Jackson Suber ei ollut edes käynyt Euroopassa vielä vajaa viikko sitten. Torstaina hän oli kuin kotonaan The Openin kisa-areenalla.
The Openin avauspäivä Royal Birkdalessa tarjosi odotetun links-golfin sijaan yhden yllätyksen ylitse muiden. Tulostaulun ylimmältä riviltä löytyi nimi, jota harva olisi uskaltanut ennustaa kärkeen ennen kilpailun alkua.
Jackson Suber pelasi ensimmäisen Openinsa avauskierroksen viisi alle parin 65 lyönnillä ja nousi sensaatiomaisesti kilpailun johtoon Suoritus on poikkeuksellinen jo yhdestä syystä. Suber ei ollut ennen tätä viikkoa koskaan käynyt Euroopassa.
”Tämä on viides päiväni täällä. Pelasin maanantaina ensimmäisen links-kierrokseni. Olin ehtinyt pelata vain 27 reikää links-golfia ennen tämän päivän kierrosta. En ollut koskaan aiemmin käynyt Euroopassa”, hän kertoi torstain urakkansa jälkeen.
Vaikka Suberin, 26, nimi tuli monelle yllätyksenä, hänen nousunsa ei ole syntynyt tyhjästä.
Entinen Ole Missin yliopistopelaaja siirtyi ammattilaiseksi vuonna 2022. Ensimmäinen PGA Tour -voitto odottaa edelleen, mutta kuluvalla kaudella peli on ottanut selvän harppauksen eteenpäin.
Hän sijoittui toukokuussa CJ Cup Byron Nelsonissa top 10:een ja uusi tempun John Deere Classicissa. Kesäkuussa pelatun Canadian Openin neljäs sija toi paikan majoriin.
En oikein tiedä, miksi olen sopeutunut tänne näin nopeasti.
Suber sanoo hyvän vireen antaneen itseluottamusta uran ensimmäiseen The Openiin.
”En oikein tiedä, miksi olen sopeutunut tänne näin nopeasti. Olen vain pelannut viime kuukaudet hyvää golfia ja luottanut siihen, että hyvä peli pitää huolen lopusta. Luotan myös täysin caddieeni siinä, mihin täällä kannattaa lyödä.”
Suber löytää hyvälle jaksolleen useita selityksiä. Yksi niistä löytyy välineistä. Hän vaihtoi uuteen Titleistin Pro V1 -palloon ja uuteen draiveriin, joiden ansiosta avauspeli on parantunut merkittävästi. Lisäksi hän on työskennellyt vanhan yliopistovalmentajansa kanssa henkisen valmennuksen parissa.
Vielä erikoisempi on tapa, jolla Suber valmistautui Royal Birkdaleen. Koska kokemusta links-golfista ei ollut käytännössä lainkaan, hän opiskeli kenttää YouTubesta.
”Katsoin viime viikolla YouTubesta videon jokaisesta Birkdalen reiästä. Sen lisäksi tilastoasiantuntijani auttoi minua ymmärtämään, että syviin bunkkereihin ei missään nimessä kannata joutua.”
Kentällä suunnitelma toimi erinomaisesti. Suberin kierros sisälsi parien ohella kuusi birdieä, yhden eaglen ja kolme bogia. Erityisen tärkeäksi muodostui upea eagle 17. reiällä, joka nosti hänet yksin kärkeen.
Uneven lie, 233 yards ➡️ 7 feet for eagle.
A shot worthy of @TheOpen 18-hole lead for @OleMissMGolf alum Jackson Suber. pic.twitter.com/HOmR5GdUcc
— PGA TOUR (@PGATOUR) July 16, 2026
The Open ja golf eivät ole olleet ainoa uusi kokemus. Suber kertoi ehtineensä tutustua myös Englantiin yhdessä kihlattunsa sekä PGA Tour -pelaaja Pierceson Coodyn ja tämän puolison kanssa.
”Golf on ollut hienoa, mutta niin myös kaupungit. Kävimme Liverpoolissa, ja oli todella mukavaa nähdä eurooppalainen kaupunki ja viettää siellä aikaa.”
Vaikka Suber haali avauspäivän suurimmat otsikot, kilpailu on vasta alussa. Scottie Scheffler pelasi tuloksen 68 ja pysytteli iskuetäisyydellä. Bryson DeChambeau aloitti niin ikään vahvasti 67 lyönnin kierroksella, vaikka päätösreiän bogey vei mahdollisuuden nousta aivan kärkeen.
Rory McIlroyn päivä oli huomattavasti vaikeampi. Masters-voittaja kamppaili erityisesti viheriöillä ja joutui tyytymään tulokseen 72 (+2). Hän onnistui tekemään loppupuolella muutamia birdiejä, mutta ero kärkeen venyi seitsemään lyöntiin. Kilpailun suomalaisedustaja Sami Välimäki laittoi kaksi lyöntiä McIlroyta paremmaksi, ja hän jakaa 39. sijaa.
Royal Birkdalen kuiva ja nopea kenttä osoitti heti ensimmäisenä päivänä, kuinka armoton links-golf voi parhaimmillaan olla. Aamun tyynet olosuhteet suosivat varhaisia lähtijöitä, mutta iltapäivällä voimistunut tuuli teki kentästä selvästi vaativamman.
Lue seuraavaksi: Sami Välimäki käynnisti The Openin hienosti, vetoapua tarjosi kisaa johtava pelikaveri

