Cobra on keskittynyt paitsi MOI myös POI-arvoon kehittäessään neljää uutuusdraiveriaan.
MOI-arvo (moment of inertia) on monille välineistä kiinnostuneille tuttu, mutta Cobra nostaa uutuusdraivereista puhuessaan sen rinnalle POI-arvon (Point of Inertia). MOI mittaa lavan kykyä vastustaa kiertymistä pysty- ja vaakasuunnassa, POI puolestaan lavan kolmiulotteista, diagonaalista kiertymistä. MOI-arvossa tavoitteena on korkea luku, POI-arvossa matala: korkea MOI parantaa anteeksiantavuutta, matala POI vähentää gear effect -ilmiötä – kun molemmat ovat optimaalisesti kohdillaan, lopputuloksena on suorempi lyönti.
Suunnittelussa Cobra on nykytrendin mukaisesti luottanut tekoälyyn. Mailasarjan nimi OPTM viittaa optimaalisuuteen. Lavoissa on kevyt hiilikuitukruunu, titaanirunko ja taottu lyöntipinta. Säädettävyydestä pitää huolta merkin Futurefit33-hosel, joka tarjoaa 33 itsenäisesti säädettävää loft- ja lie-asetusta. Malleja on neljä.
Uutukaisten varsinainen pihvi on se, miten paino on jaettu lavan kehällä. Tavoitteena on ollut vähentää lavan kiertymistä silloin, kun palloon ei osuta lavan keskikohdalla, vaan epäpuhtaasti eli kärjellä tai kannalla. Lopputulos on merkin mukaan häikäisevä: robottitesteissä on selvinnyt, että hajonta on 23% prosenttia pienempi kuin aikaisemmissa malleissa.

Cobra OPTM-uutuudet perhepotretissa.
OPTM LS sopii taitaville pelaajille (alle 10 tasoitus ja yli 100 mph mailanpäännopeus). Maila tuottaa vähän spinniä, maksimaalisen pallonnopeuden ja siinä fade-painotus. Loftit 9,0° ja 10,5°.
OPTM X on monipuolinen malli tour-pelaajista parinkympin händäriin. Painotus on neutraali–kevyt fade. Loftit 9,0° ja 10,5°.
OPTM Max-K on malliperheen anteeksiantavin malli. Suora lentorata ja korkea lähtökulma. Loftit 9,0°, 10,5° ja 12,0°.
OPTM Max-D on slaissia korjaava draw-painotteinen helppolyöntinen malli, jossa on korkea pallon lähtökulma. Loftit 10,5° ja 12,0°.
Naisten versiot on saatavissa Max-K- ja Max-D-malleista kevyemmillä ja lyhyemmillä varsilla. Uutuudet saapuvat kauppoihin 20. tammikuuta ja niiden suositushinta 630 euroa.
Vai sittenkin varmatoiminen minidraiveri?
Cobra toi tammikuussa markkinoille myös uuden minidraiverinsa. Huippupelaajien keskuudessa nopeasti luottomailojen joukkoon nousseissa minidraivereissa tarjonnasta ei ole runsaudenpulaa, joten uusi King Tec Mini Driver on tervetullut lisä markkinoille.

Kooltaan lapa on 303 kuutiosenttimetriä, kun draiverien tyypillinen koko on 460 kuutiosenttimetriä. Lapa on valmistettu titaanista ja hiilikuidusta ja sen nostokulma on 13,5 astetta. Painopiste on alhaalla, joten pallo starttaa herkästi korkealle ja lapa on varsin anteeksiantava. Kaksi säädettävää pohjapainoa mahdollistavat painopisteen hienosäädön.
Draiveriin verrattuna maila on hallittavampi ja varmempi, eikä mitassakaan tarvitse pahemmin antaa tasoitusta. Draiveria lyhyempi, 43,75 tuuman varsi parantaa entisestään kontrollia. Varsien räätälöiminen on näppärää, sillä minidraiveriin sopivat kaikki puukolmosen varret. Cobran Futurefit33-hosel tarjoaa 33 erilaista loft- ja lie-asetusta. Suositushinta 500 €.
Lue seuraavaksi: Voiko uusi seosmetalli muuttaa draiverin luonteen? Mizunon mielestä kyllä


Käykääs nyt toimitus joskus lyömässä nämä esim. vaikka viimeiset 5 vuoden uutuudet ja sitten
tulosta pöytään. Joka vuos tulee entistä tarkempi ja pidemmälle vievä draiveri.
Tässähän rahat loppuu, kun näin hyväuskoinen ostaa tuon aina vaan paremman, mutta??
ei se vaan ihan niin mennytkään. Taitaa vissiin lyöjässä vika olla, mutta kyllä.
Minidraiveri varmaan yleistyy klubipelaajienkin bägeissä.
Nämä jutut ovat tietenkin osittain mainosta,mikä on hyvä ymmärtää. Optimoimalla oman tekniikan ja korvien välin saa nopeammin parempaa tulosta😊