Aihe: varren vaihto kierroksella - Golfpiste.com

4.–11.10. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][15]
KilpailuaSuomalaista

varren vaihto kierroksella

Etusivu Foorumit Säännöt varren vaihto kierroksella

Esillä 9 viestiä, 1 - 9 (kaikkiaan 9)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • #179179 Ilmoita asiaton viesti

    Saako katkenneen varren vaihtaa toiseen pelikierroksella (adapterimalli)? Oletus, että on 14 mailaa alunperin bägissä. Muuttuuko tilanne jos mailoja on alunperin vain 13 tai vähemmän? Saako mahdollinen varamaila olla osina mukana ja kasata kierroksen aikana, jos mailamäärä ei rajoita? Vielä….lasketaanko mailaksi (ylimääräinen) jos osina mukana? Tulipa sekava kysymys. ..hmm

    #270865 Ilmoita asiaton viesti

    Miten varsi katkesi, jatketaan sitten lisää?

    #270866 Ilmoita asiaton viesti

    Ihan normaalisti lyödessä

    #270867 Ilmoita asiaton viesti

    Siis palloa lyödessä 😉

    Saa vaihtaa, mutta pitää olla samat asetukset kun ennen vauriota. (4-3 a, 4-2 a)

    Se onkin mielenkiintoisempi kysymys, jos lähdettäessä on 13 ja rikkoo mailansa suutuksissaan Tasamaan Tuupparin kaularangan ympärille.

    Periaatteessa 4-4 antaa luvan täydentää 14:ään asti, mutta 4-3 b kieltää korvaamisen. Eli laskettaisiinko uusi draiveri 13+1 mailaksi vai rikotun korvaajaksi?

    #270868 Ilmoita asiaton viesti

    Tasamaan tuuppari kirjoitti: (25.7.2014 7:09:28)
    Se onkin mielenkiintoisempi kysymys, jos lähdettäessä on 13 ja rikkoo mailansa suutuksissaan Tasamaan Tuupparin kaularangan ympärille.

    Mä niin tykkäisin tosta editistä…

    Dec 4-3/8 antaa luvan tälläseen tapaukseen. Eli jos pelaa vaan 13:lla mailalla, niin on varaa paiskoa yks pas… rikkk ja hakea korvaava pro shopista.

    Tosin jos se maila olis ollut tuomarin kaulan ympärillä, niin voi olla että ei ois deccarit löytyneet.

    #270869 Ilmoita asiaton viesti
    ts

    Tasamaan tuuppari kirjoitti: (25.7.2014 7:09:28)

    Siis palloa lyödessä 😉

    Saa vaihtaa, mutta pitää olla samat asetukset kun ennen vauriota. (4-3 a, 4-2 a)

    i?

    Eikä tarvitse edes hajota palloa lyötäessä, kunhan hajoaa normaalissa pelitilanteessa, johon kuuluu esim harkkaswingi.

    Jos varsi on katkennut, saa sen vaihtaa myös toiseen ja toisenlaiseen, koska myös koko mailan saa vaihtaa vallan toiseksi. TT:n lukema rajaus koskee vain pienempien vaurioiden korjaamista sellaisissa tilanteisssa jossa maila on vielä pelikelpoinen

    Ja säännön loppuosa antaa vastauksen loppuunkin alkuperäisestä kysymyksestä:
    as an additional option available only if the club is unfit for play, replace the damaged club with any club. The replacement of a club must not unduly delay play ( Rule 6-7 ) and must not be made by borrowing any club selected for play by any other person playing on the course or by assembling components carried by or for the player during the stipulated round.

    #270870 Ilmoita asiaton viesti

    Ok. Tuli vaan tilanne, jossa kaveri käyttää vaihtovarsia suuntatikkuina rangella ja ne kulkee kierroksella mukana bägissä. Vaihtolapakin voi olla jossain bägin sivutaskussa. Pelkäsi, että lasketaan ylimääräiseksi mailaksi

    #270871 Ilmoita asiaton viesti
    ts

    Musti67 kirjoitti: (25.7.2014 7:59:10)
    Ok. Tuli vaan tilanne, jossa kaveri käyttää vaihtovarsia suuntatikkuina rangella ja ne kulkee kierroksella mukana bägissä. Vaihtolapakin voi olla jossain bägin sivutaskussa. Pelkäsi, että lasketaan ylimääräiseksi mailaksi

    Ok, tuota et vaan kysynyt aluksi, mutta ei lasketa mailaksi noita komponentteja.

    Nyt on kaksi kysymystä siis joihin pitää antaa vastaukset erikseen: Mitä saa kantaa mukana ja toisaalta miten ja mistä aineksista saa korvata/korjata mailan kierroksella.

    Komponentteja saa kuskata mukana, niitä ei lueta mailaksi ennen kuin ne on liitetty yhteen. Jos alkujaan mukana 13 mailaa ja komponentteja, ei lisämailaa saa rakentaa mukana kuljetetuista komponenteista, mutta sen saa tehdä mistä vaan kentälle toimitetuista osista.

    Tuossa vielä ihan perussäännön teksti joka kertoo perustan

    a. Selection and Addition of Clubs
    The player must not start a stipulated round with more than fourteen clubs. He is limited to the clubs thus selected for that round, except that if he started with fewer than fourteen clubs, he may add any number, provided his total number does not exceed fourteen.
    The addition of a club or clubs must not unduly delay play (Rule 6-7) and the player must not add or borrow any club selected for play by any other person playing on the course or by assembling components carried by or for the player during the stipulated round.

    #270872 Ilmoita asiaton viesti

    Kiitos Tapsa. Oli se osakysymys tossa ekassa helv….epäselvässä tarinassa…….

Esillä 9 viestiä, 1 - 9 (kaikkiaan 9)
  • Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.

Etusivu Foorumit Säännöt varren vaihto kierroksella