Kolmeen birdieen kierroksensa päättänyt Oliver Lindell on kahden lyönnin päässä kärjestä.
Oliver Lindell (-8) yltyi haastavissa olosuhteissa mainioon loppukiriin The International -kentällä Amsterdamissa meneillään olevassa DP World Tourin kilpailussa. Hän pelasi KLM Openin kolmannella kierroksella kolmannen peräkkäisen kuutosella alkavan tuloksen, 69, ja nousi jaetulle neljännelle sijalle.
Lindell oli sisääntulon puolivälissä top 10:n tuntumassa, mutta löysi vielä loppusuoralla uuden vaihteen. Hän teki kierroksen päätteeksi kolme peräkkäistä birdieä, ja nousi akuuttiin voittotaisteluun. Eroa kärkipaikkaa jakaviin pelaajiin on kaksi lyöntiä.
”Koko päivä oli isoa ’grindausta’ – sain tehtyä paljon up & downeja ja putti oli jälleen iskussa. Paljon jäi toki kosteassa kelissä putteja linjassa lyhyeksi. Missasin tänään griinit hyviin paikkoihin, ja oli helppoja suuntia tulla lähilyönneillä griineille ja tehdä tärkeitä up & downeja.”
”Olin takaysillä hieman väylältä ulkona avauksien kanssa, ja sieltä lähti välillä lipusta pitkäksi ja välillä taas jäätiin lyhyeksi. Päivän viimeiset viisi väylää löin sitten todella hyvin. 17. väylän putissa kävi hyvä tuuri, kun pallo oli menossa reiän vasenta reunaa ohi, tai korkeintaan reunan kautta sisään. Pallo kuitenkin pomppasi (pelikaveri Jordan) Gumbergin merkistä oikealle ja meni keskeltä reikää sisään”, Lindell sanoi.
Porvoolainen on samassa tuloksessa Japanin Yuto Katsuragawan ja Itävallan Maximilian Steinlechnerin kanssa. Kolmikko muodostaa sunnuntain toiseksi viimeisen peliryhmän. Heidän lähtöaikansa on kello 13.18 Suomen aikaa.
Got a little help from the ball marker… 👀
Lindell’s 30-foot birdie putt finds its way home.#KLMOpenpic.twitter.com/RtKOvzixPQ
— DP World Tour (@DPWorldTour) June 6, 2026
KLM Openia johtopaikkaa jakavat Ruotsin Sebastian Söderberg sekä päivän kovimman tuloksen, 65, pelannut Espanjan Eugenio Chacarra (-10). Heidän seurakseen kolmantena pyöränä kärkiryhmään liittyy kolmantena oleva Englannin Marcus Armitage.
Kilpailun toinen suomalainen Sami Välimäki (-3) ei ollut lauantaina parhaimmillaan. Tulokseksi kirjattiin 72. Hän harmitteli edellispäivän tapaan alavireistä lähipeliä.
”Kehnoa lähipeliä jälleen ja tänään en saanut putteja sisään. Muuten ihan ok lyömistä. Huomenna jos saisi sellaisen napakan rundin, niin voisi muutaman sijan nousta”, jaetulle 24. sijalle pudonnut Välimäki kertoi.
Välimäki, Australian Jason Scrivener sekä Japanin Rikuya Hoshino aloittavat finaalikierroksen kello 11.37 Suomen aikaa.
Lue seuraavaksi: Sami Välimäki pinkoi maaliin ja palkittiin hienolla lopetuksella


Kaksi lyöntiä johtajista ennen viimeistä kierrosta, nyt on Oliverilla iskun paikka. Ja koska seuraavan vuoden pelioikeus on varmistettu jo muutenkin, niin toivottavasti uskaltaa pelata vähän rohkeammin kuin mitä on normaalisti tehnyt viikonloppuisin. Ja toki myös toivotaan Samille vahvaa loppurutistusta, hän tarvitsee nyt niitä maailmanranking pisteitä päästäkseen US Openiin parin viikon päästä.
Sami pelailee seuraavan kerran heinäkuussa? ei viitsinyt Kanadaan lähteä joten US Open jää varmasti väliin.
Oliverilla loistava kisa. Rohkeaa ja samalla järkevää peliä. Mielenosoittajat eivät saaneet Oliverin peliä sekaisin.
Taisi olla kisan ainoa pelaaja jolla oli kaikki kierrokset alle 70:en. Häkellyttävää tasaisuutta. Ja nousenee sillä rankingissä nyt sijalle 15. Pääseekö sillä jo Openiin?