Sami Välimäki kuumassa paikassa: playoff-raja häämöttää, pisteitä pitää tulla - Golfpiste.com

3.2.–10.2. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][3]
KilpailuaSuomalaista

3.2.–10.2. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][3]
KilpailuaSuomalaista
Kilpagolf - PGA Tour

Sami Välimäki kuumassa paikassa: playoff-raja häämöttää, pisteitä pitää tulla

Sami Välimäki tarvitsee isoja onnistumisia, jotta hänet nähtäisiin elokuun alussa pelattavassa Memphisin turnauksessa. Kuva: Getty Images

Suomen suvi vaihtui kuumankosteaan sääennusteeseen ja ukkospilviin, kun Sami Välimäki saapui Blainessa pelattavaan 3M Openiin – tähtäimessä ovat PGA Tourin pudotuspelikilpailut.

Sami Välimäki pelaa tällä viikolla PGA Tourin runkosarjan toiseksi viimeisen kilpailun, 3M Openin, Minnesotan Blainessa. FedEx Cupin pisteissä 83:ntena oleva suomalainen tarvitsee vahvaa virettä kahdessa viimeisessä kisassa, jos mielii mukaan kauden finaaliturnauksiin.

”En ole laskenut tarkkoja piste-eroja. Kisan jälkeen sen kyllä yleensä tietää, ollaanko mukana taistelussa vai ei”, Välimäki kertoi keskiviikkona TPC Twin Cities -kentällä.

Kauden ensimmäiseen playoff-turnaukseen pääsee pistelistan 70 parasta. Välimäki on viimeisessä pudotuspelipaikassa kiinni olevaa Keith Mitchelliä 147 FedEx Cupin pistettä perässä. Tuollaisen pistemäärän kokoaminen vaatisi Välimäeltä top 4 -sijoitusta 3M Openissa. Varsinaisen kauden viimeinen koitos käydään seuraavalla viikolla Pohjois-Carolinassa.

Viime viikolla Välimäki vietti syntymäpäiviään Suomessa ja nautti kesästä muun muassa mökillä kantahämäläisessä maisemassa. Toive oli saada paikka Scottish Openista The Openiin, mutta haave jäi lopulta kaukaiseksi, ja vaihtui viikon lomaan.

Välimäki oli hieman harmissaan, ettei saanut paikkaa kauden viimeiseen major-turnaukseen, The Openiin.

”Olisin mielelläni pelannut Openissa. Se on aina hieno viikko. Oliver Lindellin suoritus oli ehdottomasti positiivinen.”

Nyt hänen katseensa on tiukasti tärkeässä kisaviikossa.

”Täällä on kuumankostea keli ja ukkosta. Kenttä oli tänään 1,5 tuntia suljettuna, mutta nyt pääsee taas pelaamaan. Voi olla, että kilpailussa tulee sääkeskeytyksiä, mutta sehän on täällä normaalia”, Välimäki sanoi.

Keskiviikon ohjelmassa oli pro am -kilpailu, mutta aikataulut saivat Välimäeltä suoraa palautetta.

”Lähtö on taas iltapäivällä. Tällä kertaa ukkosen takia klo 16.30. Vähän perseestä ovat nämä iltapäivän startit, kun koko päivän joutuu odottamaan. Olisi joskus kiva päästä aikaisemmin pelaamaan pro amissa, niin päivä etenisi jouheammin.”

Lähipeliin ja avauksiin on satsattu viime aikoina.

Välimäen vakituinen caddie Dominic Bott ei päässyt Minnesotaan hyväntekeväisyystapahtuman vuoksi. Tällä viikolla hänen bägiään kantaa australialainen tuuraaja.

”Kenttä on hienon näköinen ja vaatii onnistumista tiiltä ja hyvää puttaamista. Sitä yritetään. Mutta ei tässä ole enää vaihtoehtoja, pisteitä on tultava reilusti, joten täysillä pitää painaa.”

Putti rullaa, mutta tiiltä kaivataan tarkkuutta

Strokes gained -tilastot kertovat, mitkä ovat PGA Tourin parhaimpiin puttaajiin kuuluvan suomalaisen suurimmat kehityskohteet: hän on avauksissa 150:s ja lähipelissä sijalla 140.

”Lähipeliin ja avauksiin on satsattu viime aikoina”, Välimäki kertoi.

Välimäen on pelattava kauden edetessä vielä kaksi DP World Tourin kilpailua säilyttääkseen jäsenyytensä kiertueella. Hän mahdollisesti osallistuu Sveitsin ja Wentworthin turnauksiin, mutta loppukauden ohjelma tarkentuu myöhemmin.

”Pelataan nämä finaalit ja katsotaan sitten. Varasuunnitelmia ei tällä hetkellä ole”, hän sanoi luottavaisena.

Lue seuraavaksi: PGA Tour räjäytti pankin! Kiertueen shokkiuudistus mullistaa miljoonajaon

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (4 kpl)