18.6.–25.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[17][22]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Suomen PGA jakoi tunnustuksia

Mikko Ilosen valinta Vuoden pelaajaksi ei ollut Suomen PGA:lle vaikea tehtävä.

Golfammattilaisten järjestö Suomen PGA:n perinteisessä palkintojenjakotilaisuudessa vuoden 2009 pelaajaksi valittiin Mikko Ilonen, joka loppukauden hienolla taistelulla onnistui säilyttämään paikkansa Euroopan kiertueella. Mikko Ilosella oli viime kauden loppupuolella kiperä tilanne, jossa palkintorahoja oli ansaittava reilusti lisää, kun samalla kisojen määrä alkoi huveta. Ilonen on tunnetusti tiukoissa paikoissa kuin kotonaan ja hän hoiti tarvittavat eurot tyylillä kauden viimeisissä kisoissa varmistaen pelipaikkansa Euroopan kiertueella. ”Vuoden pelaaja –palkinnon voisi tänä vuonna nimetä Vuoden rypistys -palkinnoksi. Eihän se ihan ehjä kausi ollut, sillä sekaan mahtui useita missattuja cutteja. Vasta sitten, kun oltiin selkä seinää vasten, alkoi tapahtua ja tekeminen loksahti paikoilleen. Kaiken aikaa tuntui kuitenkin siltä, ettei se koskaan ollut kaukana. Isoja muutoksia ei loppukaudesta uskaltanut tehdä, vaan kaikessa edettiin hienovaraisen säätämisen tietä. Näin jälkikäteen ajatellen olisi ollut ihan sama, vaikka pelin käynnistyminen olisi tapahtunut vasta joulukuussa. Se oli tulossa sieltä. Tulevaan kauteen on toki mukavampi lähteä näistä asetelmista ja repussa on paljon hyviä kokemuksia viime kaudesta”, Ilonen sanoi. ”Huonoista kokemuksista on pyrittävä oppimaan ja ne on käännettävä positiivisiksi vahvuuksiksi. Tässä on mielestäni onnistuttu ja ensi kaudelle on olemassa selkeät suunnat. En ajattele pelkästään alkukauden pelejä, vaan tekemisessä on tällä hetkellä paljon muutakin, ennen kaikkea selkeä suunta. Se rauhoittaa kummasti. Pääkiertueelle kaipaisin silti ehdottomasti lisää kotimaista kilpailua ja odotankin, että Challenge Tourilta nousee kavereita seuraksi.” Tilaisuudessa jaettiin toista kertaa myös Suomen golfin merkittävimpiin uranuurtajiin lukeutuneen Sigurd Nyströmin nimeä kantava Sigge Nyström -palkinto, jonka sai Suomen PGA:n alkuajoista lähtien ammattigolfiin vahvasti vaikuttanut ja Helsingin Golfklubissa 1970-luvun alkupuolelta toiminut pro Juhani ”Jusa” Hämäläinen. ”Sigurd Nyström oli Suomen ensimmäinen golfopettaja ja uranuurtaja, joka omalla toiminnallaan loi pohjan tämän päivän golfopetukselle. Siggen ura hakee vertaistaan koko maailmassa ja hän loi toimintansa kautta esikuvan myöhempien sukupolvien golfopettajille. Sigge Nyström -palkinnolla halutaan jakaa tunnustusta yhteisölle tai yksityishenkilölle, joka toiminnallaan on edistänyt golfopetusta Suomessa ja vaalinut samalla PGA:n perinteitä. Jusa Hämäläinen täyttää kiistatta nämä kriteerit”, sanoi Suomen PGA:n toiminnanjohtaja Teemu Laakso. Vuoden valmentajaksi valittu Peter Hagström on Nurmijärvellä toimiva pro, joka yhteistyössä paikallisen seuran kanssa on onnistunut rakentamaan valmennusjärjestelmän, joka palvelee niin seuran kilpapelaajia kuin harrastajiakin. Vuonna 2008 seura voitti miesten joukkuekisoissa SM-kultaa. ”Vuoden valmentaja -titteli lämmittää todella mieltä ja arvostan sitä suuresti. Luulen että PGA antaa tälläkin kertaa tunnustusta etenkin pitkästä urasta ja varmaan erityisesti siitä, miten olen oman seurani nuoria pelaajia kasvattanut kansalliselle huipulle. Viimeisen kymmenen vuoden aikana olen hakenut valmennusoppia myös Yhdysvalloista maailman ehdottaman huippuvalmentajan, Mike Adamsin, pakeilta. Häneltä ammennettua tietoa olen hyödyntänyt työssäni pelaajieni kanssa ja paraikaakin olen Floridassa Adamsin luona. Ainoa tapa viedä pelaajia huipulle on hakea tietotaitoa sieltä, mistä sitä löytyy ja erityisesti huippukavereilta”, Hagström sanoi. Toista kertaa jaettiin myös ammattilaisgolfin puolesta tehdystä merkittävästä työstä myönnettävä PGA Suomi -palkinto, joka ojennettiin Infront Finlandille naisten Euroopan kiertueen kisan ansiokkaista järjestelyistä. Infront Finland on organisoinut Finnair Mastersin jo kuusi kertaa ja tällä hetkellä se on Pohjoismaiden ainoa LET-kilpailu. ”Kausi 2009 oli äärimmäisen jännittävä loppuun saakka. Onnistuneet ammattilaiskisat, SK Golf Challenge ja Finnair Masters, sekä Mikko Ilosen upea loppurutistus Euroopan kiertueella jäivät ehdottomasti päällimmäisinä mieliin. Olemme saaneet nauttia ammattilaishuippujemme hyvistä esityksistä jo kolme kautta peräkkäin ja luonnollisesti toivomme, että näitä seuraa lisää jatkossakin”, sanoi Suomen PGA:n puheenjohtaja Mika Walkamo. ”Olemme myös ammattilaisjärjestönä tulleet tilanteeseen, jossa on hyvä ajaa järjestön sisällä läpi voimakkaasti tulevaisuuteen panostava agenda, joka koskee niin valmentajien kuin pelaajien kouluttautumista lajin asettamiin uusiin haasteisiin. Tavoitteemme on rohkeasti ottaa käyttöön uusia valmennusohjelmia, jotka pitkällä tähtäimellä tulevat varmistamaan sen, että jatkossakin saamme nauttia suomalaispelaajien menestyksestä kansainvälisillä kentillä.”

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje