Tuulinen Hill Side Golf hakee vakautta – Hanna Teerijoki tarttuu ruoriin - Golfpiste.com

6.1.–13.1. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[4][2]
KilpailuaSuomalaista
Golfkentät

Tuulinen Hill Side Golf hakee vakautta – Hanna Teerijoki tarttuu ruoriin

Kuva: Lassi Pekka Tilander.

Teerijoki kertoo lähitulevaisuudessa lisää Hill Siden tulevaisuuden suunnitelmista.

Vihdin Jokikunnassa sijaitseva Hill Side Golf on saanut uuden veturin. Toimeen tarttuu Paloheinä Golfissa pitkään toiminut Hanna Teerijoki, joka alkaa pyörittää Hill Side Golfin golf- ja liiketoimintaa.

Teerijoki kertoi Golfpisteelle tehneensä vuokrasopimuksen Hill Side Golfin kentästä. Yrityksen kautta hän vastaa Hill Siden operoinnista.

Hill Side on ollut viime vuosina tuulinen paikka ja toiminta kaipaa ennen kaikkea pysyvyyttä ja pitkäjänteisyyttä. Kentän vetovastuu on vaihtunut viime vuosina tiuhaan. Viimeisimpänä toimintaa veti Markku Ignatius, joka toimi toimitusjohtajana ja operaattoriyhtiö Hill Side Golf Oy:n hallituksen puheenjohtajana syksystä 2024 kuluvan vuoden alkusyksyyn.

Hill Side aloitti toimintansa vuonna 2005. Yhtiö meni konkurssiin 2019. HillyBilly Golf Oy pyöritti kenttää konkurssipesän toimeksiannosta 2019–2020, jonka jälkeen Kuusamon Rukatunturilla toimiva Minore Yhtiöt Oy hankki kentät omistukseensa konkurssipesältä vuonna 2020,  jonka jälkeen toimintaa pyöritti GoGolf. Se päätyi konkurssiin syksyllä 2023.

Teerijoki sanoo, että tarkoitus ei ole hakea pikavoittoja, vaan kehittää toimintaa pitkällä aikajänteellä.

”Lähdemme toimintaan toistaiseksi voimassa olevalla sopparilla. Meillä on pitkän ajan suunnitelma, ja toiminta halutaan tehdä kestäväksi ja kantavaksi, hän kertoo.

Hanna Teerijoki on toiminut pitkään golfopettajana. Kuva: Robert Lindström

Suunnitelmat ja tuotteistus ovat jo pitkällä, mutta Teerijoki lupaa valaista niitä tarkemmin seuraavalla viikolla. Teerijoki on pyörittänyt Paloheinä Golf Oy:tä Helsingissä yli kaksi vuosikymmentä ja on myös Kullo Golf Oy:n suuromistaja. Kentille on saatavissa Stadi & Lande -pelioikeus, jolla saa pelata molemmilla kentillä. Samankaltaisia tuotteita on luvassa myös. Hill Sideen.

Kentän omistava Hill Side & Valley Oy on viimeisen kolmen vuoden aikana investoinut Hill Siden kehitykseen lähes miljoona euroa. Sen liikevaihto vuonna 2024 oli 173 000 euroa.

”Tulokset näkyivät selvästi jo tänä vuonna, kun kentät olivat huippukunnossa ja pelikierrosten määrä kasvoi yli 20%. Hannan osaaminen ja verkostot avaavat uskomattoman hienoja uusia polkuja alueen ja golfin edelleen kehittymiseen”, Hill Side & Valley Oy:n hallituksen puheenjohtaja Ari Isokääntä sanoo kentän kotisivuilla julkaistussa tiedotteessa.

Alun perin Hill Sidessa oli käytössä 36 reikää, mutta nykyisin enää 27, kun entisen Valley-kentän toinen yhdeksikkö muutettiin frisbeegolfkentäksi.

Artikkelia päivitetty: HillyBilly Golf Oy pyöritti kenttää konkurssipesän toimeksiannosta 2019–2020. Liikevaihto on kentän omistavan Hill Side & Valley Oy:n liikevaihto.

Lue seuraavaksi: Markku Ignatius siirtyy Hill Side Golfin vetäjäksi

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje

Artikkelin kommentit (9 kpl)