Naisten kolmas major-turnaus Women’s US Open käynnistyy torstaina Southamptonissa, New Yorkin osavaltiossa. Mukana on 156 pelaajaa, joista paras kuittaa sunnuntaina 585 000 dollarin palkintoshekin. Kymmenen entisen mestarin ohella edustettuna on pelaajia kaikkiaan 22 eri maasta.
Viime vuonna Wisconsinissa pelatun turnauksen voitti Na Yeon Choi. Hänen voittonsa oli selvä, sillä toiseksi tullut Amy Yang hävisi neljä lyöntiä. Choi ei ollut ensimmäinen Blackwolf Run -kentällä pelatun US Openin voittaja, sillä Se Ri Pak teki saman tempun vuonna 1998.
US Women’s Open tuli huippugolfin ohjelmaan vuonna 1946 ja se on pisimpään yhtäjaksoisesti pelattu naisten championship-turnaus. Mestareita ovat vuosien varrella olleet mm. Annika Sörenstam, Laura Davies, Mickey Wright, Louise Suggs, Babe Zaharias ym.
Maanantaina 53 vuotta täyttänyt Juli Inkster pelaa tällä viikolla ennätyksellisesti 34. kerran Women’s US Openissa. Kaksi kertaa Yhdysvaltain avoimet voittanut Inkster sai tämän vuoden kisaan erikoiskutsun.
”Rakastan US Openia”, Inkster sanoi. ”Se on turnaus, jonka kaikki haluavat voittaa. Olen etuoikeutettu, että olen pystynyt tekemään sen urallani kahdesti. Haluan kiittää saamastani mahdollisuudesta pelata tämän vuoden turnauksessa. Kenttä on mahtava, mutta vaativa. Kisa tulee olemaan todellinen testi, saa nähdä kuinka käy.”
KohuamatööriLydia Ko saa Southhamptonissa hyötyä paikallistuntemuksesta, sillä hänen caddienaan kisassa toimii Sebonackin assistentti pro Louis deKerillis.
”Kentän head pro on uusiseelantilainen ja tämä idea tuli hänen kauttaan”, 16-vuotias Ko sanoi. Louis tuntee kentän hyvin ja uskon siitä olevan mukavasti hyötyä paineen alla. Apu on varmasti eniten paikallaan silloin kun on kilpailujännitys päällä.”
Nelly Korda (oik.) on kauden kolmannen major-turnauksen nuorin pelaaja. Jessica Korda (vas.) ja Michelle Wie edustavat myös kisan nuoriso-osastoa. Kuva: All Over Press
Ko voitti viime vuonna kaikkien aikojen nuorimpana pelaajana LPGA-turnauksen (Canadian Open). Nuorten naisten esiinmarssi on saanut myös Inksterin pohtimaan, kuinka eri tavalla asiat ovat nykyään huippugolfissa.
”Useimmat näistä tytöistä ovat aloittaneet golfin todella nuorina. He ovat pelanneet tänne tullessaan jo kymmenen vuotta kilpagolfia ja kuinka paljon on vielä jäljellä. Itse aloitin golfin vasta 15-vuotiaana, joten elämme nyt ihan toisenlaisia aikoja. Paljon loistavia nuoria pelaajia tulee kiertueelle eri puolilta maailmaa.”
Tätä taustaa vasten jo mukavasti LPGA-kiertueella menestyneen Jessica Kordan, 20, kuusi vuotta nuorempi sisko Nelly pelaa tällä viikolla Women’s US Openissa. Hän sai turnaukseen paikan West Balm Baechin karsinnoista. Kordan sisarukset ovat Australian avoimen tennismestaruuden vuonna 1998 voittaneen Petr Kordan tyttäriä.
Sebonick Golf Clubin kentän väylät antavat tilaa pallon sijoitteluun, mutta vaikeat griinit ja lipunpaikat tulevat aiheuttamaan kilpailijoille päänvaivaa. Tämän on huomannut myös kisan voittajasuosikkeihin kuuluva Suzann Pettersen, joka kävi ottamassa tuntumaa kenttään jo ennen viime viikonvaihteessa pelattua Arkansas Championshipiä.
”Monet sanovat, että nämä griinit ovat isot, mutta minun mielestäni ne ovat pienet”, norjalainen sanoi. ”Kun katsoo suotuisimpia pallon pudotusalueita viheriöillä, on oltava todella tarkkana. On opittava hahmottamaan griinit ja nähtävä kuinka ne reagoivat eri lipunpaikoilla. Mutta mitä enemmän tällä kentällä pelaa sitä enemmän siihen ihastuu.”
Marko Kuivasaari