Tom Watson: Suora valinta olisi paras - Golfpiste.com

31.3.–7.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[5][1]
KilpailuaSuomalaista

31.3.–7.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[5][1]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - Ryder Cup

Tom Watson: Suora valinta olisi paras

Tom Watson (vas.) ja Paul McGinley esittelivät nimikirjoituksiaan Vuosi Ryder Cupiin -juhlassa. Kuva: All Over Press

Kun Tom Watson valittiin USA:n kapteeniksi ensi vuoden Ryder Cupiin, hän ensitöikseen pudotti villien korttien määrän neljästä kolmeen. Mikäli Watsonista olisi kiinni, villejä kortteja ei jaettaisi kenellekään.

”Parasta olisi jättää kapteenin villit kortit kokonaan jakamatta. Haluaisin kaikki 12 pelaajaa suoraan karsinnasta joukkueeseen”, Watson sanoi alkuviikolla pidetyssä lehdistötilaisuudessa.

Jenkit voisivat jälkiviisaina todeta, että jos tämä olisi ollut käytäntö viime syksyn Ryder Cupissa, voitto olisi saattanut jäädä Yhdysvaltoihin. Olihan toinen Euroopan villi kortti -valinnoista, Ian Poulter, joukkueensa kenties suurin sytyttäjä, kun Eurooppa rynnisti Medinahissa 5-10-tappioasemasta voittoon.

Watsonin virkaveli Paul McGinley puolsi avoimesti Euroopan kahden villi kortin -käytäntöä, kun Gleneagles’ssa vietettiin ”Vuosi Ryder Cupiin” -juhlallisuuksia.

Eurooppa kiikaroi Skotlannissa kahdeksatta voittoaan kymmenennessä viimeisimmässä kohtaamisessa. Joukkueen kapteeni uskoo, että marginaalit tulevat olemaan pienet tälläkin kertaa.

”Näen tämän eräänlaisena raskaansarjan mestaruusotteluna, jossa paremmuuden selvittelyyn tarvitaan 15 erää”, McGinley kuvaili. ”Meillä on kotikenttäetu, mutta tiedän että Tom [Watson] tuo tänne erittäin vahvan joukkueen. Se tekee ottelusta hyvin kiehtovan.”

Watsonin joukkueen iskukykyä ei tarvitse epäillä, mutta hän tulee tarvitsemaan kaikilta kunnon panoksen, jotta Eurooppa on horjutettavissa menestysputkessaan. Yksi avaintekijöistä on 14-kertainen major-voittaja Tiger Woods, jonka voittamisen taito ei ole kunnolla tarttunut joukkueturnauksiin.

Ryder Cupissa vuonna 1997 debytoinut Woods on ollut voittamassa Euroopan ja USA:n haasteottelua vain kerran. Tämä tapahtui Massachusettsissa kaksi vuotta myöhemmin. Tigerin apu jäi pieneksi myös viime syksynä, hänen tuotuaan joukkueelleen vain puoli pistettä. Woods jakaa Raymond Floydin kanssa USA:n nelinpelien tappiotilastoa kahdeksalla häviöllään.

”Juttelin Davisin [Love III] kanssa Tigerista, ja hän sanoi tämän olleen mitä suurin johtohahmo viime syksyn joukkueessa. Me tarvitsemme hänen johtajuuttaan jatkossakin, siitä ei ole epäilystäkään”, Watson sanoi.

Euroopan Ryder Cup -karsinta käynnistyi kuukausi sitten, USA:n vastaava alkaa lokakuun10. päivänä starttaavasta Frys.com Openista.

Lawrie pahoillaan Seve Trophyn skipanneista

Paul Lawrie katsoo, että osallistuminen Seve Trophyyn on kunnia-asia. Kuva: All Over Press

Paul Lawrie katsoo, että osallistuminen Seve Trophyyn on kunnia-asia. Kuva: All Over Press

Joukkueturnaukset ovat yleensä kunnia-asia, mutta eivät kaikille. Tätä mieltä on Paul Lawrie, joka pelaa Iso-Britannian ja Irlannin joukkueen väreissä ensi viikon torstaina käynnistyvässä Seve Trophyssä.

Justin Rose, Rory McIlroy, Graeme McDowell, Luke Donald, Lee Westwood ja Ian Poulter sanoivat kaikki kapteeni Sam Torrancelle ei, kun Seve Trophyn joukkueet julkistettiin keskiviikkona.

Manner-Euroopan joukkueesta Seve Trophyn sivuuttivat Henrik Stenson, Sergio Garcia sekä Jonas Blixt.

”Tämä on pettymys Euroopan kiertueelle, joka tehnyt hyvää työtä hienon turnauksen eteen. Ja se on pettymys myös Seven perheelle”, Lawrie sanoi. ”Suurin osa meistä haluaa pelata tuon kilpailun kunnioittamalla Seven mahtavia saavutuksia vuosien varrella.”

Lähde: AP

Marko Kuivasaari

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje