Aihe: Auki olevat ranget? - Golfpiste.com

12.8.–19.8. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[15][14]
KilpailuaSuomalaista

Auki olevat ranget?

Etusivu Foorumit Yleistä Auki olevat ranget?

Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Oulussa lyödään ulkona rangella, samoin kuulemma Tampereella. Entäs pääkaupunkiseudulla? Onko yksikään range avannut?

    Hyvä kysymys, kumpa olisi pääkaupunkiseudulla joku range auki! ’oi länsituuli saavu jälleen ja lämmin virtaus tänne tuo…’

    Kuplassa pallon hakkaaminen tökkii, lumigolfikokeilussa pallot upposi umpihankeen, visuaaliswingit ei lämmitä, eikä ole lomaa palkkatyöstä ulkomaille matkustamiseen 🙂

    Kuka muistaisi, koska viime vuonna aukesi ranget täällä etelässä, ja miltä näyttää tänä vuonna?

    Ojo

    Erittäin hämärä muistikuva viime keväästä, niin Peuramaa taisi olla auki joskus helmi-maaliskuun vaihteessa, joten myöhässä ollaan….ikävä kyllä.

    Viimeviikolla oli metro-lehdessä juttua, että pääkaupunkiseudulla on kaksi kertaa enemmän lunta kuin ns. normaalina vuotena.

    Nyt niitä +5 aurongonpaiste päiviä tänne ja vähän äkkiä!!

    Taisi olla Peuramaa kun aukesi ensimmäisenä, olisiko ollu 14.3. tai niillä paikkeilla, eli ensi sunnuntaina, jos viime vuoden malliin luotetaan.

    Tänä vuonna näyttää huonommalta. Tota lunta on niin p****leesti ettei se ihan parissa päivässä sula pois. Veikkaan että viikolla 13 päästään kuitenkin lyömään ulos, eli viikonloppuna 27.-28.3. viimeistään, oli kelit mitkä hyvänsä.

    Itse olen iHmetellyt näitä pääkaupunkiseudun range-yrittäjiä (Leppävaara, Suomenoja, Lövkulla).

    Mistäköhän johtuu, että tuppaavat avaavan ranget myöhemmin kun kentät avaavat omansa. Nyt kun auraisivat rangen auki, niin eiköhän sinne aika pian alkaisi meitä hulluja kertyvän.

    Huhu kertoi, että Suomenojalla oli eilen jotain toimintaa, joko hiekotusta tai aurausta.

    Selviääkö muuten tuon Albergan tilanne jostain netistä vai onko se vaan käytävä tutkimassa tilanne?

    Suomenojalla lumikasat alueen reunoille, eli ainakin aurattu.

    Hei, mikäs toi tommonen ’Suomenoja’ on? Voisko joku kertoa koordinaatit. Se on siis ilmeisesti joku range tuossa Lounais-Espoossa, vai?

    Suomenojan range.

    Länsiväylä, Suomenojan risteyksestä Espoon keskukseen päin Finnoontietä noin kilometri. Oikealle Finnoonniitynkuja (Pukkilan Kaakelitorin ja katsastusaseman välistä) ja vasemmalle Finnoonniitty. Siellä.

    Eilen (Su) kun ajelin kirkkonummella päin, käväisin Peuramaalla. Väylät hiekotettu, range hiekotettu ja näytti ihan kuin rangea olisi aurattukin jonkinverran, mutta voi olla hiekotushärvelikin tampannut lunta tiiviimmäksi, paha sanoa.

    Matothan Peuran rangella oli näköjään jätetty talvehtimaan paikoilleen, joten jos lämmintä alkaa tulemaan, niin ehkä pari- kolme viikkoa.

    Talin ykkösellä eilen tasan 40 cm lunta ja Left sanoi, että Ruukissa on paikoittain jopa 65 cm möhnää. Kyllä niiden sulamiseen vielä tovi menee, vaikka vauhdilla sitten tapahtuu, kun alkaa tapahtuu.

    Alberga ja Lövkulla aukesi viime vuona huomattavasti Peuran rangea myöhemmin ja Ainakin Albergan kotisivut päivitettiin, viime keväänä keväthuumaan todella hitaasti.

    spr

    Golf.fi:n sivuilla tällainen ilmoitus:

    Peuramaa Golf Hjortlandet 09.03.04

    RANGE AUKI !

    Rangella runsaat 20 lyöntipaikkaa käytössä. Pallokone toimii kolikoilla, poleteilla ja viime kaudella ladatuilla korteilla.

    Rangella runsaat 20 lyöntipaikkaa käytössä. Pallokone toimii kolikoilla, poleteilla ja viime kaudella ladatuilla korteilla.

    Mikäli sää suosii, viikonloppuna rangella myös päivystys.

    Tervetuloa harjoittelemaan!

    PT

    On aurattu, mutta omia pallojako pitää lyödä…?

    Kävin ohi ajaessa katsomassa tänään iltapäivällä… ei ristin sielua ja missä pallokone on?

    Peuramaalle päädyin ja siellä oli täysi tohina päällä.. Hyvä, että lyömään mahtui.

Esillä 13 viestiä, 1 - 13 (kaikkiaan 13)
Vastaa aiheeseen: Auki olevat ranget?

Etusivu Foorumit Yleistä Auki olevat ranget?