Lindell on kiinni New Delhissä 13. peräkkäisessä jatkopaikassa.
Oliver Lindell (+3) esitti tuttuun tyyliin hyvää venymiskykyään DP World Tourin kilpailuissa. Hän pelasi Indian Openin toisella kierroksella tuloksen yksi alle, 71, ja on noussut jaetulle 53. sijalle.
Kentän 10. reiältä startannut Lindell oli kierrostaan jo kolme alle, kunnes ehyesti sujunut päivä koki lopussa takaiskuja kolmen bogin muodossa. Bogien välissä toiseksi viimeisellä reiällä tullut birdie saattaa kuitenkin osoittautua vielä arvokkaaksi jatkopaikan kannalta.
”Peli oli tänään kokonaisuudessaan parempaa. Hyvästä kierroksesta jäi lopulta melko huono maku suuhun, etenkin lopun vaikeuksien vuoksi. Sain kuitenkin taputeltua itseni viikonlopulle mukaan, johon voi eilisen jälkeen olla tyytyväinen. Olisi kova suoritus, jos viikonloppuna saisi painettua tuloksen pakkasen puolelle”, Lindell sanoi.
Lindell on suoriutunut vaikeammasta kenttäpuoliskosta (10–18) peräti seitsemän lyöntiä etuysiä paremmin. Varsinaista syytä suomalainen ei löytänyt sille, minkä vuoksi valtaosalle vaikeammat väylät ovat sopineet hänelle paremmin.
Tuloksessa +4 olevat pelaajat olisivat näistä lähtökohdista menossa viimeisten joukossa viikonlopun kierroksille. Mikäli Lindell pysyy − kuten tällä hetkellä näyttää − karsintarajan yläpuolella, on jatkopaikka hänelle 13. peräkkäinen DP World Tourilla.
”When I’m having fun playing golf I really prove I’m one of the best players in the world.” 👏
”My game is there…my putting has not been the best the last two days but feel like my ball striking has been outstanding”
”From the tee I have been really really good, especially… pic.twitter.com/MgwHYMmeqs
— DP World Tour (@DPWorldTour) March 27, 2026
Tällä kaudella jokaisessa kilpailussa jatkoon päässyt Lindell on kokenut edellisen karsiutumisensa lokakuussa Skotlannissa pelatussa Alfred Dunhill Links Championshipissä. Huhtikuun 2025 lopun jälkeen hän on jäänyt rannalle jatkokierroksilta vain kahdesti.
DLF Golf & Country Clubin kentällä New Delhissä pelattavan kilpailun kärkeen on noussut voittoa puolustava Eugenio Chacarra (-8). Tänä vuonna kaksi turnausta voittanut Etelä-Afrikan Casey Jarvis (-7) on lyönnin päässä espanjalaisesta.
Iso osa ryhmistä ei ennättänyt pimeyden vuoksi maaliin perjantaina. He jatkavat kierrostaan lauantaiaamuna kello 7.15 paikallista aikaa ja kolmas kierros käynnistyy aikaisintaan kello 10.
Uutista päivitetty 27.3.2026 kello 16.37.
Lue seuraavaksi: Oliver Lindell jäi ilman luottomiestään, eikä Delhin kenttä armahtanut


Oliver pystyy pelaamaan hetkessä. Nousi jälleen hienosti viikonlopun peleihin. Tuollainen pelaaminen ei ole meidän pelaajille aivan tavallista. Katsojana pelkää milloin pelaajan ”pää” hajoaa ja jotkut vaikuttavat jopa toivovankin. Ei tunnu hajoavan.
Hatun nosto tästä päivästä. Viimeisten väylien bogit eivät päässeet katkaisemaan cut-putkea. Epäilin turhaan.
Täytyy myöntää kun Oliver oli kisaa +5 kuuden pelatun väylän jälkeen, niin olin 99% varma että tulee MC pitkästä aikaa. Komea nousu jatkokierroksille!
Oliver on näyttänyt omilla suorituksilla, että vaikeudet on tehty voitettavaksi. Ensimmäisen päivän alku näytti, että edessä on varma MC ja vapaa viikonloppu. Nyt on jopa TOP 10 mahdollista..
Vaikka tämä voi ärsyttää joitakin, sanoisin että Oliverilla maltti riittää pelata tasolla, jonka hän hallitsee. Ruuvia ei kiristetä liikaa eikä liian suuria riskejä oteta. Golf vaatii älykkäitä ratkaisuja, luottamusta omaan peliin ja tietenkin hyvää tekniikkaa.