Rauma Golf varautuu muuttoon, koska datakeskus on nielaisemassa kentän - Golfpiste.com

4.11. – 11.11. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][6]
KilpailuaSuomalaista
Golfkentät

Rauma Golf varautuu muuttoon, koska datakeskus on nielaisemassa kentän

Vanhat väylät voivat jäädä historiaan, mutta samalla aukeaa mahdollisuus rakentaa uusi, nykyaikainen kenttä. Kuva: Lassi Pekka Tilander

Massiivinen datakeskushanke Raumalla voi viedä viisi väylää nykyiseltä golfkentältä. Kenttäyhtiö ei jää odottamaan lopullista iskua, vaan etsii jo uusia vaihtoehtoja.

Fortum on varannut Raumalta 330 hehtaarin alueen mahdollisen datakeskuksen rakentamista varten. Mikäli hanke etenee toteutukseen saakka, koko alue otetaan datakeskuksen käyttöön – myös osa Rauma Golfin nykyisestä kenttäalueesta.

Datakeskuksen mahdollinen rakentaminen uhkaa viedä Rauma Golfilta viisi väylää Pomppusissa sijaitsevalta kentältä.

”Hankkeen toteutuessa Koillisväylän toisella puolella oleva kenttäalue jää palvelinkeskuskaavan alle. Olemme käyneet kaupungin kanssa keskusteluja korvaavan maa-alueen etsimisestä”, sanoo Rauma Golfin toimitusjohtaja Samu Vahteristo.

Kyseessä on Vahteriston mukaan Pohjois-Euroopan tämän hetken suurin maa-aluevaraus.

”Puhutaan isosta kaupasta, ja siinä myös maanomistajalla, eli Rauman kaupungilla, on merkittävät intressit ajaa asiaa eteenpäin. Nykyinen kenttäalue on 53 hehtaaria, mikä kertoo hyvin hankkeen mittakaavasta.”

Keskustelut jatkuvat syksyllä, ja varsinainen päätös hankkeen toteutuksesta tehdään keväällä 2026. Rauma Golfissa on valmistauduttu henkisesti uuden kentän mahdollisuuteen.

Syksyllä golfyhteisöä puhuttaa erityisesti se, mistä uusi kenttäpaikka voisi löytyä.

”Emme voi jäädä vajaalle kentälle. Nykyinen alue on niin ahdas, ettei laajennus ole mahdollinen. Meidän on myös selvitettävä, millaisia kompensaatioita voimme saada palvelinkeskusorganisaatiolta”, Vahteristo toteaa.

Kaupunki haluaa ensisijaisesti etsiä vaihtoehtoja omistamiltaan alueilta, joilla ei tarvittaisi suuria kaavamuutoksia.

”Ihanteellisinta olisi, jos saisimme maa-alueen, jossa on mielenkiintoista maastoa, reilusti tilaa ja jonkin verran raakavettä tarjolla”, Vahteristo kuvailee.

Tämä olisi hyvä tilaisuus rakentaa ajanmukaisempi kenttä, toivottavasti myös suuremmalle maa-alueelle.

Nykyinen kenttä sijaitsee vain viiden minuutin päässä keskustasta, mikä on erityisesti junioripelaajien kannalta tärkeää. Seuran noin 830 jäsenestä yli 150 on junioreita.

”On selvää, ettei näin keskustan läheltä löydy uutta vastaavaa aluetta. Toivottavasti ei kuitenkaan kovin kaukaa.”

Mahdollinen lähtö nähdään myös mahdollisuutena

Vahteristo painottaa, että siirtymäajasta on käytävä erilliset keskustelut.

”330 hehtaarin alue ei rakennu vuodessa tai kahdessa. Kun alue on näin suuri, täytyy selvittää, mistä päästä päämies käynnistää rakennustyöt – alkaako se golfkentän alueelta vai jostain aivan muualta?”

Rauma Golf näkee mahdollisen siirtymisen uusiin maisemiin enemmän mahdollisuutena kuin uhkana. Kenttä on paikoin ahdas, ja driving range lyhyt.

”Kentällä 37 vuotta ikää, ja korjausvelkaa on kertynyt. Golfkenttien rakennustekniikka ja -tietotaito ovat kehittyneet. Tämä olisi hyvä tilaisuus rakentaa ajanmukaisempi kenttä, toivottavasti myös suuremmalle maa-alueelle”, Vahteristo toivoo.

Rauma Golfin kenttä valmistui vuonna 1988 ja laajeni 18-reikäiseksi vuonna 2002.

Jos uusi alue löytyy, Rauma Golfilla on edessään noin kahden vuoden projekti. Pelaamaan uudella kentällä päästäisiin aikaisintaan 2020-luvun lopulla.

Alueen kaavaluonnos on ollut nähtävillä, ja varsinainen kaava valmistuu syksyllä 2025. Mikäli kaavasta ei valiteta, se saa lainvoiman alkuvuodesta 2026. Tämän jälkeen päätösvalta siirtyy päämiehelle, joka ratkaisee, toteutuuko hanke ja milloin rakennustyöt alkavat.

Lue seuraavaksi: Raitiotien laajennus junnaa Tampereella ja saattaa antaa Tammer-Golfin Ruotulan kentälle lisää elinaikaa

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje