Aihe: Antiikkia, antiikkia - Golfpiste.com

21.4.–28.4. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[7][3]
KilpailuaSuomalaista

Antiikkia, antiikkia

Etusivu Foorumit Yleistä Antiikkia, antiikkia

Esillä 20 viestiä, 1 - 20 (kaikkiaan 20)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • Löytyykö niin kovaa golf-historian tuntijaa, että seuraaville termeille löytyisi lyhyt suomenkielinen selitys? Ne, jotka myös saivat joululahjaksi ’ golf – suomi’ -sanakirjan ovat kisasta out. – Blaster – Brassie – Hickory – Jigger – Mashie – Mashie-niblick – Mid-iron – Niblick – Pitching niblick – Spade-mashie Jos tämän litanian selvittäjä sapuu Vanajanlinnaan, tarjoan juoman vapaan valinnan mukaan.

    http://en.mimi.hu/golf/index_golf.html

    Lasi raikasta jäävettä, kiitos.

    Listalla olevista hyllystäni löytyy kaikki mailat tuota ’blasteria’ lukuunottamatta. (’hickory’ tietenkin poislukien).

    Nuo santamailat ennen varsinaisen sand wedgen keksimistä 1920-luvun lopulla ovat melko harvinaisia. Muutaman vuoden keräilypiireissä kierreltyäni olen nähnyt vain pari eikä niitäkään kutsuttu tuolla nimellä. Britit käyttävät poikkeuksetta nimeä sand iron. Taitaa olla amerikkalaisten keksintöä tuo ’blaster’-nimi (niinkuin sand wedgekin).

    Lisää wanhaan golfiin liittyvää sanastoa suomeksi löytyy alla olevan sivuston osasta Sanasto. Kannattaa tutustua.

    Lue lisää: Golfantiikki

    Tarjoamastasi linkistä ei tietääkseni löydy suomen sanaa vaikka sitä nimenomaan vaadittiin.

    Tämä pitää jo hyväksyä! Hän ei ainoastaan tiedä mitkä mailat ovat kyseessä, hän omistaa ne.

    Tarjoilukin käy helposti, sillä kai Senior team ottaa oman pöydän.

    (todellakin melko jenkkityylinen blaster on kirjassa suomennettu ’Sand wedge’, ’bunkkerimaila’.)

    Linnassa tavataan, sehän on jo sovittukin. Tuossa Invitational 2006-ketjussa on myös sovittu että ainakin allekirjoittanut pelaa hikkoreilla. Silloin bägissä on noista mailoista

    – brassie

    – mid-iron

    – mashie

    – mashie niblick

    – niblick

    mutta myös rauta-avauksiin cleek tai vastaava.

    Olen myös luvannut järjestää muutamalle halukkaalle mahdollisuuden pelata ko. kisan hikkoreilla. Ehkä jopa saamme aikaan oman hikkorisarjan kisaan.

    Jos lukijoissa löytyy kiinnostusta pelata kisa hikkoreilla, ottakaapa yhteyttä McEwaniin linkin yhteydenotto-lomakkeen avulla. Pistetään pystyyn kunnon kahina vanhan ajan malliin.

    Lue lisää: Golfantiikki

    Mac Ewan , oon halukas pelaamaan anttikeilla, mutta Sweniorin vanhempi KEJ-tour trditio on vanhempana eellä. Onks mahollista sijoitta anttiikisa lauantaille – silloin vois koko porukka / sr-team ) pelat sekä että ?

    Ihan nuin mielenkiinnosta, koska vasurien annettiin lupa pelata heille luontevalta puolelta? Ei taida juontaa ihan antiikkiin asti? Eli onko näitä masheja ja niblickeja vasureille ja jos näin on, mistä vuosimalleista lähtien?

    Olisi kiinnostavaa kokeilla, mutta jos tämä tapahtuu vastapäivään svingaten (ei siis mitään järkee :-), niin silloin tarvitaan historiallisia, nykyisen jalkapallon kokoisisa golfpalloja jotta homma skulaisi edes sinne päin.

    Antonille.

    Näyttää siltä, että vasurit on saaneet pelata omalta puoleltaan melkoisen aikaisin. Ellisin kirjassa THe Golf Club.. (kirja on esitelty sivuillani kohdassa Tietoa/Kirjat) on kuva vasuriputterista noin vuodelta 1825 ja kuvateksti toteaa, että maila on harvinaisuus sen vasenkätisyyden vuoksi. Seuraavaksi vanhin vasurimaila kirjassa on 1850 paikkeilta.

    Pelattavien vasurihikkorien löytäminen on nytkin kohtalaisen vaikeata, kun niitä tulee myyntiin, hinta tuppaa kohoamaan korkeammalle kuin oikeiden mailojen.

    Mäkkärille.

    Ajatuksesi on mainio. Olen kuitenkin ymmärtänyt, että lauantailla on rajallisesti lähtöaikoja je ne jaettaneen noille ’paremmilla välineillä’ pelaaville paremmille pelimiehille. Jos sieltä liikenisi peliaikaa hikkoreille niin ilolla tuohon esitykseesi yhdyn.

    Leftin mailoja täytyy ryhtyä metsästämään heti että kesäksi saa kasaan pelattavan setin.

    Lue lisää: Golfantiikki

    Olen joukkuetoverien kanssa samaa mieltä: pelataan perjantaina normaali kisa näillä nykyajan välineillä ja ruinataan lauantaille yksi lähtöaika erilliselle hikkorikisalle.

    Voisin tulla neljänneksi mukaan jos McEwan avustaisi kaluston hankinnassa.

    Ei toki ole pois suljettu, että McEwan pelaisi hikkoreilla jo perjantaina, mutta silloin hänelle kuuluu oikeudenmukainen tasoitus (esim red tee).

    Mitä sanotte. Mailoja ei hankita päivässä eikä kahdessa vaan valmistautuminen on aloitettava nyt heti.

    95% varmuudella hikkorikisan järjestäminen lauantaina ei kaadu lähtöaikojen puutteeseen.

    Hjuva Parti – myös tämän päevän peliist Niityssä.

    Mac Ewan , Senior ja Left .

    Mä oon sitten molemmissa kisoissa –

    Toisessa skotti hame ( tai kiltti kö ) päällä . Mikä väri -no tietysti :

    Mac Donalds/ Mäkkäri

    ( Punainen pohja , jolla kelt.mustii ja vihreit ruutui ? )

    Oppiikohannoi mailojen nimet ??

    Jos on kiltti – saaks lyödä naisten tiiltä. ?

    Jo enne ku on 65 v. ?

    Kysyy 61 v.

    Jos on kiltti – saaks lyödä naisten tiiltä. ?

    Jo enne ku on 65 v. ?

    Kysyy 61 v.

    Laitoin McEwanille vähän postia hänen antiikkisivujensa yhteystietojen kautta. Mutta mitämaks; kone sanoo: Error: Yrität ajaa tätä scriptiä väärässä domainissa. Mitähän helvettiä sekin tarkoittaa.

    Joten postini löytyy: info@golfantiikki.fi

    Eiköhän Macci Ewan pian ilmineeraa , mitä sun pitää tehä – kuhan ei vaadi savumerkeillä kommunikointia.

    Juu ja muutin varauksen 4 pakettiin, jos pellaamme lauantainahii – antiikkii .Huompaketti 4 on lauantain kilapilumaksu mukana.

    Ei huolta Mäkkäri, Senior sai jo vastauksensa. Hikkorimailat lauantain koitokseen järjestyvät varmuudella. Left on pieni ongelma mutta eiköhän tuokin hoideta kuntoon, koko kevät aikaa.

    Joskus myöhemmin tänään pistän sivuilleni juttua ensi kesän hikkoritapahtumista Suomessa ja eri puolilla maailmaa. Briteissä on melkein 30 tapahtumaa kaudessa, ruotsalaisilla kolme. Tarkoitus olisi päästä Ruotsin vauhtiin Suomessakin tänä kesänä.

    Hjuva, hjuva, pitäis kattoo niit mailoihii –

    ostan ja lainaan ?

    Hjuva, hjuva, pitäis kattoo niit mailoihii –

    ostan ja lainaan ?

Esillä 20 viestiä, 1 - 20 (kaikkiaan 20)
Vastaa aiheeseen: Vastaus #494388 kohteessaAntiikkia, antiikkia

Etusivu Foorumit Yleistä Antiikkia, antiikkia