Oskari Nikku ja Tyko Tuohimaa pelaavat toisen kierroksensa illan mittaan.
Lauri Ruuska käytti myös toiseen kierrokseensa HotelPlanner Tourin Challenge de España -kilpailussa 68 (-3) lyöntiä. Yhteistulos -6 oikeuttaa jaettuun kahdeksanteen sijaan kisassa, jota johtaa Yhdysvaltojen Dan Erickson tuloksella -10.
Kisa on Ruuskalle kauden neljäs haastajakiertueella. Parasta virettään Ruuska ei ole vielä löytänyt, mutta nyt alku on vähintäänkin lupaava. Kahden kierroksen aikana Ruuska on tehnyt 10 birdieä ja neljä bogia.
Etenkin par-viitosilla Ruuska on ollut kiven kova. Isla Canela Linksin kentällä on kolme par-viitosta. Ne suomalainen on selvittänyt viisi alle, eli vain kertaalleen Ruuska on pelannut par-viitosen tekemättä birdieä. Tulos on paljon keskimääräistä parempi, sillä par-viitosten tuloskeskiarvot ovat olleet 5,03; 4,57 ja 5,00.
Oskari Nikku pelasi ensimmäisen kierroksensa 70 (-1) lyönnillä, joten jatkopaikka roikkuu näppien ulottuvilla. Cut-raja on ensimmäisen kierroksen jälkeen samaisessa tuloksessa, joten toinenkin kierros on vielä painettava miinukselle. Nikun toinen kierros käynnistyy 15.55 Suomen aikaa.
Kisan kolmannen suomalaisen, Tyko Tuohimaan (+4) tilanne näyttää tukalalta. Tuohimaa käynnistää jatkopaikan metsästämisen kello 16.05 Suomen aikaa perjantaina. Matias Honkalan ensimmäinen kierros vaati 77 lyöntiä, joten tilanne on hänen osaltaan vieläkin hankalampi.
Artikkeliin päivitetty Matias Honkalan tilanne klo 20.04.


Minne unohtui Matias Honkala?