Oliver Lindell ruoski itseään surkeasta puttipelistä: ”Tällä lyömisellä pitäisi taistella kärjessä” - Golfpiste.com

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista

6.10. – 13.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][12]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Oliver Lindell ruoski itseään surkeasta puttipelistä: "Tällä lyömisellä pitäisi taistella kärjessä"

Kärkisijat ovat karanneet, mutta sunnuntaina on edelleen mahdollisuus napata tärkeitä ranking-pisteitä.

Oliver Lindell tippui jakamaan 50. sijaa DP World Tourin Irish Openissa kolmannen kierroksen jälkeen. Pelattuaan lauantaina tuloksen 72 (+2) hän siirtyi yhteistulokseen +2.

Lindellin puttipeli oli tänään vielä pahemmin sekaisin kuin eilen. Tilastoissa kaikkien puttien mitat näkyvät harvoin oikein, mutta jos Lindellin puttien mitat ovat edes suuntaa antavasti kohdillaan, puttasi hän vähintäänkin puolentusinaa alle kaksi ja puolimetristä puttia ohi. Puteista moni oli vieläpä vain metrin luokkaa.

”Karmea alku viheriöillä jälleen. Laitoin jälleen reilut metrin putit ohi väylille 2–6 viitosta lukuun ottamatta. Väylien 1 ja 5 puteilla oli mittaa pari metriä, ja nekin ohi. Surullinen tilanne oli kuuden väylän jälkeen, kun sillä lyömisellä olisi vähintään -3 pitänyt olla eikä +2”, tuskaili Lindell.

Hutiviikko, mutta pisteitä pystyy huomenna repimään.

Päivän ainoa birdie syntyi noin kolmesta metristä. Kaikkia kolme bogia edelsi lyhyehkö ohi mennyt par-putti. Positiivista oli se, että lyöminen oli edelleen erittäin vakaata.

”Griinit ovat pomppuisat ja tuuli on kovaa, joten oli siellä koko ryhmällä vaikeaa tänään. Italialainen upotti alkuun muutaman, mutta muuten laitoimme kaikki ohi”, Lindell pohti.

”Turhauttaa valtavasti, kun välillä lyö aivan ’keihäälle’, mutta ulos siltä sektorilta, josta upotus olisi satavarma. Esimerkiksi väylällä 15 löin kaksi täydellistä lyöntiä, jotka valuivat hukkaan putin takia.”

”Kyllä tällä lyömisellä pitäisi taistella kärjessä, eikä häntäpäässä jopa keskinkertaisella puttaamisella, mutta tällainen viikko tähän väliin. Huomenna toivotaan hyvää keliä ja alhaisesta kierroksesta hyvää fiilistä ensi viikkoon. Hutiviikko, mutta pisteitä pystyy huomenna repimään. Ei tiedä kuinka tärkeitä ne voivat olla loppukaudesta”, totesi Lindell positiivisen kautta.

Helppoa ei ollut maailman huipuillakaan. Tuloksen 74 (+4) tehnyt Rory McIlroy tippui Lindellin rinnalle jaetulle 50. sijalle.

Kotiyleisön riemuksi joukkoa vetää edelleen Shane Lowry, joka on 12 lauantaina pelaamansa reiän jälkeen yhteistuloksessa -15. Jos Lindellin puttaaminen on ollut hankalaa, on Lowry loistanut nimenomaan viheriöllä upottamalla pitkiä putteja liukuhihnalta.

Jos Lindell ei pysty sunnuntaina kohentamaan sijoitustaan, hän on tippumassa kiertueen pistelistalla yhden pykälän sijalle 11.

Lue seuraavaksi: Oliver Lindell ehti nauttia väliburgerit kierroksen venyttyä kuuteen tuntiin Irlannin tuulissa

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (7 kpl)

    JMO says:

    Tänään täysiä niin mahdollisuus ottaa muutama sija vielä. Ei siellä kaikki muutkaan onnistuneet eilen mutta kyllähän noin 20 lyönnin takamatka kärkeen kertoo oleellisen. Vielä on töitä tehtävä ja etenkin siinä, että saataisiin neljä ehjää kierrosta. Voihan myös olla kun tuolla on tuota maailman ehdotonta eliittiä niin kenttä pelataan myös asvistuksen vaikeampana mihin ei ole ET:n peruskisoissa totuttu

    WilleP says:

    Pomppuisat greenit kovassa tuulessa on kyllä haaste omaa laatuansa, mutta selvästi jotkut pelaajat sen kuitenkin taitavat. En mä vetäisi liian isoja johtopäätöksiä tästä yhdestä kisasta. Seuraavassa kisassa saattaa putteri olla taas kuumana. Toivotaan kuitenkin vahvaa lopetusta tähän viikkoon niin jäisi hyvä mieleen seuraavaan kisaan.

      ruukku says:

      Epätasaisilla griinit korostavat tekniikkaa ainakin siltä osin, että saa pallon pyörimään mahdollisimman nopeasti ja vähän pitkäksi menevät putit pitävät tietysti linjansa paremmin. Tuulella taitaa olla tärkeintä hyvä tasapaino ettei pienet puuskat vaikuta pelaajaan tai mailaan. Ei kyllä mitään tietoa missä Lindellin ongelmat ovat.

      Silloin kun on poikkeus olosuhteet, niin suoritusta pitäisi tietysti verrata pelaajien sen viikon suoritukseen eikä ammattilaisten keskiarvoon.

        WilleP says:

        Joo Oliverhan on yleensä erityisen taitava liruttamaan juuri oikean mittaisina putteja 4-5 metristä sisään, mikä ei sitten ehkä ole se sopivin tekniikka/tapa putata tämän kisan ja kentän olosuhteissa.

    tepkal says:

    Ei noi statsit ainakaa oo puolella tält vkonlopult. Kauden tilastoissa putit 15sta…nyt 50nes…aikamoinen hyppy on…

    Oldman says:

    Tämä kisa pelattu.Jotain kokemuksia tuli varmasti tästäkin kisasta mukaan. Positiivinen analyysi ja kohti seuraavaa kovaa kisaa.

    Oliver on joutunut yksin kantamaan Suomen lippua ja meidän odotuksia, kun Sami ei ole ollut mukana. Toivon Samin paluuta ja hyviä pelejä Oliverille