-
JulkaisijaArtikkelit
-
Oletko siis pelannut ko. kentällä ja minkälaisessa kunnossa kenttä oli? Mikä oli greenfeen hinta? Olemme suunnitelleet matkaa vko 9 sinne ja bägi tulee mukaan tietenkin eli pelata aiotaan. Onkos muita tulossa samaan aikaan?
Olen pelannut usein, viimeksi keväällä 2002. Kentän kunto on ihan hyvä. Kenttä on luonteeltan täysin tasainen ja suhteellisen pitkä. Tosin tilaa on myös runsaasti eli ahtaanpaikan kammo tuskin pääsee yllättämään (väylällä 18 tosin kannattaa välttää kovaa slaissia draivissa, ettei pallo lennä viereisen hotellialueen uima-altaalle). Green-feen hintaa en valitettavasti enää muista, mutta ei se halpa ollut. Kentällä on kengissä soft spike pakko.
GF on 75 euroa, 4 rundia 265 e. Eli kahden viikon maksuilla pelaa täällä Suomessa taas koko ens kauden.
Kenttä oli vuodenvaihteessa erinomaisessa kunnossa ja väkeä riitti.
Kiitos tiedoista ja slaissivaroitus ihan paikallaan. Lähellähän on joku toinenkin kenttä vai muistanko väärin?
Pelasin Maspalomaksessa myös v 2002 keväällä, jolloin kenttä oli hyvässä kunnossa. Kenttä on aika ruuhkainen, joten jos on useampi pelaaja lähdössä, ajat kannattaa varata etukäteen. Se onnistuu allaolevan linkin kautta, useammasta kierroksesta saa myös hieman alennusta, green fee 75 € ja 4 kierrosta 265 €.
Kenttä on tasainen ja tilaa löytyy, joten kenttä sopii hyvin myös aloittelijoille. Ainakin viimeksi miesten teet oli tuotu niin eteen, että kanssamme pelannut saksalainen herrasmies oli sitä mieltä, että on väärin ja raukkamaista ladyjä kohtaan pelata niin edestä, joten miehet pelasi takateeltä.
Majoitukseksi voin suositella bungalowia Maspalomaksessa, kenttä kiertää niiden ympäri. Kun asut keskellä kenttää, tulee myös enemmän käytyä rangella harjoittelemassa.
Toinen kenttä Salobre Golf on hieman mäkisempi ja sinne on matkaa Maspalomaksesta noin 4 km.
Hauskaa lomaa.
Kiitos kaikille, tarkoitus on asua just niissä bungaloweissa ja lähdössä tällä hetkellä 4 hlöä. Aika kallis tuo greenfee, mutta pelaamaan on päästävä – meidän jengin motto.
Maspalomaksen kentällä on vielä yksi erityispiirre. Pääosaa kentästä reunustaa Maspalomaksen kuuluisat hiekkadyynit. Joten jos lyönti eksyy pois väylältä, se mitä todennäköisimmin löytyy hiekalta. Ei siis bunkkerista, vaan nk. waste-sandiltä. Tällä kenttää reunustavalla hiekalla noudatetaan samoja pelisääntöjä kuin pelattaessa raffista (pallo ei siis hiekasta huolimatta ole hiekkaesteessä).
Kiva tietää, mun tuurilla (lue taidolla) kyllä löydän itseni sieltä ainakin kerran.
… Maspalomaksen kenttä oli kyllä aikalailla tylsyyden huippu. Lisäksi oli niitä ruuhkia.
Teemu Tyryn sanoihin: ’eivätkä väylät juuri erotu toisistaan’ yhdyn kyllä täysin.
Laajempi raportti linkista alla.
Salobren sen sijaan oli oikein mukana kokemus. Miinuksena se, että autoilu oli ns. pakollista. No lomallahan siellä ollaan 🙂 Ja kun kentän pelaa niin syyn autoiluun kyllä ymmärtää osittain.
Lue Teemun juttu. Se on osu aikalailla naulan kantaan.
Mutta jos matkat varattu tonne ja pelaamaan pitää päästä niin sitten eiku vuan. Golfmatkat sitten erikseen 😉
Lue lisää: Teemu Tyryn raportti Gran Canarian golfista
Jos sulla on auto käytettävissä, niin ehdottomasti Real Club de Golf Las Palmasiin. Suunnilleen saman hintainen kuin Maspalomas, mutta todella tyylikäs klubi, vaihteleva kenttä (vähän syheröä takaysillä koska kenttä rakennettu pienelle alueelle ), ei ruuhkia ja tosi upeat maisemat. Mua ainakin harmitti kun olin maksanut 75 EUR Maspalomasiin, mutta tonne ei harmittanut maksaa 76 EUR
Kiitos taas kaikille kommenteista. Vielä ei lopullista päätöstä olla tehty ja oheisten viestien jälkeen aloimme jo pohtia kenties matkakohteenkin muuttamista, mutta kai tylsänkin kentän kestää edes kerran.
Kyllä sen Maspalomaksen kerran pelaa, mutta sekin voi jo 15 reiän jälkeen ahdistaa. Koetat muistella edellisiä väyliä, että miten meni ja millaisia ne oli niin ei onnistu. Kaikki ihan samanlaisia. Mulla ei jäänyt muistukuvaa kuin ensimmäisestä.
Se Salobre on kuitenkin siinä ihan naapurissa. Kannattaa se kokea, jos matkakohde ei vaihdu.
Täällä tuntuu enemmistö äänestävän Maspalomaksen kentän tylsyyden perikuvana maanrakoon. Pakko pitää pieni puolustuspuheenvuoro.
Myönnän, että Maspalomaksen kokonaiskuva voi joistakin tuntua tylsältä. Uskoisin, että kentän tasaisuuden lisäksi suurin syy tähän on vesiesteiden puuttuminen kokonaan. Siis kokonaan! Näin ollen kentän haasteellisuus ja ja visualisuus on jouduttu tekemään vain pituudella, hiekkaesteillä ja viheriöiden muotoiluilla. Näissä ei onneksi ole sorruttu yltiöpäisyyksiin. Olosuhteisiin nähden lopputuloksessa on mielestäni onnistuttu aika hyvin ja kuten Teemu Tyrykin kirjoitti ’Maspalomasin reiät ovat sinällään kohtuullisia golfreikiä, …. Pelitaitoja kenttä mittaa kuitenkin armotta, pariin pelaaminen vaatii tarkkaa pallonlyömistä.’
Tuosta väylien erottumisestakin olen hieman eri mieltä. Etenkin etuysillä väylät erottuvat toisistaan mielestäni ihan hyvin. Takaysi on sitten hieman huonompi tässä suhteessa. Siellä pahin kohta on tylsä väylä nro 10 sekä väylät 13 ja 14, jotka pitkinä samantyyppisinä par4-väylinä etenevät peräkkäin ja vieläpä samaan suuntaan.
Kaiken kaikkiaan Maspalomas on ihan OK kenttä, ei erityisen upea, muttei myöskään missään tapauksessa mikään katastrofi. Aloittelijalle kenttä sopii hyvin, koska tilaa on. Myös paremmille golffareille riittää pelillistä haastetta (kuten Teemu kirjoittaa). Ja jos vaihtelua haluaa, on Salobre Golf hyvin lähellä, vain lyhyen taximatkan päässä.
-
JulkaisijaArtikkelit
Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)

