Aihe: NYT SAA KEHUA MAILOJA! - Golfpiste.com

4.8.–11.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][9]
KilpailuaSuomalaista

NYT SAA KEHUA MAILOJA!

Etusivu Foorumit Yleistä NYT SAA KEHUA MAILOJA!

Esillä 11 viestiä, 1 - 11 (kaikkiaan 11)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Olen hankkimassa uusia mailoja, kun vanhat tuntuvat jo aikansa palvelleilta. En ole jaksanut vielä kovin paljon tutustua asiaan mitä markkinat tällä hetkellä tarjoavat ja mitä uutuuksia on juuri tullut, tai on just tulemassa. Ajattelin että täältä löytyy asiantuntemusta antamaan pohjaa tarkempaan syynäämiseen. En tarkoita että kukaan alkaisi esitellä mitä pitää ottaa huomioon mailavalinnassa tyylillä varren jäykkyys…vaan pelkästään malleja, ja niiden hyviä puolia mielestänne. Harkinnassa on ollut Titun 690.mb:t, tosin nekin ovat vain täältä luettujen juttujen perusteella, mailoja en vielä ole ehtinyt käydä testaamassa. Mielellään aina oma händeri mukaan kirjoitukseen, antamaan kuvaa pelaajan omasta tasosta

    Hei!

    Oma hcp:ni on 6,8 ja eilen testasin Macgregorin 1025CM settiä, lukeutuu selvästi parhaimpiin kokeilemiini. Varsi oli riffle flighted 5.0. Myös Hoganin mailat miellyttävät ja sieltäkin on tulossa ns.combosetti FTX. Jos havittelet mailoja n.1000€:n hintaluokasta niin suosittelen lämpimästi taottuja klapeja.Hinnassa ei merkkimailojen kesken ole nimittäin suurta eroa. Händäristäsi en tiedä mutta hyvä vaihtoehto on kelle tahansa suosiotaan pikku hiljaa kasvattavat combot, joissa siis pikkuraudat on Bladeja ja isot CB:tä. Pelaahan esin Ilonen kehäpainoisilla Tm:llä.

    Mulla on myös MacGregorin 1025 CM:t, ja olen niihin Toudella tyytyväinen. Hyvät, hienot ja kaikkee…

    Kyllä taottu on aina taottu, ja onhan se hyvä kun lie-kulmatkin voi kääntää uusiks vaikka joka aamu..

    Nyt menet heti ja ostat sian säkissä, turha niitä on kuplassa testaa..

    Hcp 10

    hcp 7,5

    Cleven TA1 on hidalgo maila. Mailanpään nopeus on nyt r7lla 100 mp/h ja sensicore regularit ei oikein kestä. Osuma tuntuu hunajaiselta tai helvetilliseltä, kaikille ansionsa mukaan =) Ei sovi varovasti lyöville koska tarvii hyvän prässin että pallo lähtee.

    Omat mailani ovat niken bladet ja ovat omasta mielestäni erittäin hyvät. Ennen vaihtoa mietin että ovatko bladet niin vaikeat kuin sanotaan, mutta onneksi ne eivät olleet. Huonossa ossumassa kyllä tärähtää, mutta kun osuu hyvin niin lyöminen on yhtä juhlaa. Omassa vertailussani oli mukana: Niket(bladet ja pro-combot, mutta combot olivat niin kauheat ettei niistä viitsi edes puhua),Mizunon MP-33,Titleistin 690 MB:t ja Hoganin apexit ja niket olivat ylivoimaisest parhaat. Lavat ovat pienet, joten alku voi tuntua hankalalta, mutta itse suosittelen Niken Bladeja!

    Hcp 8:lla pelailen ja mailana Titun 762 s300 varsilla ja varsin tyytyväinen. Pidin myös TM RAC LT:stä kun vertailin vaihtoehtoja.

    Jos Helpot bladet kiinnostaa, niin mulla olisi käyttämätön setti M-Golf Mi pro FB 3-pw. dynamic gold s300 varsilla. Isäni voitti setin dravi ohjelman hole-in-one arvonnasta (ovh 1400€)… En tosin osaa sanoa näiden hyvyydestä mitään, kun en ole vielä testannut… NIINPÄ olisi kiva kuulla, jos jollakin on kokemuksia…

    yhteyden saat toni.turunen@kpmg.fi osoitteesta…

    itellä seiskan händäri ja mailat on TM 300 forged.

    Melkeen kehäpainotteisen anteeksiantavuus ja lähestulkoon bladen klassinen ulkonäkö

    Varrestahan se on kiinni mutta kehutaan nyt sitten omia kapuloita (sehän tässä oli kai ideana) Nykyiset Mizunon Zoid Pro II mailani ovat mielestäni hyvät koska lavan siro koko antaa vaikutelman että maila toimii raffissakin, toisin kun isolapaiset mailat. Eivät anna anteeksi mitään, mutta hyvä osuma palkitsee. Näitä taottuja mailoja voidaan myös säätää, minkä aionkin tehdä tänä vuonna.

    Joopa joo… on tullut aikaisemminkin kehutta

    Taotut – Precept Tour Premium tai sama CB. Ei Titu 690 MB tai CB huono ole mutta Preceptit on paremmat. Musta parempi tunto ja pitkissä mailoissa vähän anteeksiantavampi.

    Valetut – Titun 762. Melkein yhtä hyvät kuin Preceptit.

    Muita vaihtoehtoja – Hoganit, niissä on jotain klassilista ja jos jostain löydät yamaha Inpres V, D tai G niin kannattaa kokeilla. Japskit nääs osaa tehdä mailoja tavalliselle meikämannelle (no joo – käyttäähän jotkun tourillakin Japanilaisia kapuloita)

    Jaa vai hyvät mailat haluat ja varmaan ihan hyvätkin noin niinkuin merkin puolesta!!!!

    One and only ’TITLEIST 990’!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Aivan helmet mailat Titun parasta antia !!

    Opa

    Vaihdoin viime kesänä MacGregorin 1025 CM- settiin, ja se on ylivoimaisesti paras testaamani setti. Taottu lapa yhdistettynä pirun hyvään flighted riffle 6.0- varteen…mahtava fiilis ja lentokaari. Suomeen on kuulemma tulossa myös Tour Stagen mailoja, joita ainakin jenkkisaiteilla kehutaan maasta taivaisiin. Olisi kiva testata.

Esillä 11 viestiä, 1 - 11 (kaikkiaan 11)
Vastaa aiheeseen: NYT SAA KEHUA MAILOJA!

Etusivu Foorumit Yleistä NYT SAA KEHUA MAILOJA!