Päätösväylän tupla rokotti Lindellin tulosta.
Oliver Lindell oli viimeistä väylää vaille saada unelmalähdön tämän kauden kovatasoisimpaan DP World Tourin niin sanottuun rivikisaan Amgen Irish Openissa. Viimeisen reiän tuplabogey kuitenkin rokotti sijoitusta. Senkin jälkeen Lindell jakaa kovatasoisessa koitoksessa avauspäivän jälkeen sijaa 34 tuloksella 70 (par).
Ennen päätösväylää Lindell jakoi kuudetta sijaa, ja toiseen sijaan matkaa on vain kolme lyöntiä.
”Oli hyvin tiedossa, että vasemmalle ei saa viimeisellä lyödä, ja sieltä on bogi maksimissaan tehtävissä. Annoin rautaviitosen mennä vapaasti hieman liian rennossa olotilassa, lyönti jäi turhan suoraksi ja tuuli vei pallon vasemmalle”, kuvaili Lindell haastavaa viimeistä väylää.
”Olisi pitänyt ’jännittää’ enemmän, jotta pallo olisi kurvannut oikealle. Chippi olisi voinut jäädä griinille täydellisellä onnistumisella. Näitä sattuu täällä väkisinkin, vaikka kuinka pyrkii olemaan jatkuvasti hereillä”, hän jatkoi.
”Todella hyvä päivä siihen nähden, että yli kuusi tuntia kesti kierros. Siinä sattui olemaan kojut kasiväylän vieressä, joten kävimme vetämässä väliburgerit koko ryhmän kanssa. Sekä neljännellä että kahdeksannella väylällä oli kolme ryhmää tiiboksissa samanaikaisesti. Kovassa tuulessa kaikki kestää, pallot esimerkiksi heiluivat griineillä. Juuri ja juuri pystyttiin pelaamaan. Etuysin lopussa oli keskeytys varmasti lähellä”, porvoolainen kuvaili.
Kova tuuli vaikeutti lyömisen lisäksi myös tekemistä viheriöillä. Tv-kuvissa pallot selvästi liikkuivat viheriöllä.
”Karmea kelihän siellä oli pelata. Löin 14. ja 17. väylien lähestymiset rautaseiskalla. Matkaa niissä oli 112 ja 108 metriä. Par-tulos, tai sitä parempi oli hyvä suoritus tuolla tänään. Hyvin oma pelini pysyi hanskassa, mutta kyllähän se söi miestä, kun halusi viimeiselle hyvän lyönnin ja helpon par-mahdollisuuden, mutta kenttä rankaisi kovasti.”
Päivän kovimmasta kierroksesta vastasi Joaquin Niemann (65/-5).
Lindell starttaa toiselle kierrokselleen perjantaina Suomen aikaa kello 10.30.
Lue seuraavaksi: Lindell haluaa paisuttaa pistepottiaan Irlannissa, jossa onnistui jo viime vuonna mainiosti

