Aihe: Re: Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2 - Golfpiste.com

5.5.–12.5. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[11][8]
KilpailuaSuomalaista

Re: Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2

Etusivu Foorumit Kilpagolf & harjoittelu Re: Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2

Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • B

    Rauski kirjoitti: (21.6.2013 21:03:21)

    B kirjoitti: (21.6.2013 10:54:16) Ja näin: Quote B Se tarkoittaa sitä, että jos halutaan lavan ja pallon törmäystä tarkastella energiaperiaatteen kautta ei yhtälössä ole sellaista muuttujaa kuin pelaajan vartalon kineettinen energia. Quote ends

    Jos vain tutkitaan lapaa ja palloa ollaan unohdettu aika paljon erilaisia vaikuttavia voimia jotka siihen lapaan ja palloon vaikuttavat.

    Lavan ja pallon välisessä kontaktissa esiintyvät voimat on käsitelty tässä ketjussakin jo kattavasti, mutta kerrataan: suurin voima syntyy pallon lavan lineaaristen liikemäärien muutoksesta impactin keston aikana. Vakiona ovat massat ja muuttujina nopeudet. Toinen voima on varren jännitysvoima, joka vastustaa lapanopeuden hidastumista ( käytännössä merkityksetön impactin aikana) Kolmas on tuo elämää suurempi kysymys ulkoisesta voimasta impactin yli. Sitä esiintyy svingissä, mutta se on merkitykseltään vähäinen tussahdus osumaräjähdyksen rinnalla, jos kuvakieli näin vakavassa asiassa sallitaan. Osumassa palloa kiihdyttävä massa (’tehollinen’ massa)= lavan massa +´pätkä vartta hoselin yläpuolelta. Suuruusluokka 200+parikymmentä grammaa. ’Massaa osuman taakse’ voimantuottotarkoituksessa ei hyödytä ladata.’ Massa-asento’ ja massantunne voivat palvella mailanpään kiihdyttämistä ennen osumaa ja lavan osuma-arvoja sekä toistettavuutta, jotka kaikki ovat oleellisia tekijöitä lopputuloksen kannalta. Pelaajan voimantuotto/ ’massantuotto’ demonstraatiot ovat tukivoimateorian todistelussa joko tiedonpuutetta tai tietoista harhautusta. What’s the deal?? No big deal at all. Impactbägin läiskiminen voi olla varsin käypä harjoite ja ohjata svingiä parempaan suuntaan. Silloin kyseessä on ns väärin sammutettu-tilanne. Jos tulipalo kiihtyy ja duffit paksunevat ja topit lentävät syvemmälle kaseikkoon, oli letkussa bensaa veden sijaan.

    Rauski kirjoitti: (21.6.2013 21:03:21) Koko ketju lähtee liikkeelle ihan sieltä jalkapohjista erinäisine vaikutuksineen lopputulokseen. En todellakaan ala niitä täällä ruotia sillä sillä ei ole yhtään mitään merkitystä siellä kentällä.

    Tämä olisi ollut varsinainen tämän keskustelun aihe. Heti kun yhteisymmärrys impactin voimista on saavutettu. Mutta hyvä näin.

    Rauski kirjoitti: (21.6.2013 21:03:21) Fysiikka, energiantuottamien, voimat on mulle aika läheisiä tuon siviiliammatin kautta.

    Sittenhän ymmärrät miten voimien, vääntömomenttien ja kiihtyvyyksen tarkastelu svingin tutkimisessa saattaa olla vajavaista ilman energiaperiaatteen tarkastelua päinvastoin kuin impactin lineaarisessa voimatarkastelussa, jossa liikemäärän säilymisen laki on ehdottomasti paras.

Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
Vastaa aiheeseen: Re: Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2

Etusivu Foorumit Kilpagolf & harjoittelu Re: Mikä on svingi? Voimantuotto vol. 2