Mikko Ilonen paransi kalenterivuoden aikana World Rankingin sijiotustaan reilulla sadalla. Hän oli tammikuun alussa 296:s, tuoreimmalla listalla 194:s. Ilosen henkilökohtainen ennätys on sijaluku 62:s jonka hän saavutti loppuvuodesta 2007.
Euroopan Tourile kortin saaneet Mikko Korhonen (627:s) ja Roope Kakko (665:s) ovat olleet listalla huomattavasti korkeammallakin. Kakko jopa ohitti hetkellisesti Mikko Ilosen keväällä 2009 sijoituttuaan kahdesti peräkkäin ET:n kisassa kymmenen joukkoon.
Kaisa Ruuttilan upea menestys Nordea Tourilla ei näy World Rankingilla.Parhaaksi suomalaiseksi nousi kauden päättyessä Ursula WIkström (281:s), Minea Blomqvist on välittömästi hänen perässään. Blomqvist oli keväällä 2008 sijoituttuaan kolme kertaa kymmenen joukkoon LPGA Tourilla 61:s.Raskausaika ja äitiys ovat vähentäneet pelaamista ja menestyksiä. Kauden 2011 aikana Blomqvist on suunnitellut pelaavansa reilut kymmenen kisaa LPGA Tourilla, Euroopan Tourillakin lähes saman verran.
Riikka Hakkarainen on listan 417:s, Jenni Kuosa 469:s: ja peliuransa jatkoa pohtiva Hanna-Leena Salonen (540:s) ennen Ruuttilaa (547:s).
Molemmilla maailmanlistoilla ykkösnimi vaihtui, naisten puolella jopa useaan otteeseen. Lee Westwod syrjäytti Tiger Woodsin, Jiyiai Shin on joulukuun 20:s päivä julkaistun listan ykkösnimi. Lorena Ochoa ilmoitti vetäytymisestään kilpakentiltä huhtikuussa.