Aihe: Tauti nimeltä hukki iski! - Golfpiste.com

21.4.–28.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][4]
KilpailuaSuomalaista

Tauti nimeltä hukki iski!

Etusivu Foorumit Yleistä Tauti nimeltä hukki iski!

Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Auttakaa viisaat! Muutama kierros hukkiongelman kanssa käy hermoille. Kauden alussa vahvistin hieman vasemman käden grippiä ja tulosta syntyi. Nyt pallot ovat alkaneet lentää pahasti vasuriin. Paikallistin ongelman, ja se on tuo vasen ranne. Se kääntää lapaa ennen osumaa todella kiinni. Ajattelin, että siitä pääsee heikentämällä vasemman käden grippiä, mutta p¤%#n marjat. Ei auta. Oma pro tulee lomilta vasta elokuun alussa, joten nyt olisi hyvät neuvot tarpeen. Jos löytyy neuvoja, poppakonsteja, manauksia tai muuta asiaa helpottavaa, niin otan vastaan hyvin mielelläni.

    Jospa oikean käden grippisi on liian vahva tai oikea käsi crossaa liikaa/liian aikaisin? Lyötkö liikaa oikealla kädellä? Tuleeko release liian aikaisin?

    Tuossa pari tarkastettavaa juttua…

    Minulla nimenomaan oikean käden ongelmat aiheuttavat usein hukin, vaikka pelaan vahvalla vasemman käden gripillä.

    tmv

    Mua vaivasi sama ongelma viime syksyllä ja vielä nyt aikaisin keväällä. Vasurin ote oli aivan liian vahva ja käänsi lavan pahasti sulkeutuneeksi.

    Samalla kun heikensit otetta, niin tarkistitko myös sen että vasen kämmen ei ole kääntynyt liiaksi mailan päälle? Samoin tarkista että alkuasennossa maila ei ole pahasti ’blokissa’, eli kämmenet liian voimakkaasti lavan edellä. Lisäksi pallon paikka stanssissa on tarkistamisen arvoinen.

    Pitkään vahvana ja liiaksi päällä ollut vasemman käden grippi oli melkoisen tuskainen poistettava itselleni, sillä tuntumaa mailanpäähän sai hakea uudelleen ja huolella.

    Tarkoitiko että pitäisi laittaa oikeaa kättä enemmän vasemman ’päälle’.

    Hih. Sama vaiva takana. Syyllinen oli liiaksi päälle siirtynyt vasen käsi, joka vahvaan vasuriin yhdistettynä sai aikaan megalomaanisen huukin. Tuon korjaus oli loppuviimeksi ainakin minulle yllättävän helppoa. Ryhdyin vain kiinnittämään enemmän huomiota grippiin ja ’rakensin’ sen kunnolla ennen jokaista lyöntiä. Eli otteen täysi nollaus jokaisen lyödyn pallon jälkeen. Jos muu ei auta, niin vaihda vaikka mailaa jokaisen lyödyn pallon jälkeen.

    Itselleni kävi ainakin niin että hookin korjausurakan kautta päädyin lyömään golfurani ensimmäiset slicet. Niitä oiotessa onkin ollut paljon enemmän työtä kuin tuon hookin kanssa. Pelaaja joka ei koskaan ei ole hookista kärsinyt, ei voi tajuta miten hyvältä korjauksen alkuvaiheessa tuntuu kun lyönnistä tulee samanlainen slice kuin muillakin tuuppareilla. 🙂

    Myös minulle iski vajaa kolme viikkoa sitten aivan kamala hukki kesken kierroksen. Kierros alkoi ensin hyvin draivien osalta, mutta etuysin puolivälissä aloin lyödä aivan käsittämätöntä hukkia ainoastaan draiverilla. Yritin vielä muutaman draivin, mutta matalaa sikahukkia puski. Takaysin availinkin pitkät väylät pelkästään spoonilla tai puu-5:lla, jotka toimivat moitteettomasti.

    Vajaan viikon kuluttua hukkia tulikin jo kaikilla rauta-6:sta pidemmillä mailoilla. Tästä johtuen aloin treenata rangella heikommalla gripillä ja avasin lapaa. Lyönnit alkoivat mennä suoraan tai kaartaa nätillä draw’lla, mutta kierroksella sattui edelleen muutama paha hukkiavauskin. Varasin prolta ajan selitin ongelmani ja aloin näyttää hukkejani ja ne olivatkin kadonneet. En saanut lyötyä prolle malliksi yhtään hukkia ja nyt pukkaa koko ajan pientä fadea. On tää niin ihmeellistä.

    Oon kokeillut tota lavan avaamista, mutta silti osumahetkellä se on kiinni ja reilusti deloftissa.(en tiedä onko tuo termi oikea). Aikaisemmin mulla on ollut Taas probleemaa slaissin kanssa, mutta se olen saanut kuntoon tuolla gripin vahvistamisella.

    Juu tuttua huttua..Huukkia alko pukkaan 2kk siitä kun slaisseista pääsi eroon. Itselläni huukit esiinty useimmiten draiveissa sekä silloin tällöin pidemmillä raudoilla lyötäessä.

    Kaikeksi onneksi sai itse vioista jotenkin kiinni eli raudoilla oli lapa kiinni setupissa sekä lisäksi tuli käsillä tuupittua liiaksi voimansa tunnossa.

    Draiverin kanssa probleeman syynä oli taakse viennin suunta ja lähtö yleensä. Vanhana pesäpalloilijana oli turhan laakeaa swingiä ja ranteet liian aktiiviset kuin poikamiehellä konsanaan. Taaksevientiin hieman keskittymällä (lapa edellä ja ’ylös’ ei ’seläntaakse’) sai draivitkin jälleen suoriksi, ainakin pääosin=)

    Kiitos kaikille neuvoista. Täytyy tänään lähteä kokeilemaan josko lyönti muuttuisi supersliceksi, tai ’Montgomeriemaiseksi’ fadeksi!

    jos olet taitava mailankäsittelijä niin varmaan tiedät miten lyödään kunnon slice.

    ajattelin vaan että jos on tollainen ongelma joka toistuu koko ajan niin olisiko hyvä idea lyödä pari kunnon sliceä jolloin saisit tuntemusen siintä kun vasen ranne ei sulje lapaa.

    sitä saattaa rangella hioa samaa hookkia monta korillista ja mikään ei tehoa mutta näin saisit ainakin kiertämään pallon pari kertaa toiseen suuntaan.

    ja saattaahan olla että yrittämäsi slice onkin sitten suora lyönti.

    En lukenut muitten ohjeita, joten tassa saattaa olla toistoa: impactissa keskity siihen, etta vasemman katesi kammenselka nayttaa sinne minne aiot pallosi lyoda. Tama tuo huomattavasti enemman kontrollia lyontiin. Huukissa kun kadet tuppaa olemaan ’yli-aktiivisia’ ja tuo vasen kasi kaantyy siten liikaa ’kiinni’.

    trust me, been there done that..

    kaksi RATKAISEVASTI merkittävää asiaa

    1) jo aikaisemmin tullut vasemman käden ote, HUOM! Saatat luulla ottavasi heikomman otteen vasemmalla kädellä mutta kuitenkin ennen taaksevientiä se on taas vahva, eli gripi pitää rakentaa TODELLA huolellisesti joka lyöntiin, rakenna gripi niin että kummankin käden sormet osoittavat suoraan maahan avattuina. Eli roikota käsiä/sormia suoraan alas ja sulje gripi siten että lapa on oikeassa asennossa. Siinä tulee vielä helposti tehtyä pieni lapaa sulkeva liike, tämä on saatava pois. Tarkista että näet max. 3 rystystä. Ja vielä huom! Alkuun ote saattaa ja pitääkin tuntua hieman oudolta, tyyliin ’eihän tällä pysty lyömään’ mutta kokeile ja ylläty.

    2) ERITTÄIN TÄRKEÄÄ! Itse painittuani hook-ongelman kanssa kaksi kesää pääsin siitä eroon lopullisesti KUNNON HARTIAKIERRON avulla. Kuulostaa vähän nurinkuriselta, sitä kuvittelisi että suurempi kierto veisi palloa vielä enemmän vasemmalle mutta käytännössä näin ei tapahdu vaan maila tulee palloon parempaa rataa. Nykyään hook esiintyy minulla draiveissa ainoastaan satunnaisesti jos yritän lyödä rauhallisemmin, silloin kierto jää helposti tekemättä tai vaillinaiseksi ja vedän käsillä kunnon pullihookin.

    En päässyt aikaisemmin lukemaan uusia neuvoja, kun oli kentällä painimassa ongelman kanssa. Etuysin jälkeen tuntui siltä että pokasaha olisi paras ratkaisu.

    Hörhon neuvo releasesta auttoi sen verran, että lyöntipituudet kasvoi kivasti. (rauta-8 150 m.) Silti draw tulee myös rauta-8:lla.

    Kiitos uusista neuvoista Golfinn, Clap ja Lapa!

    Täytyy lähteä huomenna rangen suuntaan!

Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
Vastaa aiheeseen: Tauti nimeltä hukki iski!

Etusivu Foorumit Yleistä Tauti nimeltä hukki iski!