Aihe: Järkevä golfsetti aloittelijalle? - Golfpiste.com

25.3.–1.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][5]
KilpailuaSuomalaista

Järkevä golfsetti aloittelijalle?

Etusivu Foorumit Välineet Järkevä golfsetti aloittelijalle?

Esillä 7 viestiä, 1 - 7 (kaikkiaan 7)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Moi! Kysyisin teiltä viisaammilta kun ymmärrä mitään noista golfseteistä. Olen katsonut seuraavia settejä: Tommy Armour Black Scot : http://www.smartgolf.fi/product/19/miesten-golfmailat-tommy-armour-black-scot
 Tommy Armour Silver Scot: http://www.smartgolf.fi/product/369/miesten-golfmailat-tommy-armour-silver-scot
 Mitä eroa noilla seteillä on? mistään en löydä tarkempaa tietoa. Tai mitä muita settejä suosittelette, niin sanotusti ei tarvitse olla halvin setti. Kuhan olisi hyvä millä pääsisi makuun 1-2vuodeksi ? Kiitos ja anteeksi etukäteen jos tuli väärään kategoriaan tämä kysymys! T. Heku

    pjs

    hekuligolf kirjoitti: (4.5.2015 10:19:17)
    Tommy Armour Black Scot : http://www.smartgolf.fi/product/19/miesten-golfmailat-tommy-armour-black-scot

    Tommy Armour Silver Scot: http://www.smartgolf.fi/product/369/miesten-golfmailat-tommy-armour-silver-scot

    Mitä eroa noilla seteillä on? mistään en löydä tarkempaa tietoa.

    Silver-setti näyttää vähän laajemmalta. Kuvien perusteella siinä olisi kaksi mailaa enemmän (ilmeisesti puu-3 ja toinen hybridi), tosin tekstissä ei mainita kuin yksi lisähybridi. Bägi on vähän parempi. Eroa hinnassa on 140 euroa. Kumpikin olisi varmasti ihan toimiva ensimmäiselle parille vuodelle. Ratkaisu riippuu omasta budjetista. Itse alkuun ottaisin varmaan tuon halvemman, koska jos ja kun kunnolla innostuu, luultavasti haluat kuitenkin vielä paremmat välineet kuin tuossa kalliimmassa.

    Muitakin ihan toimivia aloituspaketteja saa golfliikkeistä tai vaikka Intersportista 200-250 eurolla.

    Seteissä on eroa: Silver Scotissa näyttäisi olevan enemmän mailoja, siitä hinnan ero.

    Et mainitse, missä päin vaikutat, mutta jos Kehä III:lle ei ole pitkä matka, käy jossain ihan oikeassa golf-liikkeessä ja kysy myyjältä neuvoa. Esimerkiksi Golf Balancella näyttäisi olevan tarjouksessa rautamailoja tunnetuilta valmistajilta. Lisäksi tarvitset puu-3:n ja putterin ja hiekkamailan. Ja bagin. Kaikki löytyvät oikeasta golfliikkeestä. Ja saat vielä lippalakin kaupan päälle.

    Tosin budjetti tuplaantuu. Mutta siihen tottuu. Aikanaan ostat silmää räpäyttämättä draiverin, joka maksaa enemmän kuin tämä ensimmäinen investointisi.

    Ja muutaman vuoden kuluttua myös ymmärrät, että tuollaisen setin hankkiminen on vähän niin ja näin. Nätisti sanottuna.


    Ja muutaman vuoden kuluttua myös ymmärrät, että tuollaisen setin hankkiminen on vähän niin ja näin. Nätisti sanottuna.

    Erilaisista ’pörsseistä’ , niin golfpisteen kun huuto.net, keltainenpörssi yms. saat noita aloittajansettejä halvalla tai joskus jopa ns. merkkimailoja (useinmiten itämaista alkuperää) mutta oikealla merkillä. Aluksi lienee ihan sama millä tikkusetillä tökkii, kunhan on riittävä määrä mailoja ja kunnon gripit. Senjälkeen kun merkki/ostohimo iskee se on menoa josta ei ole paluuta ..

    Myös hyvä paikka FB

    Tai ehkä paras vaihtoehto = http://www.gripster.fiVaihtopörssi

    Kannattaa myös tarkistaa täältä käytettyjen mailojen lista.

    Golf Balata

    300e budjettiin saa jo kuitenkin väyläpuun, hybridin, raudat ja wedgen. Satanen lisää, niin löytynee draiveri ja bägikin. Tokikaan kamppeet eivät ehkä kiillä uutuuttaan, mutta todennäköisesti pärjäisit käytetyillä pidemmälle ja jos laji ei sytytä, niin myyntikin lienee helpompaa.

    Lisäksi saat myös setin, missä jokainen maila tuntuu varmasti sopivalta itsellesi (omassa aloittelijasetissäni oli minulle täysin mahdottomat hybridit, joten minulla oli kaverin raudat 3 ja 4 lainassa) ja bägikin alkoi lahota käsiin parinkymmenen kierroksen sisään. Oli kyllä eri valmistajan aloittelijasetti, kuin tämä.

    Huomionarvoinen seikka on myös se, että johtuen ihmisten erilaisesta fysiikasta, varret voi olla ihan väärät jossain missätahansa -setissä. Regularit ei toimi oikein hyvin, jos on vähänkään rivakampi swingi, jolloin stiffiä tarvitaan. Itselläni meni toissa syksynä ostettu ensisetti vain kahdella pykälällä pieleen varsien jäykkyydessä. Trackman -kierros on ystäväsi tässä tapauksessa.

    Kiitos asiallisista vastauksista. Päädyin Tommy Armour Black Scot settiin, regulaarit niinkuin pitääkin. Opetellaan nyt ja katsotaan kuinka peli vie mennessään, tajuton polte päästä kokoajan harjoittelee! 🙂

    T. Heku

Esillä 7 viestiä, 1 - 7 (kaikkiaan 7)
Vastaa aiheeseen: Järkevä golfsetti aloittelijalle?

Etusivu Foorumit Välineet Järkevä golfsetti aloittelijalle?