Sami Välimäki venyi ”hirveästä pelistä” huolimatta iskuasemaan PGA Tourilla - Golfpiste.com

13.5.–20.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][8]
KilpailuaSuomalaista

13.5.–20.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][8]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - PGA Tour

Sami Välimäki venyi "hirveästä pelistä" huolimatta iskuasemaan PGA Tourilla

Sami Välimäki jakaa Myrtle Beach Classicissa 22. sijaa. Kuva: Getty Images

Välimäki on Myrtle Beachin kisan puolivälissä kaksi lyöntiä top 10:stä.

Sami Välimäki (-5) paransi tuntuvasti asemiaan Etelä-Carolinassa Myrtle Beachillä jatkuneessa PGA Tourin kilpailussa. Välimäki pelasi perjantain tuulisissa olosuhteissa tuloksen 68, ja kiipesi jaetulle 22. sijalle.

Hänellä riitti huomattavasti enemmän tapahtumaa Dunes Golf And Beach Clubin kentällä kuin avauspäivänä. Yhden eaglen lisäksi Välimäelle kirjattiin toisella kierroksella viisi birdieä ja neljä bogia. Paras vaihe osui takaysin loppupuolelle, kun hän iski peräkkäiset eaglen ja birdien 15. ja 16. reiälle.

Kirjavissa merkeissä sujunut kierros ei sytyttänyt Välimäkeä, vaikka hyvä loppu lämmittikin mieltä.

”Aika hirveätä peliä tänään. Liikaa helppoja virheitä, mutta onneksi sain paikattua lopussa”, Välimäki sanoi.

Hän oli parhaimmillaan ensimmäisen kierroksen tavoin puttipelissä, jonka strokes gained -lukema +1,784 riitti 21. sijaan. Ainoana miinukselle jäivät avaukset.

Välimäki lähtee tasaisen Myrtle Beach Classicin jatkokierroksille iskuasemista, sillä kärki on vain viiden lyönnin päässä. Yhdeksättä sijaa jakaviin pelaajin matkaa on kolme lyöntiä vähemmän.

Turnausta johtavat Kanadan Mackenzie Hughes ja Chilen Cristobal Del Solar (-10). Eroa kolmatta sijaa jakavaan yhdysvaltalaisviisikkoon on yksi lyönti. Ruotsin Tim Widing (-7) jakaa parhaana eurooppalaisena yhdeksättä sijaa.

Myrtle Beach Classicissa riittää panosta, sillä voittaja – mikäli hänellä ei ennestään osallistumisoikeutta ole – saa paikan ensi viikon PGA Championshipiin. Sami Välimäen pääsy kauden toiseen major-kilpailuun varmistui alkuviikolla.

Yllättäjä Mitchell jatkaa Signature-kisan kärjessä

USA:n Keith Mitchell (-12) pitää pintansa Philadelphiassa meneillään olevan PGA Tourin Signature -kilpailun johtopaikalla. Hän käytti Truist Championshipin toiseen kierroksen 67 lyöntiä, ja on niukasti toiseksi noussutta Irlannin Shane Lowrya (-11) edellä. Itävallan Sepp Straka (-10) on PGA Championshipin kenraalissa kolmantena.

Mitchell saa viikonloppuna todellisen tähtikatraan kannoilleen, sillä neljättä sijaa jakavien joukossa ovat muun muassa Rory McIlroy, Justin Thomas ja Collin Morikawa (-7).

Maailmanlistalla sijalla 90 oleva Mitchell, 33, on voittanut urallaan yhden PGA Tourin kilpailun. Tämä tapahtui maaliskuussa 2019 pelatussa Honda Classicissa.

Olosuhteet muuttuivat Philadelphia Cricket Clubin Wissahickon Coursella olennaisesti toisena päivänä. Yöllinen sade pehmensi kentän, ja pelaajat joutuivat käyttämään isompia mailoja pitkän kentän par-nelosten lähestymisissä. Se näkyi tuloksissa. Sadekuuroja tuli vielä kierroksen aikana, eikä lämpötila noussut paljon 10 asteen yläpuolelle.

Lue seuraavaksi: Vesieste rokotti, mutta Välimäki onnistui jälleen mainiosti avauskierroksella

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (2 kpl)

    WilleP says:

    Samin pelitason katto on tällä hetkellä todella korkea, pitää vaan saada ne ns pikkuvirheet silitettyä pois. On yllättyisi yhtään jos jompi kumpi viikonlopun kierroksista pamahtaisi todella matalaksi. Toisaalta ehkä mieluummin toivon että parhaat kierrokset säilyisi ensi viikon majoriin. Ehkä liian vähän aikaa hioa draivi riittävään kuntoon mutta toivottavasti se nyt voisi alkaa toimia kohtuullisesti edes. Raudat ja jopa putit olleet kuitenkin luotettavia viime viikkoina.

    Semmoinen pieni detalji, että kyseinen Myrtle Beach kisa on itse asiassa sijainniltaan yllättävänkin lähellä seuraavan viikon major-venyytä. Tällä viikolla pelaa Etelä-Carolinassa, seuraavalla viikolla taasen Pohjois-Carolinassa. Jos googletin oikein, niin kyseessä on vain kolmen tunnin ajomatka. Eli tässä mielessä on saattanut olla pieni siunauskin että Sami ei päässyt pelaamaan tämän viikon signature-kisaa, mikä on taas jossain Pennsylvaniassa asti.

    pingtitu says:

    Lähestymisien mitoissa griinille näyttää tänään olevan ongelmia.