18.6.–25.6. - Live Scoring - Seuraa suomalaisten menestystä

[17][22]
KilpailuaSuomalaista
Ajankohtaista

Rahanheitto ratkaisi Aura Golfin puheenjohtajavaalin

Heikki Vaiste (oik) vastaanotti AG:n puolesta palkinnon vuoden golfseurana Suomessa . Vasemmalla liiton puheenjohtaja Antti Peltoniemi.

Aura Golfin vuosikokous pidettiin keskiviikkona Turussa Sigyn salissa Ennakkoon paljon polemiikkia saanut puheenjohtajavalinta veti kokoukseen ennätyksellisesti yli 330 jäsentä. Puheenjohtavalinta olikin illan ehdoton kliimaksi. Johtokunnan ehdokas Toni Laakso sai vastaansa Kalevi Kurkijärven jonka puolesta oli osa jäsenkunnasta tehnyt töitä jo pitkään. Ennen vaalia puheenvuoroja pidettiin molempien ehdokkaiden puolesta. Kokouksessa paikalla olleet luonnehtivat tapahtumaa kuitenkin varsin asialliseksi. Äänestystulos oli tiukempi kuin kukaan olisi voinut uskoa. Molemmat saivat 163 ääntä. Viisi jäsentä äänesti tyhjää tai pidättäytyi päätökseen osallistumisesta. Puheenjohtajaa ei ratkaistu tasoituksen tai kesällä pelattavien uusintareikien perusteella vaan arpomalla. Näin sanovat yhdistyksen säännöt. Ja arvonta suoritettiin rahanheitolla. Onnettarena toiminut Ilana Laitervo heitti kolikon ilmaan, sen annettin pudota maahan ja pomppia lopulliseen makuuasentoonsa. Kruuna toi kolmeksi vuodeksi puheenjohtajuuden entiselle varapuheenjohtajalle Toni Laaksolle. Taiston tauottua molemmat osapuolet pitivät puheet joissa vakuutettiin että Aura Golf on tämän monivaiheisen puheenjohtajaepisodin jälkeen entistä yhtenäisempi ja valmis toimimaan jäsenistön eduksi.

Aura Golfissa vaihtuu puheenjohtaja

Golfpisteenkin sivuilla on eduskuntavaalien alla Arkadianmäen golfmestaruuskilpailuihin tähtäävien ehdokkaiden mainoksia. Nettisivustomme tavoittaa golfarit ja lajista kiinnostuneet. Moni on kuitenkin hieraissut silmiään nähtyään Aura Golfin puheenjohtajaksi pyrkivän Kalevi Kurkijärven mainostavan itseään golfväelle. Mistä oikein on kysymys, siitä lyhyesti seuraavassa. Seuran vuosikokous pidetään keskiviikkona ja siitä odotetaan ennakkoon erittäin kuumaa ja tapahtumarikasta. -AG:n asiat ovat varsin hyvin. Kuka seuraajakseni sitten tuleekin, pääsee rakentamaan hyvästä tilanteesta seuraamme, linjaa puheenjohtaja Heikki Vaiste joka liputtaa kakkosmiehensä Toni Laakson puolesta. Vastaehdokas Kalevi Kurkijärvi puolestaan peräänkuuluttaa parempaa seurahenkeä ja keskusteluilmapiiriä kuvaten johtokunnan ja jäsenistön välejä turhan etäisiksi. Allekirjoittanut toimi AG:ssa golfvalmentajana ja välinekauppiaana 1994-1996, on vieraillut kentällä erittäin mieluusti ja kilpaillut menestyksekkäästi 70-luvun puolivälistä joten aihe on tavallistakin tutumpi, samoin monet päähenkilöt… Aura Golf on maamme golfseuroista perinteikkäimpiä ja sen kenttä, seuran toiminta ulospäin sekä puitteet ovat vuosien saatossa saaneet paljon kehuja. AG:n puheenjohtajana on kuuden vuoden ajan toiminut Heikki Vaiste joka tuli johtokuntaan ja varapuheenjohtajaksi jo 90-luvun puolivälissä. Tyhjästä aikoinaan aloittanut menestynyt yrittäjä lähti takaamaan myös seuran lainoja, lama kosketti myös AG:n toimintaa 90-luvun alkuvuosina. Hannu Grandellin jätettyä seuran puheenjohtajuuden vuosituhannen vaihteessa Vaiste peri ykkösmiehen paikan. Heikki Vaiste on mies joka sanan varsinaisessa merkityksessä ei jätä ketään kylmäksi. Lähes kaksimetrisen miehen kädenpuristus on kova, mielipiteet teräviä ja toiminta suoraa. Päätösten tekeminen ei ole Vaisteelle vaikeaa, ei myöskään niiden toteuttaminen. Ystävilleen hän on erittäin lojaali ja käytökseltään jopa sydämellinen. Vaisteen kanssa poikkiteloin joutuneet puolestaan kokevat monasti tulleensa kuin tankin ylijyräämäksi, pitkiä keskusteluja sekä jahkailua AG:n nokkamies on aina kavahtanut. Vaisteen kanssa ei ole koskaan tylsää, hänen huumorinsa ja suorasanaisuutensa jakaa ihmisten mielipiteet yleensä kahteen vastakkaiseen kantaan. Osa pitää, monilla nousevat kuitenkin niskavillat pystyyn brutaaliksikin luonnehditun käytöksen kanssa. Puheenjohtaja luokittelee itsekin ihmisiä mielellään kahteen kastiin, jälkimmäisistä termi ”mikkihiiret” on AG:ssa noussut jo käsitteeksi Vaisteen johdolla seura on noussut taloudellisesti erittäin hyvin jaloilleen, toteuttanut mittavia rakennusprojekteja, mm. uusinut klubitalon ja huoltorakennukset. Kilpailullistakin menestystä on tullut, erityiskiitosta seura on saanut aktiivisesta panoksestaan suurten kisojen järjestäjänä. Ruissalossa pelataan vuosittain naisten Telia Tourin kisa, seniorien avoimet mestaruuskilpailut. Kaudella 2006 AG isännöi myös amatöörien lyöntipelimestaruuksia ja Gant Open oli FGT:n osakilpailu. Golfliitto palkitsi AG:n vuoden 2006 golfseurana. Kiitospuheessaan aina sarkastinen Vaiste kiitti liittoa ”saamattomasta yhteistyöstä”. Kaikkii hyvin? Tuskin missään golfseurassa näin on ja Turussakin Heikki Vaisteen diktaattorimaiseksi leimattu johtamistapa on aiheuttanut närää. Ensimmäisen kolmivuotiskauden jälkeen hänen vastaehdokkaakseen asettui pyydettynä matkailualan kultasormi Hans ” Hassen Matkat” Westerback. Vaihtoehto ei kokousväkeä vakuuttanut, Vaiste voitti äänestyksen ja sai uuden kolmivuotiskauden. Oppositiota on kaikissa seuroissa ja jo edellisvuotisessa kokouksessa Vaistetta oltiin savustamassa ulos. Tuloksetta. Nyt Heikki Vaiste on lopettamassa seuran puheenjohtajana. Hän on pantannut virallista päätöstään viimeviikkoon asti jolloin seuran jäsenille kolahti postiluukusta seuran tiedote ja ilmoitus siitä että johtokunnan ehdotus tulevaksi puheenjohtajaksi on nykyinen varapuheenjohtaja, varatuomari Toni Laakso. -Huipulta on hyvä lähteä. AG:ssa on useimmat asiat erittäin hyvässä kunnossa. Olen aina ollut actionjohtaja ja kaikkia tahoja näissä hommissa ei voikaan miellyttää. -Vankka mielipiteeni on se, että puheenjohtajuuteen on hyvä kasvaa seuran johtokunnassa, siksi ehdokkaamme on pitkän työn seuran eteen jo tehnyt Toni Laakso, Vaiste määrittää. Olisiko Heikki Vaiste sitten jättäytynyt pois toiminnasta mikäli Kalevi Kurkijärvi ei olisi lähtenyt niin näkyvästi ja hyvissä ajoin kampanjoimaan oman valintansa puolesta? Tätä hän ei myönnä vaan kertoo tehneen päätöksensä jo aikoja sitten. -Olin tehnyt päätökseni jo kesällä, en halunnut sitä vain kertoa työrauhan säilyttämiseksi. Kritiikin kärki saa kohdistua minuun, toivon että Toni Laakso pääsee jatkamaan hyvää työtään AG:n hyväksi, Vaiste määrittää. Oppositio, nykyisen puheenjohtajan persoonaan ja myös johtokunnan toimintapoihin tympääntyneet AG:n jäsenet saivat suostuteltua vastaehdokkaaksi Kalevi Kurkijärven jolla on erittäin hyvät näytöt työelämästä sekä myös monipuolinen kokemus urheilusta ja järjestötoiminnasta. Kalevi Kurkijärvi mielii AG:n puheenjohtajaksi.Millainen on AG:n tilanne ja mitä uutta puheenjohtajuutenne kautta seuran toimintaan tulisi Kalevi Kurkijärvi? -Aura Golfilla on erittäin hyvä maine ympäri golfaavan Suomen. Meillä on monet perusasiat hyvin. Se mikä on herättänyt paljon ja pitkään keskustelua ja minkä johdosta minua pyydettiin mukaan vaihtoehdoksi oli johtamiskulttuuuri seurassa. Edustan uskoakseni avoimempaa, jäsenistön mielipiteitä laajemmin huomioonottavaa linjaa, Kurkijärvi määrittää varsin diplomaattisesti. Seuran nykyisen puheenjohtajan tapaa tai aikaansaannoksia hän ei halua lähteä ruotimaan, mutta muistuttaa muutoksen ja henkilövaihdosten tarpeista niin työelämässä kuin järjestöissäkin. -Olen kahdesti itse lähtenyt oma-aloitteisesti toimitusjohtajan pallilta 6-7 vuoden jälkeen. Joutunut myös vaihtamaan henkilöitä yritysten johdossa jottei leipääntymistä ja samoilla urilla pyörimistä tapahtuisi. Lähes aina nämä muutokset ovat olleet sekä yhteisön sekä yksilön edun mukaisia, Kurkijärvi filosofoi. Kalevi Kurkijärvi odottaa keskiviikkoista vuosikokousta tyynesti ja uskoo että värikäskin tapahtuma on yhteisölle eduksi. -Kyllä se on tärkeää että jäsenistö pääsee vaikuttamaan ja purkamaan tuntojaan. Valittiin sitten kumpi tahansa, voimme sanoa että yhdistysdemokratialle annetaan mahdollisuus. Jäsenistö on kuitenkin Aura Golfin tärkein sidosryhmä jonka kautta koko seura hengittää, Kurkijärvi kiteyttää sanomansa. Golfpisteen sivuilla on torstaina lyhyt raportti vuosikokouksesta sekä uuden puheenjohtajan nimi.

Aura Golf, kotisivut

Lisää aiheesta

Tilaa Golfpisteen uutiskirje