Sami Välimäki pettyi keskikastin sijoitukseen – Viktor Hovland yllätti itsensä voitolla - Golfpiste.com

25.3.–1.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][5]
KilpailuaSuomalaista

25.3.–1.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][5]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - PGA Tour

Sami Välimäki pettyi keskikastin sijoitukseen – Viktor Hovland yllätti itsensä voitolla

Sami Valimaki jakoi Valspar Championshipissä 36. sijan. Kuva: Getty Images

Sami Välimäki pelasi Palm Harborin kisassa saman tuloksen kuin vuosi sitten, mutta sijoitus oli nyt parempi.

Sami Välimäen viikonlopun kierrokset Valspar Championshipissä muistuttivat pitkälti toisiaan. Hän teki päätöspäivänä lauantain tapaan kolme birdieä, mutta bogeja kertyi yksi enemmän. 71 lyönnin kierros johti kokonaistulokseen 283 (-1), jolla Välimäki jakoi 36. sijan.

Välimäellä on ollut avaustarkkuuden kanssa hakemista viime aikoina, mutta sunnuntaina draivit osuivat hyvin väylille. Hän oli avaustilastossa päivän kahdeksanneksi paras, muut osa-alueet jäivät lähestymisiä lukuun ottamatta miinukselle.

Suomalainen aloitti Palm Harborin kilpailun hienosti, ja hän jakoi 18 reiän jälkeen kärkipaikkaa. Jälkimmäisillä kierroksilla Välimäki ei pystynyt likikään torstain kaltaisiin esityksiin.

Välimäki odotti sunnuntailta kovaa tulosta, mutta sitä ei Innisbrook Resortin vaativalta Copperhead-kentältä hänelle herunut. Pettymys paistoi pelaajan kommenteista.

”Jotenkin pitäisi päästä nyt pelaamaan kärkisijoista. Tuntuu, että peli olisi ihan jees, mutta ei vain riitä”, Välimäki harmitteli.

Kuluneen viikon turnauksessa oli paljon samaa kuin helmi–maaliskuun vaihteessa käydyssä Cognizant Classicissa, jota Välimäki niin ikään johti ensimmäisen kierroksen jälkeen. Pelaaminen muuttui jatkossa tasapaksuksi, ja käteen jäi tuolloin 48. sija.

Top 50 -sijoitukset maailman kovimmalla kiertueella ovat sinänsä hyviä suorituksia, mutta pistepussi pysyy laihana, mikäli tilastoissa ei ole riittävästi top 20 -sijoituksia tai vaihtoehtoisesti muutama huippusijoitus. Tänä vuonna kortin uusimiseen vaaditaan aiemman 125:n sijaan pääsy FedEx Cupin pisteissä 100:n parhaan joukkoon.

Välimäki ansaitsi Valspar Championshipistä reilut 40 000 dollaria palkintorahaa ja 17,5 FedEx Cupin pistettä. Hän pelasi Palm Harborin kilpailussa vuosi sitten täsmälleen saman tuloksen. Tuolloin tulos -1 riitti jaettuun 45. sijaan.

FedEx Cupin pisteissä 122:ntena oleva Välimäki kilpailee seuraavan kerran torstaina Houstonissa alkavassa turnauksessa.

Hovland päätti korpivaelluksensa

Palm Harborin kilpailun voitti pokaalin Justin Thomasin (-10) nenän edestä vienyt Viktor Hovland (-11). Thomasin kohtaloksi koituivat kolmen viimeisen reiän aikana tulleet kaksi bogia.

Voitto oli vaikeita aikoja kentillä viettäneelle Hovlandille ensimmäinen sitten elokuun 2023, jolloin hän juhli Atlantassa FedEx Cupin mestaruutta. Norjalainen on tämän jälkeen vaihtanut viidesti valmentajaa, eikä hänellä ole ollut heikoimpina hetkinä aavistustakaan, mihin pallo saattaisi lähteä.

Hovland ei sanojensa mukaan arvannut Palm Harboriin saapuessaan odottaa itseltään isoa menestystä.

”En rehellisesti sanoen uskonut, että pystyisin voittoon tällä viikolla.”

Turhautumisestaan avoimesti puhunut Hovland oli ennen viikonvaihteen kilpailua startannut kuudesti PGA Tourin kilpailuun kuluvalla kaudella. Näistä neljä päättyi karsiutumiseen, ja paras sijoitus oli Pebble Beachin turnauksen 22. tila. Hän aloitti toista viikkoa sitten Playersin tuloksella 80, eikä ollut selvittänyt täyden ”fieldin” kilpailussa karsintaa sitten viime heinäkuun Scottish Openin.

Hovland kertoi, ettei hänellä ole käsitystä, mistä voittoisa vire löytyi Innisbrook Resortissa.

”Löin paljon surkeita lyöntejä, mutta ne sattuivat menemään sinne mihin pitikin. Jotenkin onnistuin lyömään myös hyviä lyöntiä tavallista enemmän.”

Hovland, 27, on nousemassa uran seitsemännen PGA Tour -voiton siivittämänä maailmanlistalla takaisin top 10:een. Parhaimmillaan kolmanneksi rankattu pelaaja lähti Valspar Championshipiin rankingin 19. sijalta.

Niukasti voiton menettäneellä Justin Thomasilla on ollut Hovlandiakin suurempia ongelmia kentillä. Hänen edellisestä voitostaan, vuoden 2022 PGA Championshipistä, on kohta kolme vuotta.

Myös kahdeksatta sijaa jakaneet Irlannin Shane Lowry ja Seamus Power (-6) mahtuivat eurooppalaisista kärkikymmenikköön. Jälkimmäinen pelasi molemmilla jatkokierroksilla Välimäen kanssa.

Uutista muutettu 24.3.2025 klo 10.51. Korjattu viimeiseen kappaleeseen tieto eurooppalaisten panoksesta kilpailussa.

Lue seuraavaksi: Sami Välimäki kesytti käärmekuopan, ja nousi Valspar Championshipin tuloslistalla

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (11 kpl)