Lindellin huima kolmas kierros sai sunnuntaina tylyn jatkon.
Oliver Lindellin (-8) viikonlopun kierrokset British Mastersissa olivat kuin eri maailmoista. Sunnuntaina jatkunut kolmas kierros tuotti komean tuloksen 65, mutta viimeiseen kierrokseen hän käytti yhdeksän lyöntiä enemmän.
Tästä huolimatta Lindell ei kokenut pelaamisensa muuttuneen yhtä dramaattisesti. Kolmannella kierroksella rautapeli ja etenkin putteri paikkasivat epätarkkaa avaamista Belfryn Brabazon Coursella. Päätöskierroksella putit eivät enää uponneet samaan tahtiin, ja muutama huono avaus kävi kalliiksi.
”Kolmoskierros oli itseasiassa karmeaa etenkin tiiltä, mutta rautapeli oli kuumaa. Tulos tietenkin tuli sillä, että laitoin jokaisen putin sisään. Tänään jatkui siinä mielessä sama tarina, että löinköhän viisi väyläosumaa. Pahiten jouduin ongelmiin kuutosen avauksessa, joka pomppi kivien kautta veteen, ja löin vielä perään huonon lähestymisen kaukaa ja tuplaboget oli valmis” hän sanoi.
Lindell pelasi kilpailussa kaksi bogitonta kierrosta. Neljännellä kierroksella korttiin tuli tuplabogin lisäksi kaksi bogia, eikä hän saanut vastapainoksi riittävästi birdiejä. Hetkellisesti kärjessäkin käyneen Lindellin käteen jäi lopulta jaettu 15. sija.
Takaysillä Lindell sai lyömistään parempaan kuosiin ja oli useaan otteeseen lähellä birdieä.
”Puttasin edelleen hyvin, mutta enää eivät uponneet hyvätkään putit. Lopussa sain aikaan hyviä lyöntejä ja todella lähellä olivat birdiet 15. ja 16. reiällä. Vielä 18. reiällä tuli lip-out (pallo kieröhti reiällä). Viimeisestä putista jäi kyllä paska maku, jos sen olisi edes saanut sisään, olisi voinut olla tyytyväinen viikonloppuun”, Lindell sanoi.
Viimeisen reiän birdiellä hän olisi kiilannut top 10:een.
Lindell oli noussut sunnuntaiaamuna viimeistellyllä 65 lyönnin kierroksellaan mukaan voittotaisteluun. Päätöskierroksesta teki vaikeamman myös tuuli, joka korosti ongelmia avauspelissä.
Kaiken lisäksi suomalaisen mailavalikoima oli viikon mittaan harventunut erikoisella tavalla.
”Tuuli oli tänään raju ja se näkyi kahta kauheammin, kun löi tiiltä huonosti. Tilannetta vaikeutti se, kun joudin pelaamaan ilman minidraiveria takaysillä, sillä siinäkin taitaa olla lapa rikki. Jouduin myös pelaamaan ilman rautakasiani, jonka iskin eilen puunjuureen nelosväylällä, ja maila vääntyi iskusta. Siinä pelattiin sitten ilman kasia päälle 30 väylää. Koitin vältellä rautakasin mittoja loppukisan, mutta kyllä sitä olisi toistakymmentä kertaa tarvinnut. Löin toki hyvin seiskalla himmaillen, tai ysillä runtaten.”
British Masters oli Lindellille muutenkin raskas rupeama. Birminghamin seutua kiusannut ukkonen, rankkasateet ja keskeytykset sotkivat aikataulua, ja suomalainen kuului siihen pelaajajoukkoon, joka joutui olosuhteiden vuoksi erityisen koville.
”Tässä alkaa olemaan melko loppu, kun joka aamu on herätty viimeistään viideltä ja kentällä ollaan oltu iltaan saakka. Voisin sanoa, että kuitenkin tasapainoinen ja hyvä viikko, ja väliviikko otetaan kyllä vastaan mielellään.”
Lindell kuittasi Belfryn turnauksesta vajaat 40 000 euroa palkintorahaa. Hän säilytti kiertueen Race to Dubai -rankingissa yhdeksännen sijansa.
Sir Nick Faldon isännöimän kilpailun voitti Englannin Joe Dean (-14).


Eipä taida Oliverille enää tulla tilannetta, että lähtee finaalikierrokselle ja pelaa 7 lyöntiä huonommin kuin pelikaveri päätyen kuitenkin samaan sijoitukseen !