikki lähti ekasta lyönnistä.
Bogeilta avauspäivänä välttynyt Lindell aloitti kierroksen birdiellä, mutta sitten kone alkoi yskiä. Porvoolaiselle kirjattiin nopeasti neljä bogia ja päivän edetessä vielä neljä bogia lisää.
”Siellä tapahtui vähän kaikenlaista. Kaikki lähti ekasta lyönnistä. Selkävaivoista kärsivä heppu keskeytti seitsemännen reiän jälkeen, ja tuosta paikallisesta kaverista ei oikein ollut kirittäjäksi.”
”Ollaan epäilty, että draiveri olisi rikki, ja tänään se sitten halkesi lavan yläosasta. Mutta kyllä suurin ongelma oli griineillä ja niiden ympäristössä. Viisi kolmeputtista on vain liikaa”, Lindell sanoi.
Bahrain Championshipin kärkeen nousi Englannin Callum Tarren (-13). Hänen maanmiehensä Daniel Brown ja Italian Andrea Pavan jakavat toista sijaa kahden lyönnin päässä.
Tapio Pulkkanen pelaa lauantaina Royal Golf Clubin kentän Italian Francesco Laportan (-8) kanssa. Kaksikon kierros alkaa kello 11.05 Suomen aikaa.
Lue seuraavaksi: Vahva startti! Pulkkanen ja Lindell loistivat avauskierroksella
Nyt oli Oliverin analyysissä harvinaista selittelyn makua. Ei pelikaverin keskeyttäminen tai draiverin hajoaminen saa olla syy. Kolmen putin reiät johtuivat huonoista lähestymisistä. Avauksissakin oli epävarmuutta.
Oliver ei ollut nyt pelin päällä ja caddiena toimineen kaverin taidot eivät mahdollisesti auttaneet tässä tilanteessa, kun vahvan ammatti-caddien apua ja tukea päätöksissä olisi tarvittu.
Tällaista sattuu. Seuraavaan kisaan taas hieman viisaampana.
Nyt jännitetään Pulkkasen peliä. Onko Pulkkanen nyt takaisin tasolla, jonne hän kuuluu?
Tulokset osoittavat, mille tasolle pelaaja kuuluu, eivät niinkään yksittäiset kilpailut, vaan esim. kokonainen pelikausi.
Pelaaja voi alisuorittaa taitoihinsa nähden. Pulkkasen tekninen osaaminen riittää hyvin kärkisijoille DPWT:llä. Kokonaisuus ei vain ole toiminut. Syitä on varmasti hänen tiiminsä miettinyt.
Pulkkasen kilpailujen taso on ollut aika heikko pari vuotta. Pulkkanen on kyllä näyttänyt tasonsa vuosien saatossa ja se on ollut hyvää DPWT-tasoa.
Toivotaan, että Tapsa löytää peli-ilon ja hyvän tulostason.
Juu ei yhdestä kisasta kannata vetää liikaa johtopäätöksiä. Oliver pelasi loistavan syksyn ct:llä tai mikä hotels-tour se nykyään onkaan. Ja pelasi vielä hyvin päätourin ekat kisat. Ehkä tuloskunto on ollut viime aikoina vähän laskeva. Toivottavasti Oliver saa käännettyä homman taas parempaan suuntaan seuraavissa kisoissa. Tapsalle soisi tosiaan vahvan top-kymppi sijoituksen tästä kisasta.