Salminen ja Kaukinen parhaat Lakistossa - Golfpiste.com

10.3.–17.3. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][4]
KilpailuaSuomalaista

10.3.–17.3. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][4]
KilpailuaSuomalaista
Finnish Tour

Salminen ja Kaukinen parhaat Lakistossa

Henri Sataman loppusuoran kompurointi tasoitti kotikentällään pelanneen Mikael Salmisen tietä voittoon. Naisten kisassa sarfviklaisten kova kaksintaistelu päättyi Ida Kaukisen eduksi.

Espoossa Lakiston kentällä pelattu Finnish Tour kilpailu päättyi lauantaina Mikael Salmisen voittoon. Päätöspäivänä tuloksen 67 pelannut Salminen vei voiton lyönnin erolla kakkostilan jakaneisiin Kim Koivuun ja Henri Satamaan.

Salmisen (-4) luotto omiin mahdollisuuksiin ei horjunut, vaikka päätöskierrokselle lähdettäessä eroa kärkeen oli reilusti.

”Sanoin eilen muutamalle kaverille, että viiden lyönnin ero ei ole mahdoton kiinniotettava. On niin kireä viritys ollut kentällä, ja lipunpaikat ovat olleet hankalat, että tiesin kaiken olevan mahdollista”, hän sanoi.

Sataman herpaantuminen lopussa tasoitti Salmisen tietä menestykseen, sillä ensin mainittu pelasi lauantain kierroksen kuusi viimeistä reikää kolme yli parin. Salmisen voitto sinetöityi 18. viheriöllä, jossa Satamalle olisi riittänyt kaksi puttia uusintaan.

”Onneksi sain tuossa viimeisellä laitettua birdien sisään, kun kahdella edellisellä reiällä en ollut käyttänyt paikkoja hyväkseni”, kotikentällään pelannut Salminen sanoi.

Voittaja matkustaa maanantaina Saksaan, jossa odottavat Euroopan kiertueen esikarsinnat.

”Kisa alkaa siellä tiistaina. Sinne on ihan eri fiilis nyt lähteä, kun sai tällaisen kierroksen tähän alle.”

Ida Kaukinen. Kuva: Juha Hakulinen

Ida Kaukinen. Kuva: Juha Hakulinen

Tuomas Nukari (-1), Tuomas Pollari (par) ja Aleksi Myllymäki (+1) mahtuivat myös kuuden joukkoon.

Naisten kilpailussa nähtiin tiukkaa taistelua koko päivän ajan Ida Kaukisen (+7) ja Hannele Mikkolan (+8) välillä. Molemmilla pelaajilla oli vielä päätösviheriöllä hyvät birdiemahdollisuudet, mutta kumpikaan ei upottanut puttiaan. Näin voittopokaali ojennettiin Kaukiselle.

”Emme tienneet kumpikaan kierroksen aikana, mikä oli tilanne. Vasta kun palautimme tuloskortteja, selvisi, että voitin. Mutta on todella kiva voittaa, kun tämä kausi ei ole tähän mennessä sujunut kovin hyvin”, Kaukinen iloitsi.

”Tänään oli paljon helpompi päivä kentällä kuin eilen. Vaikka tulos oli heikompi, peli oli parempaa. Ei tarvinnut pelastella koko aikaa.”

Naisten kilpailussa kolmannen sijan jakoivat Ella Salminen ja vasta 13-vuotias Kerttu Hiltunen (+13).

Finnish Tourin finaaliturnaus pelataan ensi viikolla Vuosaari Golfin kentällä Helsingissä.

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje