Englantilaispelaaja iski DPWT:llä sensaatiomaisesti kaksi hole in onea samalla kierroksella - Golfpiste.com

1.4.–8.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][7]
KilpailuaSuomalaista

1.4.–8.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][7]
KilpailuaSuomalaista
DP World Tour - Kilpagolf

Englantilaispelaaja iski DPWT:llä sensaatiomaisesti kaksi hole in onea samalla kierroksella

Dale Whitnell pelasi Durbanissa ikimuistoisen kierroksen. Kuva: Getty Images

Oliver Lindell luisui kesken jääneellä kierroksella karsintaviivan alapuolelle.

Dale Whitnell (-9) ylsi perjantaina poikkeukselliseen temppuun Etelä-Afrikan Durbanissa meneillään olevassa DP World Tourin kilpailussa. Hän teki 63 lyönnillä sujuneella kierroksellaan kaksi hole in onea, ensimmäisen Durban Country Clubin kentän toisella ja toisen 12. reiällä.

DP World Tourin historiassa on pystytty vastaavaan suoritukseen vain kerran aikaisemmin, kun Australian Andrew Dodt täräytti kaksi holaria vuoden 2013 Nordea Mastersissa.

”En ollut tehnyt aiemmin yhtään hole in onea turnauksessa, joten kaksi samalla kierroksella on hyvin erityistä. Oli omituinen tunne kentällä. Elimistö pumppasi adrenaliinia, mutta samalla piti keskittyä täysillä olennaiseen. Onnistuin siinä mielestäni hyvin”, jaetulle yhdeksännelle sijalle noussut Whitnell sanoi.

Ensimmäisessä ”ässässä” hän käytti mailanaan rautaseiskaa ja jälkimmäisessä 50-asteista wedgeä.

Whitnellin, 36, ainoa DPWT-voitto on peräisin vuoden 2023 Scandinavian Mixed -kilpailusta. Englantilainen on ollut maailmanlistalla parhaimmillaan sijalla 183, mutta hänen tuorein rankkauksensa on 545:s.

Kilpailun suomalaisedustaja Oliver Lindell (par) on tiukan paikan edessä, kun South African Open Championshipin toista kierrosta jatketaan lauantaiaamuna.

Hän pääsi kierrokselleen vasta kello 16.30, kun tiistaiyön rankkasateista johtuneet tulvat viivyttivät kilpailun läpiviemistä toista päivää. Lindell pelasi ennen hämärän laskeutumista seitsemän reikää kolme yli parin, ja on ajautunut jaetulle 95. sijalle. Eroa tällä hetkellä viimeisissä jatkopaikoissa kiinni oleviin pelaajiin on neljä lyöntiä.

Lindellin lyhyt piipahdus kentälle oli murheellinen. Hän aloitti perjantaina tuplabogilla ja bogilla ja sortui viidennellä (kentän 14.) reiällä toiseenkin tuplabogiin. Kaksi birdieä toivat pientä lohtua muuten vaisuun suoritukseen.

”Ekan väylän tuplabogey meni hieman pään sisään. Missasin sen jälkeen väyliä todella niukasti, minkä jälkeen pallot olivat todella mutaisia. Isoin virhe tänään yleisesti oli lyödä pallo väylälle alas niin, että se rullasi märkään raffiin”, Lindell sanoi.

Selvää on, että Lindell tarvitsee karsintarajan selvittääkseen isoa onnistumista, kun peli jatkuu kello 7.30 Durban Country Clubin kentällä.

”Ei ole ensimmäinen eikä viimeinen kerta, kun kierros alkaa putilla. Tuulta on luvattu huomisaamuksi, ja nyt opittiin, että väylällä on pysyttävä. Muutama huono päätös tänään, joita on turha enää selitellä. Ne nollataan nyt, ja ajatukset kohti huomista”, Lindell totesi.

Eteläafrikkalaisilla on kotimaan avoimessa mestaruuskilpailussa kaksoisjohto. Kärjessä keikkuu Shaun Norris (-14), jota Dylan Naidoo tähyilee lyönnin päässä. Molemmat ennättivät pelata kierroksensa loppuun. Norrisin saldo on komea: hän on pelannut 36 reikää bogeitta ja kirjannut 14 birdieä. Kilpailun toistaiseksi kovimmasta kierroksesta vastasi perjantaina Naidoo, jonka tulos oli 61 lyöntiä.

Italian Andrea Pavan ja Englannin Sam Bairstow (-11) jakavat parhaina eurooppalaisina kolmatta sijaa.

Lue seuraavaksi: Lindell löysi kadoksissa olleen puttinsa ja avasi ylemmässä keskikastissa South African Openin

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje