Aihe: Viasat nyt myös kaapeliverkossa, mutta ei golfia?!? - Golfpiste.com

28.4.–5.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[8][5]
KilpailuaSuomalaista

Viasat nyt myös kaapeliverkossa, mutta ei golfia?!?

Etusivu Foorumit Yleistä Viasat nyt myös kaapeliverkossa, mutta ei golfia?!?

Esillä 8 viestiä, 1 - 8 (kaikkiaan 8)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • En tiedä, onko ihan uusi juttu, mutta innostuin, että Viasat on nyt saatavissa myös kaapeliverkkoon (ainakin Welho). Aikaisemmin taisi olla tarjolla vain TV1000 leffoineen. Viasat Tämänhän piti olla se golfarin unelmakanava, mutta saatavilla on vain Sportit 2 ja 3. Ykköstä ei ole, ja kaikki golf vaikuttaa tulevan juuri sieltä?!? Se siitä sitten. Ja viasatsport.se sivulta: Sommaren är en enda lång golffest för Viasat Sport 1-tittarna. Inte mindre än tre majors finns på menyn och det är golfsändningar precis varenda veckoslut.

    On jopa niin tuttu juttu, että innostuin hankkimaan kyseisen kanavapaketin Welhon kautta asiaan enempää tutustumatta, ja olet oikeassa KAIKKI golf tulee juuri tältä 1 kanavalta, jota ei paketissa sitten ollutkaan:). Kyselin asiasta Welholta ja kertoivat, että syksyllä saattaa se golffarin kanavakin tulla pakettiin mukaan…

    Wesley kirjoitti: (31.7.2006 20:21:51)
    Kyselin asiasta Welholta ja kertoivat, että syksyllä saattaa se golffarin kanavakin tulla pakettiin mukaan…

    Taitaa kanavalta tulla jotain sellaista, mihin Suomessa on jollakin kanavalla yksinoikeudet, F1?

    Esimerkiksi Welholtahan ei näe kaikkia RTL:n lähetyksiä juuri oikeuksien takia. Kyse taitaa olla tässä RTL tapauksessa juuri formuloista.

    Hommasin nyt talon telkkareihin digiboksit ja samalla TTV:n (Tampereen Tietoverkko) kautta pitäisi tulla maksulliset kortit, joilla näkyy Canal+ ja Viasat Sport 1.
    Tai näin luvattiin (on kaapelitalous). Hieman hämmentää tuo, että Canal plussia on ainakin neljä erilaista eikä minua kiinnosta muu kuin se, joka on ostanut ensi vuodeksi ET:n lähetysoikeudet.
    Pitääkö se olla esim. Canal+ Sport? Kertokaa te, joilla kanava jo näkyy tai muuten tiedätte jo ensi vuoden tulanteen.

    Tuo Canal+ Sporthan se luultavasti on… Osa golfista saattaa tulla myös itse Canal+ pääkanavaltakin, mutta luultavasti Canal+ Sport on se kanava. Tuo mahdollinen Canal+ pääkanavan osuus selittyy sillä, että ainakin valioliigaa tulee myös ko. kanavalta Canal+ Sportin lisäksi.

    EFC

    Itselläni on ollut vuoden verran Canalin paketti (kaapelitalous). Canal+ Sport lähettää vain urheilua (tai sinnepäin) ja muut kanavat sitten leffoja, poikkeuksena jo mainittu Canal+, josta on tullut lauantaisin valioliigaa alkuperäis selostuksella, kun taas samaan aikaan Canal+ Sport on lähettänyt valioliigaa suomenkielisellä selostuksella (eri matsit). Veikkaan että golf näkyy vain ja ainoastaan Canal+ Sportilla. Ajatus perustuu siihen että pitkät golflähetykset ei sovi niin hyvin leffapuolen aikatauluun, toinen veikkaus on että talvella esim. englannin liiga syrjäyttää lauantaisin (sunnuntaisin) mahdolliset golfin suorat lähetykset. Tietty on mahdollista heittää golf jollekin leffakanavista, mutta tuskin !

    Anoppilassa on ollut jo pitkään (3-4 vuotta) Canal Digital näkyvillä laajimmalla paketilla. Aina kyläillessä on sitä tullut sattuneesta syystä seuranneeksi… juunoutöriison=)

    Aluksi paketti vaikutti mielenkiintoiselle – todella hyviä ja kohtuu uusia leffoja kahdelta kanavalta kerta toisensa perään. Sitten rupesivat kanavat lisääntymään ja nyt niitä taitaa olla puolen tusinaa ’canal’-kanavaa. Laatu on pudonnut määrän lisääntyessä – nyt ei enää ainakaan kesäaikaan tullut kuin pelkkää tusinatavaraa. Mieleen tuli väistämättä, että Canalin satsatessa urheiluun (DTM, SM-liiga, Valioliiga ja kohta golf), niin leffa puoli on mennyt pahasti alamäkeen.

    Noh markkinamies on ihmeellinen koukuttaja eli ilmeisesti sisääntulo on suurempaa kuin ulosvuoto. Ilmeisesti liika leffojen tuijottaminen on pehmentänyt anopin pään, että vieläkin viitsii maksaa, vaikka laatu on pahasti heikentenyt. Golflähetykset Canal-todennäköisesti paketoi tiettyyn katseluaikaan ja kun tunnetusti sää ja aikavyöhykkeet vaikuttavat, niin unelmat suorista lähetyksistä lienee utopistisia.

    ts

    Viasatin katsojille vinkiksi (aikanaan täältä saatu irtotipsi) Viasat Sport DK näkyy myös noiden muiden lisäksi, ja Golftarjonta on ollut ajantasaisempaa ja runsaampaa.

Esillä 8 viestiä, 1 - 8 (kaikkiaan 8)
Vastaa aiheeseen: Viasat nyt myös kaapeliverkossa, mutta ei golfia?!?

Etusivu Foorumit Yleistä Viasat nyt myös kaapeliverkossa, mutta ei golfia?!?