Komulainen nousi Belgian turnauksessa seitsemännen sijan jakaneiden joukkoon.
Noora Komulainen (-2) pelasi nousujohteisen turnauksen Belgiassa viikonvaihteessa käydyssä Hulencourt Women’s Openissa. Hän löi 72 reiän kilpailussa sunnuntaina tuloksen 70 ja ylsi jaetulle seitsemännelle sijalle.
Päivästä toiseen sijoitustaan kohentanut Komulainen aloitti kierroksen tuplabogilla, mutta tämän jälkeen peli eteni virheettömästi. Viikko sitten Tshekissä debyyttivoiton Ladies European Tourilla ottanut suomalainen teki parien ohella neljä birdieä ja kiri toiseen peräkkäiseen top 10 -sijoitukseen.
”Oli aika erikoinen viikko. Viime viikon jälkeen pää kävi edelleen aikamoista rallia ja harkkapäivät menivätkin muita pelaajia halaillessa. En treenannut juurikaan muuta kuin harkkarundin.”
”Ekana päivänä olin aika hukassa keskittymisen kanssa, mutta onneksi sain kasattua itseni toisena päivänä”, Komulainen sanoi.
Hulencourtin kentällä ei tuloksilla hurjasteltu, sillä vain voiton vieneen Carolina Chacarran (-12) lopputulos alitti parin kaksinumeroisesti.
”Täällä on kasvatettu pitkää heinää ympäri kenttää, ja mikäli sinne joutuu, niin hyvä tuuri käy jos pallo löytyy.”
Hän aloitti finaalikierroksen lyömällä pitkään karheikkoon. Pallo oli pelaamattomassa paikassa ja tupla ilmestyi korttiin.
”Pelasin sitten stedisti (vakaasti) loppuun, mutta ei mitään parasta peliäni. Putti ei ollut niin hyvää kuin se on ollut tässä edellisinä viikkoina”, LET:n pistelistalla kuudenneksi pompannut pelaaja totesi.
Komulainen odotti jo pääsevänsä kotimaisemiin rentoutumaan ja lataamaan akkujaan. Alkavalla viikolla Ranskassa pelataan major-turnaus Evian Championship, johon hänellä ei ole paikkaa.
”En ole eläissäni ollut näin väsynyt henkisesti. Ihanaa päästä kotiin perheen luokse juhlistamaan viime viikkoa.”
Ursula Wikström (par) jakoi 18. sijan ja Sanna Nuutinen karsiutui.
Kilpailun voittaja Carolina Chacarra (-12) jätti toiseksi tulleen Australian Kelsey Bennettin kolmen lyönnin päähän.

