Re: Peuramaan FT:llä gamebook käytössä - Golfpiste.com

24.–31.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[16][20]
KilpailuaSuomalaista

EtusivuFoorumitKilpagolf & harjoitteluPeuramaan FT:llä gamebook käytössäRe: Peuramaan FT:llä gamebook käytössä

#200528 Ilmoita asiaton viesti
KL

TeesHot kirjoitti: (15.6.2014 23:25:05)
KL: siellä kierroksella ei kai saa lukea nettiä? Netistä on saatavilla myös muuta tietoa, joka ei ole golfsäännöissä kai sallittua. Ennen kierrosta toki se tieto on ollut kaikkien saatavilla. Ei aamun lähtijät todellakaan voi saada sitä tietoa, jota ei ole olemassakaan, mutta iltapäivän pelaajille se tieto tarjotaan nyt reaaliajassa. Siihen kysyin mielipidettä ja mielestäni siinä on pieni etulyöntiasema, mutten pidä sitä vääränä. Jokainen siitä joskus hyötyy ja joillekin se voi olla jopa painolasti.

Luitko sen deccarin:

14-3/16
Use of Electronic Devices
As provided in the Etiquette Section, players should ensure that any
electronic device taken onto the course does not distract other players.
The use of an electronic device such as a mobile phone, hand-held
computer, calculator, television or radio is not of itself a breach of Rule 14-3.
For example, the following uses of an electronic device during a stipulated
round are not a breach of the Rules:
* Using the device for matters unrelated to golf (e.g. to call home);
* Using the device to access information on advice-related matters that
was produced prior to the start of the player’s round (e.g. an electronic
yardage book, swing tips);
* Using the device to access (but not interpret or process) playing
information from previous rounds (e.g. driving distances, individual club
yardages, etc); or
* Using the device to obtain information related to the competition being
played (e.g. the leader board or projected “cut”).

TeesHot kirjoitti: (15.6.2014 23:25:05)
Golfin säännöistä voidaan olla montaa mieltä. On ihan totta että niitä tulkitaan monin paikoin melko löyhästi, mutta ylimalkainen ja vähättelevä suhtautuminen ei ole terve piirre. Jos joitakin sääntökohtia ei siellä kilpailuissa noudateta, pitäisikö Hard Cardissa erikseen mainita kaikki ne säännöt, joita ei tarvitse noudattaa? Mikä on sitten se sääntö, jonka joku Urpo on kaikessa viisaudessaan keksinyt, mutta voimme jättää sen omaan arvoonsa?

Hyvin sanottu.