Etusivu›Foorumit›Yleistä›Toimivatko golfosakkeiden jälkimarkkinat?›Re: Toimivatko golfosakkeiden jälkimarkkinat?
Bulls Hit kirjoitti: (4.3.2009 15:57:13)
Mä ostin 11 vuotta sitten osakkeen, joka maksoi 50000mk, tänä päivänä osakkeen realistinen myyntihinta on 12000€, joka oli parhaimmillaan 23000€.
Olenko tehnyt tappiota?
Kentälläni vuokrahinta on n. 500€ vastiketta enemmän, joka kerrottuna 11 vuodella on n. 5500€ Näitä kun tässä yhteenlaskee, niin mun laskukone näyttää, että mulla on ilmainen osake ja vähän fyrkkaa vielä taskun pohjalla.
Menikö oikein? Hä?
Meni eikä ole kulunut yhtään ’veneilybensaa’ eikä laittomia myrkkymaaleja vaan on saanut pelata ja harrastaa lajia lähes säässä kuin säässä ja voi jäädä ansaitulle eläkkeelle vaikka vasta 80 vuotiaana kenenkään pakottamatta , jonka iän golfin pelaaminen mahdollistaa tilastojen mukaan positiivisten terveysvaikutusten ansiosta. Ja osake jää..no kyllä niistä perillisistä joku jo pelaa tai alkaa pelaamaan golfia..ainakin sitten kun jäävät 66 vuotiaina eläkkeelle -:)