Re: Vaaka harjoittelussa - Golfpiste.com

13.10.–20.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[6][6]
KilpailuaSuomalaista
#234174 Ilmoita asiaton viesti

Minä olen kova poika lukemaan ja minulla on mukava golfaiheinen kirjasto jota kartutan aina kun tilaisuuden tullen. Golfkirjoja on kovin eri tasoisia. Ja sanoma on periaatteessa sama: jollain sivulla ennemmin tai myöhemmin näytetään mihin sen Vardon-Veen tulee osoittaa ja kuinka pallon takana seistään ja missä se pallo kulloinkin on. Villapaidan väri tietysti aikojen saatossa vaihtelee mutta argyle – kuvio pitää vaan pintansa.

Teemu kirjoitti pitkän haastattelun Kainulaisesta Gp:n sivuille aikoinaan. Kainulainen sanoi Teemulle pyytäneensä arviota teoksestaan Teknillisen korkeakoulun teknillisen fysiikan professorilta ja Euroopan komission entiseltä tutkimusjohtaja Jorma Routilta joka kuulemma myös on golfari. : ”Näkemistäni golfoppaista ensimmäinen, jossa ihan oikeasti on ymmärretty, mistä swingissä fysiikan kannalta on kysymys”.

Nyt tässä on golfin amatööri kehumassa golfin amatöörin laatimaa teosta. Saattaako tämä nyt koko vaivalla keräämäni kirjaston häpeään? No eipä tietenkään.

Kysymyksessä oli markkinoinnissakin amatöörin suorittama yritys saada kirjalleen uskottavuutta. Markkinoinnissa tuollaista sanotaan testimonialiksi ja taiten tehtynä se lisääkin kirjan arvovaltaa. Mutta silloin siinä pitää olla ammattilainen kehumassa eikä mikään tuuppari.

Minun kirjastooni ei tätä teosta hankita. Eikä sen puoleen hankita tasapitkiä mailoja bägiin. Tässä asiassa viittaan kintaalla Virpiniemessä kesän riehuneeseen kusipäähän ja hänen sekoiluistaan saman ajatuksen tiimoilla.