Sami Välimäki pelasi Palm Harborin kisassa saman tuloksen kuin vuosi sitten, mutta sijoitus oli nyt parempi.
Sami Välimäen viikonlopun kierrokset Valspar Championshipissä muistuttivat pitkälti toisiaan. Hän teki päätöspäivänä lauantain tapaan kolme birdieä, mutta bogeja kertyi yksi enemmän. 71 lyönnin kierros johti kokonaistulokseen 283 (-1), jolla Välimäki jakoi 36. sijan.
Välimäellä on ollut avaustarkkuuden kanssa hakemista viime aikoina, mutta sunnuntaina draivit osuivat hyvin väylille. Hän oli avaustilastossa päivän kahdeksanneksi paras, muut osa-alueet jäivät lähestymisiä lukuun ottamatta miinukselle.
Suomalainen aloitti Palm Harborin kilpailun hienosti, ja hän jakoi 18 reiän jälkeen kärkipaikkaa. Jälkimmäisillä kierroksilla Välimäki ei pystynyt likikään torstain kaltaisiin esityksiin.
Välimäki odotti sunnuntailta kovaa tulosta, mutta sitä ei Innisbrook Resortin vaativalta Copperhead-kentältä hänelle herunut. Pettymys paistoi pelaajan kommenteista.
”Jotenkin pitäisi päästä nyt pelaamaan kärkisijoista. Tuntuu, että peli olisi ihan jees, mutta ei vain riitä”, Välimäki harmitteli.
Kuluneen viikon turnauksessa oli paljon samaa kuin helmi–maaliskuun vaihteessa käydyssä Cognizant Classicissa, jota Välimäki niin ikään johti ensimmäisen kierroksen jälkeen. Pelaaminen muuttui jatkossa tasapaksuksi, ja käteen jäi tuolloin 48. sija.
Top 50 -sijoitukset maailman kovimmalla kiertueella ovat sinänsä hyviä suorituksia, mutta pistepussi pysyy laihana, mikäli tilastoissa ei ole riittävästi top 20 -sijoituksia tai vaihtoehtoisesti muutama huippusijoitus. Tänä vuonna kortin uusimiseen vaaditaan aiemman 125:n sijaan pääsy FedEx Cupin pisteissä 100:n parhaan joukkoon.
Välimäki ansaitsi Valspar Championshipistä reilut 40 000 dollaria palkintorahaa ja 17,5 FedEx Cupin pistettä. Hän pelasi Palm Harborin kilpailussa vuosi sitten täsmälleen saman tuloksen. Tuolloin tulos -1 riitti jaettuun 45. sijaan.
FedEx Cupin pisteissä 122:ntena oleva Välimäki kilpailee seuraavan kerran torstaina Houstonissa alkavassa turnauksessa.
Hovland päätti korpivaelluksensa
Palm Harborin kilpailun voitti pokaalin Justin Thomasin (-10) nenän edestä vienyt Viktor Hovland (-11). Thomasin kohtaloksi koituivat kolmen viimeisen reiän aikana tulleet kaksi bogia.
Voitto oli vaikeita aikoja kentillä viettäneelle Hovlandille ensimmäinen sitten elokuun 2023, jolloin hän juhli Atlantassa FedEx Cupin mestaruutta. Norjalainen on tämän jälkeen vaihtanut viidesti valmentajaa, eikä hänellä ole ollut heikoimpina hetkinä aavistustakaan, mihin pallo saattaisi lähteä.
Hovland ei sanojensa mukaan arvannut Palm Harboriin saapuessaan odottaa itseltään isoa menestystä.
”En rehellisesti sanoen uskonut, että pystyisin voittoon tällä viikolla.”
Struggling with your golf game?
The latest champ has the answer. pic.twitter.com/pBsOWOPSjZ
— PGA TOUR (@PGATOUR) March 23, 2025
Turhautumisestaan avoimesti puhunut Hovland oli ennen viikonvaihteen kilpailua startannut kuudesti PGA Tourin kilpailuun kuluvalla kaudella. Näistä neljä päättyi karsiutumiseen, ja paras sijoitus oli Pebble Beachin turnauksen 22. tila. Hän aloitti toista viikkoa sitten Playersin tuloksella 80, eikä ollut selvittänyt täyden ”fieldin” kilpailussa karsintaa sitten viime heinäkuun Scottish Openin.
Hovland kertoi, ettei hänellä ole käsitystä, mistä voittoisa vire löytyi Innisbrook Resortissa.
”Löin paljon surkeita lyöntejä, mutta ne sattuivat menemään sinne mihin pitikin. Jotenkin onnistuin lyömään myös hyviä lyöntiä tavallista enemmän.”
Hovland, 27, on nousemassa uran seitsemännen PGA Tour -voiton siivittämänä maailmanlistalla takaisin top 10:een. Parhaimmillaan kolmanneksi rankattu pelaaja lähti Valspar Championshipiin rankingin 19. sijalta.
Niukasti voiton menettäneellä Justin Thomasilla on ollut Hovlandiakin suurempia ongelmia kentillä. Hänen edellisestä voitostaan, vuoden 2022 PGA Championshipistä, on kohta kolme vuotta.
Myös kahdeksatta sijaa jakaneet Irlannin Shane Lowry ja Seamus Power (-6) mahtuivat eurooppalaisista kärkikymmenikköön. Jälkimmäinen pelasi molemmilla jatkokierroksilla Välimäen kanssa.
Uutista muutettu 24.3.2025 klo 10.51. Korjattu viimeiseen kappaleeseen tieto eurooppalaisten panoksesta kilpailussa.
Lue seuraavaksi: Sami Välimäki kesytti käärmekuopan, ja nousi Valspar Championshipin tuloslistalla
Kaikki pelaajat joutuvat silloin tällöin bunkkeriin ja raffiin. Mutta PGA tasolla sieltä pitää osata pelata laadukkaasti ulos. Eilinen pelikaveri antoi tästä hyvän näytteen. Kun peli muilta osin on aika hyvässä kuosissa. Niin kannattaa keskittyä nyt näiden puutosten korjaamiseen. Kun puutokset on korjattu, niin silloin on edellytykset pelata turnauksen voitosta
Ihan ok sijoitushan tuo oli ja pettynyt ei voi olla sijoitukseen jos kärki pelaa paremmin.
PGA tourin kärki on todella kova ja olisikin tärkeää ymmärtää, ettei voi pelata vain voitosta. Liian huonot kierrokset ja hermojen menettäminen pitäisi saada pois, pelata tasaisempia kierroksia huippukierrosten sekaan ja vakiinnuttaa fedex rankingiaan.
Sitten pikkuhiljaa kärkeä kohti kun sitäkin tasoa jo löytyy.
Vaikeaoloinen kenttä näytti olevan, hyvin meni siihen nähden.
Avaatko vähän mitä tarkoitat? Kaikki suomalaiset kärkipelaajat, Välimäki mukaan lukien, sanovat aina haastatteluissa että eivät tykkää helppojen kenttien birdie-juhlista. Eikös tuolla logiikalla suomipojat kaikki nimenomaan pistä odotuksensa vaikeiden kenttien kisoihin?
Hovland näytti miten pienestä virheestä voi kasvaa melkein katastrofi. Peli ei toiminut ja korjaavia toimenpiteitä lähdettiin hakemaan mm valmentajista. Viktor upposi aika syvälle, kun luottamus tiimin jäseniin ja omaan peliin katosi. Ilman luottamusta ja hyvää yhteistyö valmentajien (fysiikka, tekniikka,henkinen) ja caddien kanssa menestyminen on lähes mahdotonta.
Hyvä juttu. Pieni näyte.
“You have an ability that you can almost sometimes take for granted,” he said. “You just wake up every day and you stand over the ball, and you just expect the ball to start in that direction and go in that direction and end up somewhere close to the hole. When it starts to not do that, it’s pretty frustrating. You start thinking things you’ve never thought before. And this game becomes infinitely more challenging — and it’s already really challenging.”
https://golf.com/news/viktor-hovland-delivered-a-simple-haunting-lost-swing-explanation/?amp=1
Fedex cupissa yhden sijan pudotus. Sijoitus nyt 122 ja vain Top 100 uusii korttinsa.
Niin, tuossa tuloslistassa on FedEx-cupin sijoitus ennen kisaa 122 ja kisan jälkeen 122. Vapaasti Monty Pyton’in säkeiden mukaan (Brian’s Life): so, what have you lost, nothing – what have you gained, nothing – always think the bright side of the life …
Samin asenne kilpaurheilijana näyttää olevan kohdallaan, voittoa kohti joka kisassa. Mutta, mutta… erikoiselta kuulostaa se (mikäli sitaatti on Samin), että on pettynyt keskikastin sijoitukseen, kun hän on parhaimillaan nimen omaan PGA-tourin keskikastin pelaaja.
Tällä hetkellä nimenomaan on keskikastia korkeintaan. Mielelläni näkisin nousua kilpailemaan kärkisijoituksista, mutta tosiasia on se, että ei riitä vielä. Griinin ympäristössä on isoja haasteita ja ellei rautapeli ole ihan tikissä, niin sitä enemmän tulee niitä chippejä ja bunulyöntejä. Tahtotila on kova ja se on hyvä asia.
Kortin säilyttäminen tulee olemaan kovan työn takana tänä vuonna, kun sen saa vain 100 parasta pistemiestä. Samilla ei ole asiaa Signature eventseihin eikä todennäköisesti majoreihin, joista eniten pisteitä saa. Jotta kortti varmistuisi tarvitaan todennäköisesti pari top 3 sijoitusta minimissään niissä kisoissa mihin Sami pääsee.
True sportsman!
Rory McIlroy has donated his entire prize money, $4.5 million, from The Players Championship 2025 to the Mencap charity.
Aika hienoa!!!